Prolomit vlny: Posudky a rozsudky

Členky dívčí punkové kapely Pussy Riot u soudu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Členky dívčí punkové kapely Pussy Riot u soudu
0:00
/
0:00

Pravidelný glosář Radia Wave tentokrát obrazně cílí na Moskvu, kde vrcholí zmanipulovaný soudní proces se členkami skupiny Pussy Riot.

Jak známo, verdikt ve skandálním procesu s ruskými uměleckými aktivistkami Pussy Riot by měl padnout tento pátek. O samotné justiční frašce v režii ruského prezidenta Putina už bylo řečeno dost, podporu vyšetřovaným ženám vyjádřily zástupy obyčejných lidí, umělců, politiků i celebrit, které si na celosvětově sledované kauze ochotně přihřály svou mediální polívčičku. Každý soudný člověk si pochopitelně přeje, aby sympatické provokatérky po měsících vazby konečně odešly od soudu svobodné (aspoň do té míry, kterou běžně umožňují poměry v jejich zemi) a vrátily se ke svým blízkým, ke svému studiu či práci a umění.

Jako občané státu, který má nezanedbatelné zkušenosti se zinscenovanými politickými procesy a vůbec s perzekucí za přirozenou touhu svobodně se projevovat – a to i jako umělec či umělkyně, bychom navíc měli tento absurdní proces sledovat obzvlášť bedlivě. Dovolím si vás upozornit na aktuální příspěvek k tématu, se kterým se přihlásili ruští vědci. Média oznámila, že zhruba stovka odvážných psychologů, lingvistů a jejich kolegů z dalších oborů podepsala otevřený dopis moskevskému soudu. V něm klíčový odborný posudek obžaloby (soud mimochodem bere v potaz pouze posudky této strany sporu) označili za banální, diletantský, neprofesionální a celkově zostuzující jejich profesi.

02683739.jpeg

Dopis, přestože pravdivě pojmenovává evidentní realitu, má opět spíš symbolickou hodnotu podpory souzeným dívkám a na vývoj případu určitě nebude mít vliv. Zmiňuji ho hlavně proto, že se mi při čtení této zprávy vybavila jiná situace před několika lety, v níž taky figuroval zpackaný a neprofesionální „posudek“ (a diletantský překlad textu písně), která rovněž vyvolala jistou reakci veřejnosti a jen o fous neskončila blamáží.

Pussy Riot jsou nám prostě blíž, než si možná myslíme. Radio Wave jim přeje hodně štěstí a pevné nervy!