Proměny Prahy v Distriktu: Negrelliho viadukt a rubová strana města ze žižkovské cyklostezky

27. květen 2016

Pod oblouky Negrelliho viaduktu po jeho rekonstrukci možná otevřou i kavárny, klubovny, kanceláře neziskovek nebo rezidenční prostory pro umělce. Proměna přes kilometr dlouhého železničního mostu, který krouží okolo Florence, tvoří bránu do Karlína, prochází ostrovem Štvanice a pokračuje do Holešovic, by mohla výrazně proměnit několik pražských čtvrtí. Jak přesně by mohla nová podoba viaduktu vypadat, popsala Yvette Vašourková z Centra pro středoevropskou architekturu. Další pražskou proměnu, tentokrát ne potenciální, ale už pár let viditelnou, jsme rozebrali s architektkami Bárou Šimonovou a Markétou Mráčkovou cestou po žižkovské cyklostezce, která vznikla z bývalé železniční trati. Před pěti lety se s ní počítalo jako se základem pro budoucí městskou síť cyklostezek. V roce 2016 okolní síť pořád ještě neexistuje, přesto podle dvojice architektek samotná cyklostezka dobře zhodnotila svoje okolí. Hostem rubriky výběr byl Kuba Zeman z pořadu Werk, tématem byla místa, kde se odehrály techno noci Polygon – techno totiž v Praze hrálo třeba i na hlavním nádraží.

„Vycházíme z identity Karlína, který byl vždycky zaměřen na drobný průmysl, vždycky byl o kreativním způsobu uvažování. Chceme z toho prostoru vytvořit kreativní inkubátor, i když v takové lineární podobě. Důvodem je jak místo, tak prostředí. Jsou to velmi unikátní prostory, které se jinde ve městě nevyskytují, hodí se pro ně jiná náplň než obyčejný komerční pronájem,“ říká Yvette Vašourková o programu, který by měl naplnit mostní oblouky. Zdůrazňuje, že je třeba, aby město schválilo pro náplň viaduktu jasný plán. „Nejvyšší nájem by měly platit kavárny nebo bistra, popřípadě prostory, kde se bude nabízet nějaké zboží, obchody se zajímavým designem, lokálním zbožím. Podniky, které jsou stabilizované, mohou si dovolit platit nájem, ale nabízí specifické zboží, ne takové, které koupíte v každém nákupním centru. Druhá část by byly kanceláře neziskových organizací a třetí skupinu zastupují nevýdělečné subjekty – chtěli bychom tu dát prostor umělcům, ateliérům, neměli by tu prodej, ale formu rezidence. Mohli by tu pobývat, inspirovat se, nějak se odpíchnout, nastartovat k dalšímu působení. To je základ našeho konceptu.“

03637618.jpeg

Architektky Bára Šimonová a Markéta Mráčková vybraly pro toto vydání Distriktu o proměnách Prahy známou žižkovskou cyklostezku, která začíná na křižovatce Seifertova/Příběnická a pokračuje podél rubové části spodního Žižkova. „Důvodem, proč jsme tohle místo vybraly, byl fakt, že tahle věc byla proměněna ve veřejnou cyklostezku. Bývalá technická infrastruktura tak přispívá městu jako nová cesta,“ říká Bára Šimonová. Přestože cyklostezka dnes není páteřní cestou sítě cyklostezek, jak se plánovalo, dokázala z městské rubové strany udělat líc. Cestou po cyklostezce s dvojicí architektek byla řeč o některých známých pohledech na Žižkov, jako je výhled z bývalého železničního mostu na schodiště svažující se k Husitské ulici, známý z Jakubiskových Kristových let. Zajímala nás taky guerillově vznikající schodiště a další propojení s uliční sítí Žižkova a kopcem Vítkov, která tu vznikají většinou díky místním podnikům.

03639012.jpeg

Na závěr přišel Kuba Zeman z pořadu Werk se svým výběrem nejlepších míst, kde se konaly klubové noci Polygon. „Vybavuju si pohled na magistrálu z a na Fantovu kavárnu, kde se to odehrávalo,“ popisoval vydání Polygonu na hlavním nádraží. „Celé to bylo ohraničené kolejema a perónama. Nejdivnější, co se podařilo, bylo, když najednou v 6 ráno přijížděly vlaky z Berlína. Vystupovali z nich všelijaký lidi a přes celý nádraží řinčelo techno a všude běhaly partičky pobavených lidí... Tak to mi opravdu utkvělo.“

Playlist
New Order – Ceremony
Warpaint – Undertow
Angel Olsen – Stars
Warpaint – Disco/Keep It Very Healthy
Best Coast – Boyfriend
Girls – Lust For Life

Spustit audio