Prolomit vlny: Ruský zákaz „homosexualismu“ vyvolal násilí, dnes v Čečensku existuje koncentrák pro gaye

14. duben 2017
LGBT aktivisté byli napadeni během demonstrací v Moskvě, 2013

Ruské noviny Novaja Gazeta přinesly prvního dubna šokující informaci – v Čečensku jsou pod vedením oficiálních složek státu zřizovány koncentrační tábory pro gaye. Zadrženo jich bylo už více než sto. V táborech jsou podle Novaja Gazeta mučeni a zabíjeni. Jediný způsob, jak se odsud dostat, je zaplatit výkupné a odstěhovat se ze země. Pro pochopení situace je potřeba začít s rekapitulací událostí už od roku 2011 – od chvíle, kdy byla v Putinově Rusku poprvé označena LGBT komunita jako nepřítel státu. O dva roky později byl přijat zákon o zákazu propagace „netradičních sexuálních vztahů“.

Místní nacionalisté a neonacisté tehdy Putinovi tleskali vestoje. Dostali totiž do rukou velmi silný nástroj na potlačování ideologických nepřátel – dle jejich mínění, „zvrhlých prozápadních živlů, kteří chtějí sodomií zničit Rusko a prodat ho Americe“. Za obrovské podpory médií se od roku 2011 systematicky démonizuje image gayů, leseb a lidí, dle putinovské rétoriky, „s nestandardní sexuální orientací“.

Přijetí zákona pomohlo i vzniku moskevské skupiny Occupy Pedophilia vedené Maximem „Těsakem“ Martsinkevičem, neonacistou, který byl již několikrát předtím vězněný za usmrcení člověka jiné barvy pleti. Tento ideolog přišel s nápadem vyhledávat na „ruském facebooku” – síti VKontakte – gay seznamky. Na nich si vždy domluvil rande a s deseti dalšími lidmi čekal na oběť na místě setkání.

Printscreen z videa na serveru vkontakte

Mučení vykonávané jeho partou zahrnovalo holení hlav, nucení obětí k tomu, aby si zasunovali lahve do análního otvoru, bití, dokud dotyčný nepřísahá, že se „polepší“. Zatímco „Těsak“ vede tzv. ideologickou práci s obětí, zbytek jeho bandy si vše točí na telefon a poté umisťuje otřesné záběry na již zmiňovanou síť VKontakte. Nyní je „Těsak“ opět ve vězení, nikoli však za to, co zachycují videa, ale opět za tvrdé projevy etnické nesnášenlivosti. V dalších městech Ruské federace se začaly objevovat skupinky napodobující činnost svého idola Martsinkěviče. Videa jejich řádění jsou na síti dodnes k nalezení.

K bití gayů a vyhrožování v Rusku skutečně nedochází jen výjimečně. Poté, co letos počátkem března ruští LGBTQA aktivisté oznámili na webu GayRussia.ru, že plánují pochody Gay Pride ve čtyřech čečenských městech, začala se na internetu objevovat násilná videa, která aktivisty před pochody varují. Putinův zákon v Čečensku nepřímo dopomohl i ke vzniku koncentračních táborů pro gaye. Podle Novaja Gazeta vedly už tvrdé násilné tresty v táborech ve třech případech k vraždě, lidé jsou v nich běžně ponižováni, jejich rodiny vydírány.

Ramzan Kadyrov

Čečensko je zemí, která by se dala označit jako islamistická – její někdejší prezident Aslan Maschadov tu v roce 1999 vyhlásil právo šaría. Současným prezidentem Ramzanem Kadyrovem dosud nebylo zrušeno a sám Kadyrov prohlašuje, že šaría je důležitější než zákony Ruské federace. Přes svého tiskového mluvčího Alvi Karimova vzkázal toto: „V Čečensku žádní gayové nejsou, a pokud by byli, tak by byli posláni do míst, odkud se nikdo nevrací.“ Sám má ostatně s násilím bohaté zkušenosti. Ještě než po první čečenské válce převlékl kabát a stal se dvorním miláčkem Vladimira Putina, byl mezi ruskými válečnými zajatci dobře znám pro svou bestiálnost. Mezi jeho speciality údajně patřilo odřezávání nosů, uší nebo genitálií mladým ruským vojákům.

K situaci trýzněných gayů se vyjádřila i členka Rady práv člověka Čečenska – Cheda Saratova. „Ke mně se žádná informace nedostala. Pokud bych o něčem podobném slyšela, nezačala bych danou situaci vyšetřovat,“ tvrdí Saratova. „Jsem Čečenka. Dovolím si vás upozornit, že čečenské společenství tvoří lidé, kteří si váží sami sebe, našich zvyků a tradic. Tito lidé by v každém případě sami od sebe a bez nařízení shora udělali vše proto, aby tací (gayové) v našem společenství nebyli.“

Komentáře v rubrice Prolomit vlny vyjadřují názory autora/autorky.

Ruská i čečenská společnost jsou výrazně machistické. Stačí se podívat na instagram prezidenta Ramzana Kadyrova, nejčastěji na videích ve vojenské uniformě posiluje nebo vrhá obrovské kameny do dálky. Postihováni jsou tedy primárně gayové, kteří jsou považováni za „slabé a špatné muže“. Dá se ovšem předpokládat, že hlasitě se projevující lesby by v táboře mohly snadno končit také.

Čečenská vláda tak rozhodně nepomáhá obrazu Ruska coby moderní země. Doufejme, že se alespoň mezinárodním organizacím hlídajícím lidská práva podaří zasáhnout a přerušit šílený kavkazský teror.

Autor:Jan Kistanov