Příští stanice Svoboda? Román Colsona Whiteheada Podzemní železnice zpřítomňuje hrůzy otroctví

2. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Colson Whitehead: Podzemní železnice

Kniha, kterou jsme vybrali do aktuální Liberatury, je sice dva roky stará, ale v těchto dnech velmi aktuální. Jednak tím, že nabízí další kontext k rasovým nepokojům v USA, ale také tím, že její autor získal před pár týdny svou již druhou Pulitzerovu cenu. Podzemní železnici amerického spisovatele Colsona Whiteheada jsme probrali s autory literárního podcastu Do slov Barborou Votavovou a Ondřejem Lipárem.

Cora je mladá otrokyně, které se podaří utéct z krutého světa plantáže díky Podzemní železnici – rafinované, rozsáhlé síti tunelů plné hrdinských mašinfírů a přednostů stanic. Kde se ale objeví, když vystoupá po schodech nástupiště? Opravdu tam bude lépe než na plantáži? Colson Whitehead v románu Podzemní železnice píše o otrockých zkušenostech a o cestě za svobodou, která se plní prvky sci-fi i brutálního realismu.

„Dlouhodobě si myslím, že čtení afroamerické literatury nám tady chybí,“ říká Bára Votavová, „spousta těch problémů je analogických s nějakými evropskými problémy, myslím, že by nám to pomohlo. Přestože může být jiný kontext, tak utlačovaní a ti, kdo je utlačují, mají podobné rysy a dynamiku.“

A proč je dnes dobré číst o otroctví? „Protože pořád není vyřešené,“ myslí si Votavová, „jednak zcela technokraticky vyřešené není, protože se pořád řeší různé reparace a další otázky s tím spojené, jednak protože se, alespoň co já vím, neřeší jeho důsledky a dopady, které jsou patrné i dneska.“

Mohou knihy osvobozovat? A jaká je Whiteheadova aktuální kniha The Nickel Boys? Poslechněte si Liberaturu s Ondřejem Lipárem a Bárou Votavovou z podcastu Do slov, se kterými jsme probrali Pulitzerem ověnčený román Podzemní železnice.

Spustit audio

Související