Quest: Tohle jsou ty nejlepší hry, které si můžete zahrát na všech platformách

hry - konzole - hraní
hry - konzole - hraní

Uvažujete o koupi nové konzole? Zajímá vás, co jsou ty nejzásadnější hry, které by neměly chybět na vaší nové PS4, novém Xboxu One či novém Switchi? A co by vám nemělo ujít na mobilech a tabletech nebo co jsou ty největší pecky ve virtuální realitě? Na všechny tyto otázky přinášíme odpověď v nejnovějším Questu. Tak si ho poslechněte, neboť tady všechno shrnout nezvládneme.

A začneme od té nejrozšířenější platformy – od mobilních telefonů. Pokud se rádi kocháte a hlavolamy vám nejsou na obtíž, sáhněte po dvojici her Monument Valley. Ty si chytrým způsobem pohrávají s perspektivou a po vzoru Escherových obrázků skládají architekturu úrovní do nesmyslných propletenců, které postupně rozplétáte. „Z mé zkušenosti je to jedna z mála her, které zaryté nehráče dokážou přesvědčit o tom, že hry mohou být i něco víc než jen střílečky,“ přidává Vojta. Jarda zase doporučuje pětici her Solitaire Collection. Ne, opravdu. Zahoďte předsudky a vyzkoušejte pět zabavných karetních her pro jednoho a uvidíte, jak rychle vám třeba v autobuse utíkají minuty.

Co se týká domácích konzolí, tam jsme vybírali z exkluzivních titulů, které jinde nenajdete. U PlayStationu 4 to bylo jednoduché – Vojta vypichuje Shadow of the Colossus, jehož relativně nedávný remaster oživuje herní historii v nejlepší podobě. Toto netradiční RPG by nemělo chybět ve sbírce kohokoliv, kdo to s hraním na PS4 myslí vážně. Jarda pak opakuje své hodnocení nového God of War s tím, že ho potěšilo, jak dlouho hra trvá a že neztrácí své tempo.

U Xboxu One je situace trochu jiná, neboť Microsoft v posledních letech nedokázal sázet skvělé exkluzivity v takovém tempu jako konkurence. Přesto není možné nezmínit megapopulární PUBG, které si konzoloví hráči zahrají jen na Xboxu. A jedna z herních sérií, kterou xboxářům ostatní hráči závidí, je určitě závodní Forza Horizon. Zábavné závody nablýskaných kár připomínají dávné doby Need for Speed, kdy si závody mohli užít i ti, kteří jim přímo neholdují. „Dvojku miluju, trojku respektuju,“ shrnuje Jarda své hodnocení posledních dílů.

No, a co Nintendo Switch? Tam neuděláte chybu s čímkoliv, co má Mario nebo Zelda v názvu. Jasně, jsou to trochu jasné cíle, ale pokud Switch máte, nemá cenu se štítit těchto vlajkových titulů. Čím déle budete otálet, tím víc vás bude mrzet, že jste otáleli, až si je jednou zahrajete. A Vojta ještě přidává doporučení multiplayerové střílečky Splatoon 2, která se brzo dočká reedice s masivním rozšířením v balíčku.

Quest: Český Chuchel je úžasná groteska, u které se budete smát od začátku do konce

Ze hry Chuchel

V Questu se normálně bavíme o hrách, ale tentokrát musíme rozebrat i filmovou novinku v kinech, Tomb Raidera na motivy moderního rebootu známé značky. A nemůžeme se shodnout, jestli filmová adaptace dopadla dobře, nebo ne. Dojde však i na recenzi české hry Chuchel a retro vzpomínání na upírskou hru Vampire: The Masquerade – Redemption, která se odehrává také v Praze.

Nakonec došlo i na VR a na předním místě musí být Resident Evil 7 jako stále ta největší hra pro virtuální realitu. Jistě, můžete ji hrát i klasicky na monitoru, ale s helmou na hlavě je prožitek samozřejmě mnohem intenzivnější. A kdo neholduje hororům, může na PSVR sáhnout po dobrodružném Moss s roztomilou myškou v hlavní roli nebo s HTC Vive vyzkoušet Polybius, hru vytvořenou podle urban legendy o neexistující automatové hře, která měla sloužit jako způsob náboru pro podivnou sektu. Vyzkoušejte, schválně, co si potom budete myslet o New World Order. Jarda ji rozhodně doporučuje, ale raději si na něj odteď dáme pozor.

Jak se kluci poprali s nekonečnými možnostmi na PC? Co doporučují lidem, co chtějí hrát na počítači? Jaké další pecky vybrali pro každou z platforem? Poslechněte si Quest a budete v obraze.