Radio Wave a Rádio_FM se vrací v čase. Umělci a politici o rozpadu federace z vily Tugendhat

30. březen 2017
Audioport o rozpadu federace z vily Tugendhat

V pondělí 3. dubna bude Radio Wave ve vysílání vzpomínat na 25. výročí rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky. V rámci mezinárodního projektu Audioport se opět potkáme se slovenským Rádiem_FM. Celodenní tematický program vyvrcholí přímým přenosem česko-slovenské diskuse z brněnské vily Tugendhat. Pozvání do debaty přijali politici Petr Pithart a František Mikloško i zástupci mladší generace – spisovatel Marek Šindelka, hudebník NobodyListen, výtvarnice Kateřina Šedá a další.

Vysílání Radia Wave se tématu 25. výročí rozpadu federace bude věnovat celý den. Ve vysílání On Air nabídne posluchačům anketu o tom, jak mladí lidé vnímají rozdělení federace, debatu o slovenské kultuře s dokumentaristkou Zuzanou Piussi, historický průřez tématem rozpadu společného státu i speciální vzpomínkové vydání popkulturní rubriky Pofrk. Satirický formát Dementi se tentokrát zaměří na historické audionahrávky tehdejších premiérů Václava Klause a Vladimíra Mečiara. „Vracíme se na místo činu a výročí rozpadu společného státu si připomeneme přímo tam, kde český a slovenský premiér oznámili rozpad federace,“ říká šéfredaktorka Radia Wave Iva Jonášová.

Při příležitosti 5. ročníku projektu Audioport můžete sledovat na facebooku Radia Wave dopolední videoprohlídku vily Tugendhat s Adamem Gebrianem, který pak od 18:00 přivítá ve speciálním dílu pořadu Bourání autory rekonstrukce této výjimečné stavby.

Vila Tugendhat

Živé vysílání a videostream česko-slovenské diskuse z vily Tugendhat bude probíhat od 19:00 do 22:00. Proč došlo k rozpadu Československa? Jak se vidí Češi a Slováci po 25 letech? I o tom budou debatovat politici Petr Pithart a František Mikloško, novináři Martin Šimečka, Radko Kubičko a Lukáš Fila, za umělce pak hudebník NobodyListen, básnířka Mirka Ábelová, spisovatel Marek Šindelka nebo výtvarníci Kateřina Šedá a Erik Šille. Živě vystoupí zpěvačky Sára Vondrášková aka Never Sol a Katarína Máliková. Celým večerem provede moderátorka Radia Wave Ivana Veselková a moderátoři Rádia_FM Fedor Blaščák a Daniel Baláž.

Projekt Audioport je výsledkem dlouhodobé vzájemné spolupráce Českého rozhlasu a Rozhlasu a televize Slovenska. Obě média veřejné služby jeho prostřednictvím podporují spolupráci české a slovenské hudební scény, zaměřují se na společná témata nejenom z historie obou zemí i na problémy mladých Čechů a Slováků.

Audioport o rozpadu federace z vily Tugendhat

Moderátorku i obě zpěvačky oblékne pro tuto speciální příležitost česká návrhářka Lucie Kutálková, tvořící pod značkou Leeda. Audioport 3. dubna 2017 ve vysílání a na facebooku Radia Wave8:00 – 18:00 – speciální vysílání ON AIR Radia Wave k 25. výročí rozpadu ČSFR10:00 – 10:15 – živý videostream prohlídky vily Tugendhat na facebooku Radia Wave18:00 – 19:00 – speciální díl pořadu Bourání o rekonstrukci vily Tugendhat
Česko-slovenská diskuse z vily Tugendhat

Audioport 3. dubna 2017 ve vysílání a na facebooku Radia Wave
8:00 – 18:00 – speciální vysílání ON AIR Radia Wave k 25. výročí rozpadu ČSFR
10:00 – 10:15 – živý videostream prohlídky vily Tugendhat na facebooku Radia Wave
18:00 – 19:00 – speciální díl pořadu Bourání o rekonstrukci vily Tugendhat
Česko-slovenská diskuse z vily Tugendhat

Přímý přenos a videostream na facebookovém profilu Radia Wave
19:00 – 20:00 Petr Pithart a František Mikloško (ohlédnutí za příčinami rozpadu společného státu očima politiků)
20:00 – 21:00 Martin M. Šimečka a Radko Kubičko (rozpad ČSFR z pohledu novinářů)
21:00 – 22:00 Mirka Ábelová a NobodyListen, Lukáš Fila a Marek Šindelka, Erik Šille a Kateřina Šedá (jak vnímají rozpad společného státu osobnosti české a slovenské kultury)

Autor:Radio Wave

Další články autora