Původní knížky a zápisníky meziválečného Bauhausu jsou zdarma ke stažení

26. prosinec 2015
03535926.jpeg

Nejvlivnější architektonickou školu 20. století založil v roce 1919 německý architekt Walter Gropius. „Není rozdílu mezi umělcem a řemeslníkem,“ napsal Gropius v manifestu Programm des Staatlichen Bauhauses Weimar. Bauhaus mezi sebe počítal malíře Paula Kleho nebo Vasilije Kandinského nebo malíře a fotografa László Moholy-Nagyho a skutečně smazával hranici mezi užitným a vysokým uměním. Architektura Bauhausu definitivně zastínila ornamentální zdobnost předchozích století a k dokonalosti dovedla jednoduchost a souměrnost, například v designech továren. Seznam publikací od zmiňovaných postav Bauhausu i dalších (Kazimir Malevič, Piet Mondrian) najdete tu.

 • Ruští trollové studovali americkou politiku sledováním House of Cards

  19. říjen 2017
  Kevin Spacey v seriálu House of Cards

  Internetoví trollové z Ruska, kteří měli zasahovat do loňské kampaně prezidentských voleb ve Spojených státech, se učili o americké společnosti a politice prostřednictvím sledování seriálu House of Cards.

  Jeden z trollů to řekl v rozhovoru pro ruskou nezávislou televizi Rain. „Nejdříve jsme museli sledovat House of Cards v angličtině. Bylo nezbytné vědět všechno o hlavních problémech Spojených států. Problémech s daněmi, sexuálními minoritamy, zbraněmi a tak dále,“ říká Maksim, bývalý zaměstnanec Ruské agentury internetového výzkumu v Petrohradě, které se přezdívá „továrna na trolly“.
  Maksimova hlavní náplň práce spočívala ve vkládání propagandistických komentářů namířených proti Hillary Clinton na stránky hlavních amerických novin jako New York Times a Washington Post. „Měli jsme cíl poštvat Američany proti vlastní vládě, způsobit neklid, nespokojenost a snížit oblibu prezidenta Obamy,“ řekl podle deníku The Independent Maksim. Podívejte se taky na Kouzlo House of Cards se ztratilo v mechanických machinacích.

 • Loučení šimpanzice. Umírající alfa samice Mama před smrtí rozeznala a objala lidského přítele z mládí

  19. říjen 2017
  Šimpanz

  Devětapadesátiletou šimpanzici Mama v amsterdamské zoo před smrtí navštívil její lidský přítel Jan van Hooff, emeritní profesor behaviorální biologie na univerzitě v Utrechtu.

  Mama, dříve alfa samice kolonie šimpanzů v Royal Burgers Zoo v Nizozemí, odmítala přijímat jídlo a pití, dokud ji nepřišel pozdravit van Hooff. Šimpanzice muže po chvilce poznala a reagovala velmi vřele. Na video se můžete podívat níže.
  Jan van Hooff kolonii šimpanzů spoluzaložil v sedmdesátých letech. Šimpanzí kolonie jsou většinou vedeny samcem. „Mama měla výjimečně dominantní osobnost, takže ji nikdy žádný samec nemohl připravit o pozici alfa samice. Byla také schopná překonávat konflikty v komunitě,“ řekla pro Independent behaviorální vědkyně Frans de Waal. 
  Šimpanzi jsou podle organizace World Wildlife Found ohroženým druhem. Případů ubývání šimpanzů je stále více, minulý týden svět obletěla informace o nejosamocenějším šimpanzovi na světě. Primát Ponzo žije na ostrově šimpanzů u Pobřeží slonoviny úplně sám, píše o tom český server Ekolist.

 • Noemova archa zvuku. 150 000 nahrávek ze zvířecí říše je nyní online

  19. říjen 2017
  Zpívající pták

  Chcete slyšet ptáka zpívajícího jako UFO nebo lemura, který zní jako klarinet?

  Na stránkách Macaulay Library jsou k dispozici jak audionahrávky, tak tisíce videí a fotografií. V online archivu je možné poslechnout si nejen dvě třetiny všech ptačích druhů, ale i velrybí písně, hmyz, medvědy, slony, primáty a všechny možné další živočichy. „Naše audiosbírka je největší a nejstarší na světě. Nyní je také nejpřístupnější,“ vysvětluje ředitel Macaulay Library Mike Webster. „Stále pracujeme na lepším vyhledávání, aby byl web uživatelsky co nejpříjemnější, a také na tom, aby lidé mohli zvuky jednoduše nahrávat přímo do archivu,“ dodává. Cílem projektu je, aby sbírka byla maximálně přínosná pro co nejširší publikum. Po zdigitalizování archivního fondu se teď tým knihovny zaměřil na sběr nového materiálu od amatérů i profesionálů z celého světa. Nejstarší nahrávkou v archivu je zpěv vrabčáků v Tompkins County z 18. května roku 1929.

 • Více než polovina newyorských veřejných škol má svou zahrádku

  19. říjen 2017
  zelenina - zeleninová zahrada - dítě se zeleninou

  Žáci newyorských veřejných škol pěstují na zahrádkách zeleninu a ovoce.

  Školních zahrádek je v New Yorku přinejmenším 700, informuje o tom web o životním prostředí a designu Inhabitat. Děti se na zahrádkách učí, odkud se bere jídlo a jak se starat o rostliny. Autoři tohoto projektu z neziskové organizace GrowNYC se inspirovali nápadem Newyorčanky Liz Christy, která v sedmdesátých letech založila na Manhattanu první veřejnou zahrádku. Podle Julie Walsh z organizace GrowNYC zlepšuje pobyt dětí na zahradách jejich chování. „Kázeňských problémů výrazně ubývá, když jsou děti v přírodě a učí se experimentováním,“ říká. Zahradničení na newyorských školách není ničím novým. Pěstování vlastní zeleniny a ovoce se snaží dětem do škol přinést i projekt Green Bronx Machine. Založil ho učitel Stephen Ritz ze školy v Jižním Bronxu, v sociálně vyloučené newyorské lokalitě. Žáci si pěstují rostliny přímo ve škole. „Děti věří, že jsou zodpovědné za rostliny, které ve škole rostou. Docházka se navýšila ze 43 na 93 procent. Chodí do školy, aby se o své rostliny mohly postarat,“ řekl deníku Guardian Ritz.

 • Knihovníci na Zélandu vyřešili záhadu zmizelých knih, bezdomovci si je ukrývali pro další počtení

  19. říjen 2017
  Bezdomovec

  „Nemohli jsme přijít na to, co se děje. Nacházeli jsme knihy zastrčené pod poličkami a regály nebo třeba pod gauči. Přitom byly normálně založené, strany ale nebyly nijak přehnuté ani nic podobného. Říkali jsme si, že si z nás někdo dělá legraci nebo že za tím stojí znuděné děti,“ popsala manažerka knihoven v novozélandském Aucklandu Rachael Riverová serveru The Guardian.

  „Pro nás knihovníky je to opravdu divné, řekneme si „Hm, co tu ta kniha dělá?“ a dáme ji zpět na své místo,“ řekl New Zealand Herald knihovník ústřední knihovny v Aucklandu Sean Taylor. 

  Po setkání s místními lidmi bez domova se ale ukázalo, že právě oni několik měsíců pečlivě ukrývali knihy na různá místa v budově. Chtěli si tak zajistit, že až přijdou zase do knihovny, rozečtené knihy najdou a budou se do nich moct opět začíst. Většina lidí bez domova, kteří knihovnu navštěvují, si totiž nemůže zařídit čtenářský průkaz, protože nemá trvalé bydliště. Jen minimum lidí bez domova (kterých je v Aucklandu podle posledních statistik radnice přes 23 tisíc) si může knihy vypůjčit oficiálně, protože jim knihovna povolila uvést městské sociální centrum jako jejich adresu.

  „Tahle komunita si opravdu váží služeb, které poskytujeme, a zacházejí s knihami s velkým respektem. Spoustu z nich je sečtělých a mají poměrně výstřední intelektuální preference, co se literatury týče,“ myslí si manažerka aucklandských knihoven Riverová. Podle ní navštíví knihovnu každý den asi 50 lidí bez domova. Knihy si už ale nemusí potají schovávat, knihovna jim totiž vyčlenila speciální poličku u hlavní přepážky, kam si mohou bez obav rozečtené knihy odložit.

 • Kristen Stewart: Obtěžování zažíváme běžně. Ty, které pracují v zákulisí, jsou na tom ale ještě hůř

  18. říjen 2017
  Kristen Stewart

  Kristen Stewart pronesla na letošním udílení cen Elle Women in Hollywood projev o sexuálním obtěžování žen pracujících v tzv. „below-the-line“ profesích. Below-the-line (pod čarou) je termín, který se ve filmovém průmyslu používá pro méně prestižní profese podílející se na natáčení.

  Jsou to obvykle všechny profese mimo scenáristu, režiséra, producenta a herců, kteří jsou „above-the-line“ (nad čarou). Pod čáru tedy patří kameramani, kostyméři, maskéři, střihači nebo i klapky, řidiči a různí asistenti. Stewart naznačila, že prakticky na všech úrovních těchto profesí je sexuální obtěžování žen takřka na denním pořádku. „Ty holky mají tak svázané ruce, jak jen můžou, protože se bojí, jestli dostanou další práci – je to stejné jako s herečkami,“ řekla. Naráží tím na celkový styl práce panující ve filmovém průmyslu. Zdejší pracovníci jsou finančně závislí na jednotlivých pracovních zakázkách spojených s natáčením konkrétního filmu. Filmoví profesionálové musejí udržovat dobré neformální vztahy s ostatními členy štábu, protože na tom závisí jejich kariérní postup, ale i to, zda vůbec budou osloveni, aby se účastnili dalšího projektu.
  Stewart byla jednou z mluvčích na Elle Women in Hollywood, každoroční akci časopisu Elle, která oceňuje významné počiny žen pracujících v Hollywoodu. Téma sexuálního obtěžování v souvislosti se skandálem producenta Harveyho Weinsteina tu otevřely také Reese Witherspoon nebo Jennifer Lawrence. Projev Stewart je ale zásadní v tom, že se nesoustředí na slavné herecké celebrity, ale upozorňuje na to, že podobné problémy se dějí i na nižších patrech celého filmového průmyslu lidem, pro které je mnohem riskantnější se proti nim jakkoli bránit.

 • Finský architekt navrhl ekologický mikrodomek, vejde se na plochu o velikosti parkovacího místa

  18. říjen 2017
  Finský architekt navrhl ekologický mikro domek, vejde se na plochu o velikosti parkovacího místa

  Třípatrový domek, který nemá pevné základy a vejde se na plochu o velikosti parkovacího místa, vyrostl v centru Helsinek.

  Navrhl ho finský architekt Marco Casagrande a na pěší zónu ho umístil jako součást tamního Design Weeku. Mobilní domek s obytnou plochou necelých 40 metrů čtverečních je možné postavit za jeden den. Místo pevných základů má na spodku pískové závaží a tvoří ho tři na sebe postavené kvádry. Podle návrhu by mělo jedno patro sloužit pro práci, další na spaní a třetí jako jakýsi skleník se spoustou světla. Zároveň je ale možné uzpůsobit apartmán podle vlastních přání a potřeb – může v něm být také třeba kuchyň. Dům je soběstačný, využívá solární energii a je v něm instalovaná kompostovací toaleta. Naopak tekoucí voda do něj zavedená není. Autoři návrhu totiž počítají s tím, že by se lidé sprchovali, saunovali nebo si prali prádlo mimo dům. 
  Podle architekta Casagrandeho je navržený byt vhodný třeba pro moderní městské nomády. Nabízí soukromí, bezpečí a pohodlí. Vše ostatní si lidé prý mají obstarat v jeho okolí. Jak píše server ArchDaily, dům je dostatečně zaizolovaný, a tak v něm lze bez obav bydlet i v zimě. 
  Podle serveru Inhabitat autoři stavby počítají s tím, že by takových domků mohlo ve městech vzniknout spoustu, aniž by zabíraly mnoho prostoru.

 • FKA twigs vytiskla první číslo svého zinu AVANTgarden na Instagramu

  18. říjen 2017
  FKA twigs

  Britská zpěvačka, tanečnice a umělkyně FKA twigs zveřejnila první číslo svého zinu AVANTgarden.

  Publikace nese podtitul ROOTS. SHOCK. BEAUTY. a nevychází na papíře ani si ji nestáhnete do čtečky, listovat jí můžete jedině na Instagramu. Jde o několikastránkovou slideshow. Hvězda současného alternativního R&B FKA twigs si k projektu přizvala několik bývalých spolupracovníků a přátel z oblasti módy a vizuálního umění. Sama svůj zin popisuje jako „způsob, jak se vyjádřit bez jakýchkoliv pravidel a stanov, jenom s vlastní imaginací, péčí a zájmem“. Název AVANTgarden je příznačný, protože zpěvačka je známá kromě hudby také pro extravagantní a avantgardní vizuální složku její tvorby.
  Minulý rok zveřejnila FKA twigs snímek Soundtrack 7, který popisovala jako abstraktní autobiografický dokument, natáčela jej během týdenního pobytu na manchesterském bienále v roce 2015. Její poslední EP M3LL155X pochází ze stejného roku, vyšlo jako vizuální nahrávka.

 • Nizozemské městečko má první most vytvořený na 3D tiskárně, sloužit má hlavně cyklistům

  18. říjen 2017
  Cyklistika - kolo - cyklo

  Cyklisté můžou ve městě Gemert přejet přes první most vytvořený metodou 3D tisku. Je dlouhý asi osm metrů a tvoří ho zhruba 800 vrstev betonu. Vede přes vodní příkop a má primárně sloužit právě pěším nebo lidem s jízdními koly. „Most není příliš velký, ale je vytvořený tiskárnou, tím je unikátní,“ popsal nizozemskému vysílateli NOS Theo Salet z Eindhoven University of Technology.

  Podle něj trvala stavba, respektive tisk mostu asi tři měsíce. „Jednou z výhod toho, že se most vytiskne, je to, že je potřeba mnohem méně betonu na rozdíl od běžné stavby, kdy se materiál lije do formy. Tiskárna totiž nanáší beton jen tam, kde je to skutečně potřeba,“ uvádí informace od stavitelů server The Guardian. Zatížení mostu prověřovala společnost BAM Infra, která potvrdila, že by měl bezpečně udržet až dvě tuny. Podle ředitele společnosti Marinuse Schimmela je tento typ stavby výhodný v tom, že vyžaduje použití méně omezených zdrojů a po jeho výstavbě zůstává významně méně odpadu. Nizozemsko je jednou z průkopnických zemí v 3D technologiích tisku, společně s Čínou a Spojenými státy americkými. Nizozemský architekt Janjaap Ruijsenaars loni odhalil unikátní 3D tiskárnu, díky které by mohla vzniknout „nekonečná“ budova. 
  Nizozemský start-up MW3D zase začal vytvářet na 3D tiskárně most z nerezové oceli. Třetina už je hotová, kompletní by měl být příští rok v březnu. V létě v červnu by měl most začít spojovat dva břehy kanálu v Amsterdamu.