Prolomit vlny o „vtipu“ Pavla Bělobrádka. První slovo platí, druhé leze z gatí?

Matka - dítě - samoživitelka
Matka - dítě - samoživitelka

Je tomu už více než týden, co se plavovlasý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pohoršil v rozhovoru pro The Student Times nad neprozíravým výběrem partnerů matek samoživitelek. Na připomínku, že single mamky patří ke skupinám nejvíce ohroženým chudobou, reagoval radou, aby si našly jiného chlapa. Tato údajně humorná odpověď vyvolala náležitou a spravedlivou vendetu na sociálních sítích.

Za všechny odcituji hlas lidu i hlas boží, pana MB, ovšem očištěný o vulgarismy: „Než abych volil fráterníky, to budu raději holou zadnicí sjíždět po struhadle do bazénu s jódem, maucta.“ Aneb kdo seje vítr, sklízí bouři. Skoro mi bylo líto křesťanů, že mají takového reprezentanta. Je to podobné, jako kdyby Česká republika vešla ve známost jen jako rodiště Olgy Hepnarové a Kaufland jako místo, kde za kasou sedí neonacistky. To je také nadsázka, kterou má Bělobrádek tak rád.

Veterinář a otec tří dětí se snažil obhájit tím, že šlo o hyperbolu a že je to prostě takový bodrý srandista, který denně jede bomby i o své nemoci. Podezřívám ho ale z jiného motivu, který by se dal shrnout takhle: dělám rozhovor pro no name studentský plátek, tak se trochu uvolním a pustím nějaký ten bonmot. Humor ale nejde oddělit od osobnosti a argumentovat tím, že to byl „jen vtip“. Právě vtip, jakkoli špatný, vypovídá pravdivě o tom, co si myslím, byť je to pravda přifouklá a konvertovaná do jiného souboru. První slovo platí, druhé leze z gatí. Wannabe následník Luxe, který se asi obrací v hrobě nebo v nebi, se dále obhajuje vytržením citátu z kontextu. Ale po přečtení celého textu není patrné, že šlo o klopýtnutí, spíš to byl jen jeden krůček v sérii postupných úkroků do fekálií.

Dnešní rozpadání rodin má podle Pavla Bělobrádka na svědomí štědrý sociální systém, tedy v tomto případě náhradní výživné pro matky, na něž jejich bývalí partneři hážou bobek. To je podobně logické jako tvrzení, že všichni lidé, kteří jí chleba, zemřou na rakovinu právě kvůli oblibě pečiva.

Pavel Bělobrádek

Místo aby byl náš bližní Pavel rád za rodiče samoživitele, kterým dávky mírně rozvážou ruce a budou se moci vymanit z nefunkčních vztahů, tak mu to smrdí. Není to totiž ta pravá rodina. Ať se děcka vystresovaná hádkami rodičů kývají v koutě, ať se jim znechutí představa mít v budoucnu vlastní podobný gang, hlavně že jsou v kompletní rodině (jako u Fritzla například) a stát na ně nemusí doplácet. Argumentace Fritzlem je vůči tradičním rodinám podobně fér jako argumentace výběrem špatného partnera. Ohánět se racionalitou vztahů je fackou těm, kterým se vztah nepovedl, ale nechtějí v něm za každou cenu setrvávat, protože viktoriánská éra už skončila.

Komentáře v rubrice Prolomit vlny vyjadřují názory autora/autorky.

Na Wikipedii ale píšou, že lidovci vychází z křesťanských hodnot. Z pravdomluvnosti a nutnosti pomáhat potřebným. Pravdomluvnost aka netaktnost vůči „postiženým“ ženám bych v tomto případě možná i oželela. A pomoc potřebným lidovci propagují, ale jen pokud je formálně splněna podmínka pána spícího vedle paní v manželské posteli, jinak to prý není žádný domov. Dále tam o této svérázné straně tvrdí, že jejími hlavními tématy jsou podpora tradiční rodiny a uspokojivé životní podmínky. Když to píšou na internetu, musí to být pravda.