Pro oživení venkova potřebujeme zemědělce s citem pro půdu. Vzniká nová Farmářská škola

12. leden 2021

Malé ekologické farmaření nemá v Česku zrovna na růžích ustláno. Aby lidé s různými životními příběhy mohli začít smysluplně hospodařit v souladu s přírodou, vznikla první česká Farmářská škola. Inspiraci k sestavení nového školního modelu si zakladatelé přinesli z Francie nebo Německa, forma učení sází hlavně na hlubokou zkušenost přímo z praxe. Do pilotního ročníku školy se můžou zájemci přihlašovat do konce ledna tohoto roku.

„Vytvořili jsme model, za který se můžeme postavit. Takhle se ten člověk opravdu něco naučí. Hlavní rozdíl je v tom, že naše škola je orientovaná na praxi. Student je denně na farmě a zažívá reálné problémy,“ představuje Farmářskou školu jeden ze zakladatelů Jiří Prachař.

Sám sbíral několik let zkušenosti v Německu, kde je systém zkušebních farem výrazně rozvinutý. Začínající farmáři se díky tomu před založením vlastního hospodářství naučí základní postupy, můžou si ale i předem rozmyslet, co by je bavilo pěstovat nebo chovat a proč.

„Letos u nás nastoupí od března do podzimu dva stážisti. Ti lidé se u nás budou prakticky učit a dělat s námi všechny aktivity od setí, pletí, sklízení, péče o zvířata a tak dále,“ vypráví Jana Rosenbaumová, která s manželem Martinem provozuje farmu Lukava v ekologickém režimu na úpatí Jizerských hor. Jejich příběh plný cestování a hledání toho nejlepšího způsobu hospodaření je přivedl na myšlenku pomoct těm, kdo právě chtějí začít.

Podobně jako farma Lukava je do sítě Farmářské školy zapojeno prozatím dalších asi dvacet spřízněných farem, kam se zájemci můžou přihlásit na stáž.

„Farmářská škola má pro studenty připravenu i sérii teoretických bloků. Lidé se budou moct potkávat s ostatními stážisty. V tříletém programu školy student vystřídá každý rok jinou farmu a na závěr by měl být na spřátelené farmě v zahraničí,“ doplňuje některá specifika Farmářské školy Jana Rosenbaumová.

Jak vypadá model studia na Farmářské škole? Co je to biodynamika? Jak se hospodaří pomocí moderního využití koní? Pusťte si celé Podhoubí.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka