Punk proti měknutí mozků. Letní Špína připravuje osvěžující mix hlasitých novinek

14. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dame Area

V pořadu s ušima vždy nastraženýma po směru hluku už se stalo dobrým zvykem čas od času poskládat kompilát nových tracků, které odpovídají zadání, že by měly být hrány i poslouchány nahlas. Tentokrát mixturu připravovali na střídačku Šaman, Judita a Kazi.

Tentokrát se vykopávalo stručným a v dobrém slova smyslu nenáročným punk rockem švédského střihu (který je ovšem z Dánska, což by ledaskoho mohlo zmást). Pokud nostalgicky vzpomínáte na Masshysteri, Planet Y jsou správná volba. To Petrol Girls, zřejmě jednu z nevýraznějších britských kapel současnosti, nikdo představovat nemusí. Jejich nová deska, na kterou údajně asociativní metodou vršili nápady a útržky riffů, zní přesně tak, jak se jmenuje – Cut and Stitch. Ale ani tady to není myšleno ve zlém.

V rámci malé revolty proti ageismu došlo na připomenutí skvělého noise rocku z Itálie. Uzeda, kvartet s bezpečně rozpoznatelným ženským zpěvem a smyslem pro repetici, jdoucím ve šlépějích The Ex, vydává novou desku po 13 letech a podle singlu Deep Blue Sea nelze zatím na 3 dekády fungující kapele pozorovat znaky vyčerpanosti.

Dalším pozitivním překvapením je nový projekt lidí z Cuntroaches a Batalj, který dostal název Urin. Berlínský mutant punk s polským zpěvem? Proč ne. Jako druhá strana té samé ošoupané mince se k nim hodí parta hejsků ze severoirského Derry. No Collusion provozující nezáludnou verzi Cockney Rejects pro současné středoškoláky z města, kde na rozdíl od našich končin neustále prší a jedno z největších dramat, co se vám může přihodit, je to, že vám někdo zabaví pakl tabáku.

Špinavý playlist pro začátek léta ale nepostrádá temnější položky. Pokud na vás působí chladivě drone (jako na Šamana), vezmete zavděk trackem z připravované desky Audiosmogg Superior to a Lesser Extent. Za hudbou, na které lze ocenit široké frekvenční pokrytí, nestojí nikdo jiný než Márty z Bugmen, takže se do výběru dostala i nahrávka tuzemská. Ale zní světově! Zbytek položek také stojí za to. Barcelonský uhrančivý post punk Dame Area, rozjuchaný queercore Screen Wives nebo na Southern Lord netradičně debutující blackem infikovaný HC s názvem Friendship, to všechno může žádoucím způsobem odpoutat pozornost od teplot, které rozpouští asfalt i mozky.

Kdo na nahrávce střídá italštinu se španělštinou? Může být zábavný klip, kde se cintá pivo z petflašek? Kterému frontmanovi nejvíce sluší montérky a doutník v koutku? Poslechněte si celou Špínu ze záznamu!

Playlist:
Planet Y – Sorg Verden
Petrol Girls – The Sound
Uzeda – Deep Blue Sea
Urin – Lustio
No Collusion – Aw Naw
Audiosmogg – Excerpts of Infinity
Screen Wives – Gay Abandon
Dame Area – Eastás un sueño
Friendship – Vertigo
L.O.T.I.O.N. – It Breaks

Spustit audio