Příští pátek se na Dolní Moravě otevře nejdelší visutý most na světě

5. květen 2022

V pátek 13. května se v 10 hodin pro veřejnost otevře most Sky Bridge 721. Visutá lávka v masivu Kralického Sněžníku v obci Dolní Morava v Pardubickém kraji je světovým unikátem.

Vede od chaty Slaměnka ve Velké Moravě v sedle pod vrchem Slamník přes Mlýnské údolí s Mlýnským potokem na hřeben Chlumu. Jak napovídá číslo v jeho názvu, je dlouhý 721 metrů, takže v současnosti jde o nejdelší visutý most na světě. Dosavadní rekord v délce visutého mostu pro pěší držel most Arouca 516 v Portugalsku.

„Sky Bridge 721 není jen stavba. Je to most, který v sobě nese myšlenku času. Dokonalé výhledy, adrenalin a zážitky jsme chtěli obohatit také o genius loci, které místní hory ukrývají, a myslím, že se nám to povedlo. Most návštěvníka přenese ze současnosti do minulosti a zase zpět, a to prostřednictvím poutavého příběhu z úst šestnáctiletého chlapce, který na pozadí událostí naší historie objevuje odpovědi a skryté pravdy ve své vlastní rodině. To vše díky zajímavé hře s prvky rozšířené reality na displeji svého telefonu,“ řekl Designmagu Tomáš Drápal z Horského resortu Dolní Morava.

Výška lávky na Dolní Moravě je 95 metrů a nachází se v nadmořské výšce 1110 až 1116 metrů nebo 1125 až 1135 metrů. Šířka chodníku na lávce je 1 metr a 20 centimetrů. Lávku tvoří 6 hlavních nosných lan o tažné síle po 360 tunách a 60 větrných lan různého průměru. Vznikla z 1030 krychlových metrů betonu, lan o celkové hmotnosti 158 tun a 20 tun pomocných konstrukcí. Hlavní lano má průměr přes 7 centimetrů.

Zastupitelstvo obce lávku do územního plánu schválilo v roce 2015. Starosta Richard Novák v listopadu 2021 uvedl, že dnes by se obec k takové věci stavěla jinak a s daleko větší opatrností. Kritikům stejně jako nedaleká Stezka v oblacích vadila jako nevratný zásah do krajiny. Provoz na lávce bude regulovaný s možností on-line rezervace na konkrétní čas. Most je jednosměrný a orientační časové sloty jsou půlhodinové. Pro každý je k dispozici 200 míst.

Na most je napojena naučná stezka Most času s prvky rozšířené reality. Na západní straně navazuje na horský resort Dolní Morava s množstvím dalších turistických atrakcí.

autor: Liv Boková
Spustit audio
 • Kamala je brat. TikTok trendy a memes odstartovaly prezidentskou kampaň Kamaly Harris

  25. červenec 2024
  Americká viceprezidentka Kamala Harrisová

  V pondělí se na profilu bývalé prezidentské kampaně Joea Bidena na sociální sítí X objevil neonově zelený banner s nápisem “kamala hq”. Kamala Harris tak oficiálně odstartovala svou prezidentskou kampaň a plně přijala svou roli ikony tzv. brat summer, za kterou jí označila generace Z.

  Termín „brat summer“ odkazuje na červnové album Charli XCX nazvané „BRAT“ (spratek), které vyvolává představu léta plného divoké zábavy a večírků. Ještě před oficiálním zahájením kampaně Harris si uživatelé TikToku oblíbili její videa, kde tančí a směje se. Klipy se staly ještě více virálními, když se objevily zprávy o Bidenově odstoupení z voleb, píše americký sever CBS News.

  I právě tato virální videa na TikToku jsou často zbarvena do neonově zelené a používají písně z alba „BRAT“. Obsahují také velmi populární hlášku Harris o kokosovníku, který pochází z projevu, kde politička cituje svou matku: „Nevím, co je to s vámi mladými lidmi. Myslíte si, že jste spadli z kokosovníku? Existujete v kontextu všeho, v čem žijete, a toho, co bylo před vámi.“

  Spojením těchto zdánlivě nesouvisejících témat vytvořili uživatelé sociálních sítí virální videa s Kamalou Harris. Některá mají přes 2 miliony zhlédnutí a přes půl milionu lajků. Charli XCX uvedla, že být „brat“ znamená být „tou holkou, která je trochu chaotická, ráda se baví a možná někdy říká hlouposti“, a sama Harris tento titul udělila, když řekla: „Kamala JE brat.“

  Asociace demokratických místopředsedů států teď prodává merch s nápisem „demo(brat)“, a vyzývá mladé lidi k volbám: „Všechny 365 party girls pojedou k volbám ve svých demo(b)rat tričkách, aby tento listopad volily Kamalu Harris a demokraty z celé volební listiny.“

 • Naše koně mají zlatý podkovy. Opulentní léto s Radiem Wave a GHMP pokračuje!

  25. červenec 2024
  Opulence I. v areálu zámku Troja

  S Anetou Martínkovou budou tentokrát debatovat kurátorka sbírky starého umění Národní galerie Andrea Steckerová a hudební publicistka Kristina Hamplová. Jaké hédonistické figury můžeme najít v rapu i baroku? Proč nás tolik baví sledovat lidi překračující hranice přijatelného a co nám jejich umění říká o životě? I na takové otázky budou hostky odpovídat.

  O první hudební číslo se postará Venktovka. Tento nebeský hudebník v roce 2022 konečně vydal svojí debutovou deskou Princ Nahuel, na které nachází zvuk, který je na lokální scéně do jisté míry zjevením. Zářivé vokály s mlhavým autotunem jsou usazené na současných produkcích, jenž oscilují mezi mnoha polohami. Čeká na vás zkrátka nebeský zážitek.

  Opulence II.

  Večer zakončí Sawsane, česko-irácká rapperka a profi tanečnice zabývající se urban styly. Na show ji uvidíte a uslyšíte rapovat opravdu živě, full playback zde nehrozí. Spolu s ní se můžete těšit i na tanečníky a hypemany, kteří společně vytvářejí ohnivou atmosféru. Pódium tentokrát najdete na jiném místě než posledně, stále ale zůstává v bezprostřední blízkosti Zámku Troja. Nezapomeňte proto sledovat událost na FB a sociální sítě Radia Wave.

 • Meta odstranila desetitisíce účtů spojených se sexuálním vydíráním. Pocházely z Nigérie

  25. červenec 2024
  Facebook

  Společnost Meta odstranila asi 63 000 instagramových a facebookových účtů registrovaných v Nigérii spojených s tzv. sextortion neboli sexuálním vydíráním. Některé stažené profily dokonce pracovaly na zapojování dalších lidí do podvodů a nabízely manuály či tipy, jak tyto kyberzločiny páchat.

  Termín sextortion vznikl spojením slov sex + extortion a označuje vydírání, při kterém jsou využívány intimní materiály osoby. Rostoucí počet těchto případů zvýšil tlak na společnosti, jako je Meta, aby proti kyberzločincům tvrdě zasáhly.

  Pachatelé sexuálního vydírání na internetu vystupují pod jinou identitou s cílem uživatele přimět, aby poslal své intimní fotografie či videa –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ často tak, že nejprve obrázek zašlou sami a na oplátku o něj požádají, informuje BBC. Později ale odesílatelům hrozí, že pokud nezašlou platbu, budou jejich intimní snímky veřejně rozšiřovány.

  Podle americké FBI se terčem sextortion stále častěji stávají děti a mladiství, zejména dospívající chlapci. „Obvykle se to týká dětí mezi 10 a 17 lety, zaznamenali jsme ale i oběti ve věku 7 let. Tento typ zločinu je tak srdceryvný a těžko odhalitelný i proto, že se oběti bojí a stydí,“ řekl americkému NPR ředitel FBI Chris Wray.

 • S permanentkou do kina: Německo se snaží motivovat diváky k vyšší návštěvě promítacích sálů

  24. červenec 2024
  kino, divadlo, diváci, ilustrační

  Německo pro návštěvníky kin připravilo permanentku do kina. Díky ní by mohli Němci nově do kin chodit neomezeně. Nový projekt se snaží v lidech znovu probudit lásku ke kinu a podpořit tak filmový průmysl. Informuje o tom web Euronews.

  Projekt, který nese název Cinfinity bude spuštěn po celém Německu. Stejně jako třeba na running sushi zaplatíte částku a můžete sníst, kolik chcete, s novou permanentkou byste se mohli do sytosti dívat na libovolné filmy. Projekt bude spuštěn po celém Německu a za neomezený vstup do kin dáte v přepočtu zhruba 300 korun měsíčně. Průměrná cena vstupenky se teď v zemi přitom pohybuje kolem 250 korun za film.

  V současné době se do systému přihlásilo více než 100 komplexů kin. Německá spolková filmová rada předpovídá, že systém by měl zvýšit počet návštěvníků kin o 10-20 %. 

  Vzhledem k tomu, že návštěvnost kin je neustále ohrožována streamovacími platformami, je předplatné skvělým způsobem, jak motivovat diváky k častějším návštěvám kina. Sestupný trend je viditelný i v Česku. Například podle studie společnosti Statista ještě v listopadu roku 2018 upřednostňovalo 28 % Čechů zajít na premiéru filmu do kina, zatímco v červnu 2020 bylo pro kino už jen 14 % diváků a 36 % dalo přednost streamovacím platformám.

  Pokud se systém v Německu ukáže jako ziskový, je to výhra pro všechny. Kina zůstanou nad vodou díky vyšší kapacitě, filmová studia získají větší tržby z pokladen a diváci si užijí širší škálu zážitků, protože vyzkouší filmy, které by nebýt předplatného možná vynechali.

 • Výzkumníci řeší, jak zásobovat lidi na Měsíci pitnou vodou. Pomoct by mohla i obyčejná mikrovlnka

  24. červenec 2024
  Měsíc, vesmír

  Vědci se společně s Britskou vesmírnou agenturou snaží přijít na to, jak na Měsíci zajistit spolehlivé zásobování vodou. Potřebují ho totiž pro základnu, která tam vzniká. K získávání vody by možná mohla posloužit i běžná mikrovlnka. 

  O vyřešení problému se v současnosti pokouší deset britských vědeckých týmů. Vesmírná agentura oznámila, že každému týmu poskytne bez mála devět set tisíc korun a odbornou konzultaci. Závislost na dodávkách vody ze Země je totiž pro budoucí obyvatele základny na Měsíci příliš velký risk. Vědci se teď tak snaží vymyslet, jak získat a vyčistit vodu z ledu, který je přímo na Měsíci – v kráterech na jižním pólu.

  Jedním z vědců, který se výzkumu účastní je i Lolan Naicker ze společnosti Naicker Scientific. Plánem jeho týmu je ohřát led v mikrovlnné troubě. „Doslova se dnes chystám jít ven, koupit mikrovlnnou troubu v Tescu přes ulici, rozebrat ji, vyndat magnetron a pak se ji pokusit začlenit do první části našeho procesu,“ řekl pro The Guardian.

  Naicker a jeho tým pracují na „systému SonoChem“, který by měl využívat silné zvukové vlny k vytváření milionů malých bublinek v měsíční vodě. Díky nim by na vodu měla působit vysoká teplota a tlak. Jejich vzájemné působení pak vytváří vysoce reaktivní látky známé jako volné radikály, které rozkládají kontaminanty ve vodě a ta se tak čistí.

  Zásoby vody v ledu na měsíci by stačily nejen jako zdroj pro pití a pěstování plodin. Voda by se také mohla štěpit na vodík, který by se využíval jako raketové palivo. A využil by se i odštěpený kyslík, který by zásoboval základnu čerstvým vzduchem. 

  Týmy mají na rozvoj svých nápadů pouze sedm měsíců. Na jaře 2025 vybere Britská vesmírná agentura vítěze.

 • Hladový účastník reality show zabil a snědl ohroženého chřástala. Do zélandského vězení ale nepůjde

  24. červenec 2024
  chřástal weka, nelétavý pták, nový zéland

  Při natáčení amerického pořadu Závod o přežití na Novém Zélandu jeden z účastníků ulovil a snědl chráněného ptáka. Televize i soutěžící dostali od novozélandského ministerstva ochrany přírody jen oficiální písemné varování. Úředníci pro ochranu přírody přihlédli i k vyhroceným podmínkám soutěže a velkému hladu účastníků.

  Závod o přežití: New Zealand je pořadem televizní stanice USA Network. V pořadu soutěží devět dvoučlenných týmů a v drsném novozélandském prostředí si musí soutěžící sami opatřit pití i potravu. Jeden z účastníků, Spencer „Corry“ Jones v průběhu soutěže ulovil chráněného chřástala weka. V sestřihu z pořadu Jones s omluvou uvedl, že věděl, že jíst weka je protizákonné, ale byl zoufalý a hladový. Informují o tom weby CNN a The Guardian

  Chřástal weka, velký hnědý pták, je nelétavý a zvědavý. To jsou dvě vlastnosti, které v reálném světě zvířeti příliš nepomohou. I proto je uveden na červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody a je plně chráněným druhem. Za jeho zabití hrozí trest odnětí svobody až na dva roky nebo pokuta téměř jeden a půl milionu korun.

  „Zabít a zkonzumovat chráněný původní druh je i za těchto okolností neomluvitelné. Produkční společnost obdržela upozornění, aby zajistila, že ona sama i účastníci pořadu budou dodržovat zákonná pravidla,“ řekl pro server CNN vedoucí vyšetřovacího týmu Dylan Swain.

 • Plecí roboti by mohli v zemědělství nahradit chemické postřiky. V cestě zatím stojí nákladnost

  23. červenec 2024
  Pole

  Pesticidy jsou škodlivé jak pro člověka, tak pro životní prostředí. Mnozí zemědělci se jim proto snaží vyhnout, třeba pomocí ekologičtějších postřiků, které ale často nebývají plně účinné. Na trh přichází alternativa v podobě plecích robotů. Podle jejich vývojářů by měly být plně autonomní. Někteří zemědělci ale robotům příliš šancí nedávají.

  Stroje jsou poháněny bateriemi a solárními panely. Na délku mají něco přes metr a jsou bez mála půl metru širocí. Po poli se pohybují sami. Postupně projíždějí plochu pole a odřezávají veškerý plevel, který jim stojí v cestě – rostoucím plodinám se vyhýbají.

  Plevel konkuruje plodinám v boji o půdní vláhu a živiny a může blokovat sluneční záření potřebné pro růst. Zdá se, že zhruba po padesáti letech se čas chemickým postřik chýlí ke konci. Vystavení toxickým látkám obsaženým v herbicidech může způsobovat třeba rakovinu nebo Parkinsonovu chorobu.

  I proto někteří výrobci plecích robotů vnímají jejich vývoj jako „své poslání“. Tak to alespoň pro The Guardian popsal Kenny Lee, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Aigen Robotics. Lee nejdřív pracoval v oblasti kybernetické bezpečnosti, ale poté, co přežil nemoc, kterou podle zjištění Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny mohou způsobovat právě přípravky na hubení plevele, se rozhodl povolání změnit. Se svým kolegou už na vývoj robotů získali 19 milionů dolarů.

  Přesto se někteří zemědělci domnívají, že roboti nepřinesou zásadní změnu. Říkají, že zemědělské půdy je příliš mnoho a že existuje příliš velká škála úkolů na to, aby je bylo možné řešit pomocí robotů. Jejich výroba a použití je navíc zatím příliš nákladná. Alternativou je model regenerativního zemědělství, které využívá řadu strategií zaměřených na zlepšení zdraví půdy, včetně omezení pesticidů, střídání plodin, nebo třeba pěstování plodin, které poskytují půdní pokryv k potlačení plevelů.

 • V evropských státech výrazně vzrostly ceny bytů. Nejvíc zdražilo Srbsko

  23. červenec 2024
  Bydlení

  Společnost Deluxe Holiday Homes, která se zabývá investicemi
  do nemovitostí, analyzovala ceny bytů za metr čtvereční ve většině evropských zemích za posledních 12 měsíců. V čele žebříčku nárůstu cen se umístilo Srbsko, kde cena bytů od loňska poskočila o téměř 83 %. Na druhém místě se umístila Litva s nárůstem o 75,78 % a třetí bylo Rumunsko se 74,5 %. Výrazný nárůst cen bytů zaznamenaly také Malta a Španělsko. Informuje o tom web Euronews.

  Přestože tyto země zaznamenaly v průběhu roku největší nárůst cen bytů, i nadále si nejvyšší cenu za metr čtvereční udržuje Švýcarsko. Cena se v současnosti pohybuje kolem 476 tisíc korun za metr čtvereční. Naopak nejnižší cenu za metr čtvereční má Řecko, a to zhruba 74 tisíc korun.

  V roce 2022 podobnému žebříčku, tentokrát od společnosti Deloitte, dominovala Praha. V českém hlavním městě se totiž v daném roce byty zdražily o 20,8 % –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ tedy nejvíce ze všech evropských metropolí. Odborníci zároveň upozorňovali na to, že pro Čechy je při přepočtu na průměrnou hrubou mzdu bydlení nejdražší ze všech sledovaných států. Na byt o velikosti 70m2 bychom si podle výzkumu vydělali průměrně za 13,3 roku, pokud bychom ovšem neutráceli za nic jiného.

  Růst cen bytů v Evropě je dlouhodobým problémem. Podle Eurostatu stouply ceny nemovitostí v EU mezi lety 2010 až 2022 v průměru o 47 %. Stejně tak vzrostly i ceny nájmů. Kromě Řecka došlo mezi lety 2010 až 2022 ke zvyšování ve všech státech EU průměrně o 18 %. Nejvyšší nárůst byl v Litvě o 144 % a v Irsku o 84 %. Informuje o tom The Guardian.

  Podle průzkumu Evropské unie z loňského roku žije třetina Evropanů v nájemním bydlení. Nájem je často příliš drahý a náklady na energie ve špatně izolovaných domech prudce rostou. Od roku 2010 se v některých zemích také snížil počet dostupných sociálních bytů. Částečně za to může pokles veřejných investic do bydlení a prodej sociálních bytů soukromým nájemníkům.

 • Šimpanzi komunikují podobně jako lidé, občas si skáčou do řeči

  23. červenec 2024
  Šimpanzi

  Šimpanzi komunikují podobně jako lidé. Naznačují to výsledky výzkumu uveřejněného v časopise Current Biology. Podle něj mají šimpanzi v komunikaci stejná základní pravidla – nemluvit jeden přes druhého a v konverzaci se střídat. Informuje o tom web BBC.

  Vědci po desetiletí pozorovali a zaznamenávali chování pěti komunit volně žijících šimpanzů v lesích Ugandy a Tanzanie. Sledovali hlavně gestikulaci, pohyby rukou i mimiku a výrazy v obličeji, kterými se opice dorozumívají nejvíc. Za celou dobu přeložili víc než 8 000 gest u 250 zvířat. Vedoucí výzkumu doktor Gal Badihi z Univerzity v St. Andrews vysvětlil, že gesta umožňují šimpanzům lepší vzájemnou koordinaci a eliminaci konfliktů.

  Vědci zároveň zjistili, že šimpanzi používají k dorozumívání stejný systém dialogu a v komunikaci se střídají. Podle odborníků je rychlé střídání charakteristickým znakem lidské konverzace. „Všichni si mezi reakcí na druhého dáváme přibližně 200 milisekundovou pauzu,“ říká profesorka Hobaiter, která se zabývá komunikací primátů. Jedna lingvistická studie z roku 2009 tyto rozdíly měřila – ukázala, že japonským mluvčím trvalo v průměru sedm milisekund, než zareagovali, zatímco dánským mluvčím to trvalo o něco déle – zhruba 470 milisekund.

  Podle Hobaiter se šimpanzí časy od těch lidských zas o tolik nelišily. „Šimpanzům zabralo zhruba 8 600 milisekund, než odpověděli na dané gesto,“ uvedla profesorka Hobaiterová pro server BBC. Zároveň se ale občas vzájemně přerušili, a tak si vlastně skákali do řeči. Podobný způsob komunikace ukazuje podle výzkumníků na naše společné předky, ale stejně jako šimpanzi si nakonec snažíme vybojovat vlastní komunikační prostor.