Příští stanice Podsvětí. Liberatura o mysteriózním thrilleru z pražského metra

20. duben 2017
Michal Šefara a jeho kniha Podsvětí

V mysteriózním thrilleru pětadvacetiletého Michala Šefary se pražské metro topí v negativní energii. Ve vestibulech umírají hejna holubů, v tunelech se objevují tajemné vzkazy, a kdo do nich vstoupí, zešediví. Kam to ještě dojde, prozrazovat nebudeme. Řekneme vám ale, co mladého spisovatele z Břeclavi tak fascinuje na pražské podzemce.

„Na metru mě baví asi klid, řád, atmosféra. Je to opak povrchu – hrozně nerad se pohybuju mezi lidma, zvlášť tady na Muzeu u Václaváku. Tady je ale klid,“ říká na začátku Michal Šefara, trochu stydlivě působící spisovatel, který má za sebou v pětadvaceti letech už čtvrtou knihu. Thriller Podsvětí sází i na čtenáře-šotouše – těm servíruje notnou dávku podzemních drbů. „Tady za těmi masivními dveřmi byl salonek pro delegace ze zahraničí. Tady se scházeli pohlaváři a popíjeli vodku,“ fabuluje Šefara. Tvrdí, že metro bere jako vzácnost i proto, že není z Prahy. „Je to jedinečná stavba, která vlastně nejde vidět, tím, že je schovaná v podzemí. Je to taková jeskyně města.“

O metru psával Michal Šefara povídky, až jednou ve vestibulu stanice Anděl spatřil vzkaz na zdi: „Chodíš tudy denně a možná ti uniká krása a láska, protože ti to za minutu jede.“ Mladý spisovatel začal ve vestibulech trávit celé dny, sbíral městské pověsti z podzemí, historky, které by šly zakomponovat do příběhu. Ke knize nakonec vznikla i webová mapa metra se všemi tajemstvími pražských tunelů.

S mladým autorem jsme probírali i tajemství jeho produktivity – v pětadvaceti letech publikoval čtyři knihy. Jaký má recept na psaní, to se můžete dozvědět v záznamu poslední Liberatury, která vysílala z podzemí pražského metra.

Další články autora