Rakovinu oka můžete odhalit pomocí chytrého telefonu

17. květen 2015
03385556.jpeg

Julie Fitzgeraldová tušila, že s okem jejího dvouletého syna Averyho možná není něco v pořádku. Její obava se naplnila potom, co se na Facebooku dočetla, že poměrně spolehlivou DIY diagnostickou metodou takzvaného retinoblastomu (agresivního zhoubného nádoru oka) je jednoduše to, že oko vyfotíte na telefon s bleskem. V případě, že je napadeno rakovinou, zornice by na takových fotkách měla místo klasické rudé odrážet jasně bílé světlo. Retinoblastom se vyskytuje nejčastěji u mladých dětí, a když je včas diagnostikován, je šance na vyléčení velmi vysoká. Příště až se budete rozčilovat nad rudýma očima na svých fotkách, možná si tedy spíš oddechnete.

Spustit audio
 • Metalisté posílají velké „fu*k you“ extremistům. Vydali 44 protinacistických tracků z celého světa

  18. říjen 2018
  Kompilace Metalheads Against Nazis

  Britský metalový label Blackened Death přišel před časem s projektem The Worldwide Organization of Metalheads Against Nazis (WOMEN – Světová organizace metalistů proti nacistům). V rámci něj vydal kompilaci metalových písní různých interpretů proti nacismu a extremismu. Předevčírem vyšlo už druhé pokračování. Obsahuje 44 písní, na kterých umělci posílají velké „fu*k you“ všem sympatizantům nacismu i jiným fanatikům.

  „Asi jste si všimli, že si tu nácků příliš nevážíme. Obecně nejsme fanoušky fanatiků a extremistů,“ píše organizace v prohlášení ke zveřejnění alba. Autoři na něm vydávají protinacistické a protiextremistické pecky metalových umělců z celého světa. Mezi interprety písní druhé kompilace WOMEN tak najdeme například americké metalové skupiny Ghoul, Jucifer, Void Ritual a mnohé další. „Heavy metal je druh hudby, který podporuje svobodu. Metal je pro všechny, pro muže, ženy nebo transexuály. Metalisté jsou křesťané, židé, muslimové i ateisti. Naši členové pocházejí z celého světa. Jsme gayové, heterosexuálové i pansexuálové. Jsme svobodní a bojujeme za svobodu. Fašismus, rasismus, homofobie, transfobie, předsudky nebo jakákoliv jiná forma nenávisti nejsou v naší komunitě vítány,“ stojí v prohlášení Blackened Death, vydaném ke zveřejnění nahrávky. Celý projekt má i charitativní rozměr. Veškeré zisky z prvního dne po zveřejnění nahrávky budou věnovány na konto neziskové organizace Lékaři bez hranic. Pokud si chcete album poslechnout, můžete si jej stáhnout z internetového obchodu labelu. Zaplatit za něj můžete, kolik uznáte za vhodné.

 • Produktivní, bohatí, pracující z pláže. Tak si spisovatelé před 50 lety představovali dnešní zaměstnance

  18. říjen 2018
  práce z pláže - práce na pláži

  Když v roce 1964 předpověděl britský spisovatel a vynálezce Arthur C. Clarke, že v budoucnu budeme moci kontaktovat naše přátele kdekoliv na světě, nehledě na místo, kde se nacházejí, muselo to znít bláznivě. Stejně jako jím popisovaná možnost pracovat z jakéhokoliv místa na planetě. „Pro člověka bude stejně jednoduché podnikat z Tahiti nebo Bali jako z Londýna,“ tvrdil Clarke. Jeho předpovědi se ale díky internetu splnily téměř do puntíku.

  V současnosti podle průzkumu více než čtyřicet procent Američanů pracuje alespoň po část roku na dálku. 70 procent odborníků po celém světě pak pracuje alespoň jednou týdně s někým, kdo nesedí ve stejné místnosti. Do předpovídání toho, jak bude v budoucnu vypadat běžný pracovní den, se v minulosti pustilo i mnoho dalších myslitelů.
  Aldous Huxley, který se proslavil románem Konec civilizace, v roce 1950 předpověděl, že pracovníci budou za padesát let díky technologiím a automatizaci mnohem produktivnější, ale také bohatší. Polepšit si podle Huxleye měli v platovém ohodnocení, snížit se měl počet odpracovaných hodin a zlepšit se mělo chování vedoucích i pracovní prostředí. Skutečnost je podle serveru Quartz taková, že zatímco pracovníci jsou mnohem produktivnější než kdykoliv předtím, jejich platy tomu neodpovídají. Dokládá to studie, podle které mezi lety 2005 a 2014 klesly nebo zůstaly stejné příjmy dvou třetin domácností ve 25 ekonomicky vyspělých zemích světa. O platové stagnaci potom mluví i článek amerického Institutu hospodářské politiky. Redaktoři časopisu Time v roce 1966 zase predikovali, že v roce 2000 budou stroje vyrábět tolik, že díky tomu budou všichni Američané nezávisle bohatí, a největší výzvou bude, „jak smyslupně využívat volný čas“. Ve skutečnosti to ale vypadá tak, že lidé v západním světě si způsoby, jak smysluplně využívat volný čas, našli. Především v něm totiž pracují. 20 procent zaměstnanců v Německu, Francii nebo Británii podle výzkumů pracuje i o víkendu a v USA je to dokonce skoro 30 procent.

 • Prošel jsem si očistcem, říká komik Louis C. K., který se vrátil na pódia

  17. říjen 2018
  Louis C. K.

  Ve středu 10. října se na pódiu opět objevil slavný americký komik Louis C. K., který byl loni vícenásobně obviněný ze sexuálního obtěžování, konkrétně masturbace před svými kolegyněmi. Téma masturbace rád používal během svých výstupů a i tentokrát tematicky vycházel ze svých zkušeností.

  Ve svém vystoupení komentoval, jak šílený pro něj uplynulý rok byl. „Stálo mě to 35 milionů dolarů během jedné hodiny a prošel jsem si očistcem,“ uvádí server IndieWire slova samotného Louise C. K. ohledně jeho roční zkušenosti člověka veřejně odsouzeného za sexuální harašení. Premiéra jeho filmu I Love You, Daddy byla totiž distributorem zrušena a v soukromém životě musel čelit i náhlým výpadům nenávisti kolemjdoucích vůči jeho osobě na ulicích. Pro zábavní portál Laughspin řekla komička AMarie Castillo, která jeho show ve West Side Comedy Club viděla, že byl neuvěřitelně autentický a uvědomělý a že se svoje zážitky snaží reflektovat. Přinášel prý do hry zcela nové, temné náměty a vyvolal tím novou vlnu diskusí na téma etiky a kariérního návratu obviněných osob. Louis C. K. prý svoji situaci uplynulých měsíců přirovnal k setkání se s Hitlerem v pekle. 

  Přečtěte si taky Co je kontroverzní a co jen upřímné? Trůn nejlepšího komika uvolněný Louisem CK chce Dave Chappelle.

 • Muž z New Jersey celý život večeří jedině pizzu, dříve ji i obědval, a přesto je perfektně zdravý

  17. říjen 2018
  Pizza je velmi oblíbený pokrm, zejména u dětí

  Mike Roman, jednačtyřicetiletý muž z New Jersey, nevečeří od doby, kdy mu byly čtyři roky, nic jiného než pizzu. Díky svojí stravovací tradici se nedávno objevil v podcastu New Theory, kde odhalil detaily svého jídelníčku.

  V interview pro New Theory řekl, že na nic jiného chuť nemívá a večeře pro něj prostě není žádná velká věda. Na serveru Thrillist se dále přiznává, že pizzu do svých třiceti let dokonce i obědval, dnes už si ale v polovině dne dopřeje třeba i sendvič s burákovým máslem, k večeři ale musí být opět pizza. Je to purista. Upřednostňuje pouze jednoduchou variantu s rajčatovou omáčkou a sýrem, žádné další přílohy nepotřebuje. Z jedení stejného jídla každý den mu špatně prý nebývá, tvrdí, že je zcela zdravý a obezitou netrpí. Podle Romana prý pizza obsahuje tři ze čtyř základních potravinových skupin a postaral se i o to, aby nechyběla na jeho nedávné svatbě a následných líbánkách. 

 • Maďarská fotografka ukazuje, že ženám kvůli úklidu a péči o děti pracovní doba nikdy nekončí

  17. říjen 2018
  Úklid domácnosti

  Vědci i samotná zkušenost stále prokazují, že ženy úklidem domácnosti tráví mnohem více času než muži bez ohledu na to, že oba mají zaměstnání na plný úvazek. Týdně pracují až o 9 hodin víc než jejich partneři.

  Podle nizozemské studie v domácnostech s dětmi ženy stráví prací a péčí o ně dokonce o 25 hodin týdně navíc. To samozřejmě krátí jejich možnosti odpočinku, relaxace nebo sportovních aktivit. Ženy v těchto podmínkách mají zkrátka méně volného času. Na to s nadsázkou reaguje maďarská fotografka Csilla Klenyanszki ve své sérii s názvem House/hold, ve které ženám ironicky doporučuje, aby spojily libovolný druh úklidu se cviky z jógy. Pro deník Calvert Journal, kde si můžete prohlédnout i výsledné fotografie, říká: „Údržba domácnosti mění svůj charakter z fyzické práce na mentálně-spirituální akt, během kterého dochází ke spojení mezi ženou a objekty v její domácnosti.“

 • Marihuana bude od 17. října v Kanadě legální. Lidé ale zatím neví, kde ji mohou kouřit

  16. říjen 2018
  Marihuana - konopí - tráva

  Kanadská vláda návrh zákona schválila letos v červnu, v platnost vstupuje legalizace tuto středu 17. října 2018. Ačkoliv to může vypadat, že je země na legalizaci připravená, vláda předává odpovědnost jednotlivým provinciím, které si samy určují její hranice. Co se týče míst, kde se marihuana bude moct kouřit, jsou tedy obyvatelé Kanady zatím v nejistotě.

  Například hlasování ve městě Calgary ukázalo, že většina lidí ve svých čtvrtích místa, kde se dá kouřit, nechce. Přesto si několik „green spaces“ v Calgary schválili. Obecně se zatím dá řídit pravidly, která platí i pro alkohol – i po legalizaci se marihuana nesmí užívat na veřejnosti v blízkosti škol, parků nebo hřišť, vyhlášky se pak liší v jednotlivých městech. Pod vlivem se také nesmí řídit nebo pracovat a pokuty za nelegální prodej nebo nabízení nezletilým jsou obrovské. Tráva se nesmí z Kanady odvážet ani přivážet. Všechny legální výrobky, které se budou dát koupit, budou opatřené varováním před zdravotními riziky, které konzumace marihuany může přinášet stejně jako třeba cigarety. Kanaďané jsou známí vysokou spotřebou marihuany, odhadovaný počet lidí, kteří marihuanu konzumují, je podle University of Ottawa kolem 2,3 milionu. Liberální vláda v čele s Justinem Trudeau tvrdí, že legalizace neznamená, že Kanada vzdala válku proti drogám. Peníze určené na boj s návykovými látkami teď prý ale chtějí utrácet jinak než doposud. Na aktuální statistiky o kanadském užívaní marihuany se podívejte tady

 • Země, kde jsou tělesné tresty zakázané, jsou bezpečnější a děti se v nich míň perou

  16. říjen 2018
  bití - bití dětí - domácí násilí - bité děti

  Trestání dětí pohlavky, fackami a dalším bitím může později vést k dalšímu ubližování. Vyplývá to z výzkumu McGillovy univerzity v kanadském Montrealu. Jeho závěry také tvrdí, že země, které takové tresty zakazují, se zdají být pro mladé lidi bezpečnějším prostředím pro vyrůstání. 

  Autoři výzkumu z Kanady, Spojených států a Izraele se zaměřili na školy v 88 zemích, a to mezi lety 2003 a 2014. Více než 400 000 děvčat a chlapců ve věku 11 až 25 let se zeptali, jak často se s ostatními perou. Výzkumníky zároveň zajímalo, zda jsou fyzické tresty ve vybraných zemích legální, nebo ne, případně zda jsou zakázané jen ve školách, nebo i v domácnostech. Jak píše server Independent, v zemích, kde platil úplný zákaz bití dětí, bylo u chlapců případů šarvátek o 69 % méně, u dívek šlo pak o snížení o 42 % oproti zemím, kde žádné omezení neexistovalo. Server Telegraph ještě doplňuje, že v případě zemí s částečným zákazem, jako je například Velká Británie, kde platí pro školy, bylo fyzické násilí méně časté jen u dívek, a to o přibližně 56 %, přičemž na agresi mezi chlapci žádný dopad nemělo. „Nemohu ale říct, že země, která se rozhodne zavést zákaz fyzických trestů, bude hned zítra pozorovat klesající trend v násilí u mladých,“ upozorňuje spoluautor výzkumu Frank Elgar. Přesto tým zároveň vyzval zákonodárce, aby zakázali tělesné tresty doma i ve školách. „Vzrůstající agrese je jedním z nejsilnějších vlivů, které působí na děti – dostat ránu představuje možnost, jak se k ostatním chovat násilně, a to se děti učí,“ vysvětluje Elizabeth Gershoff. Profesorka zaměřující se na lidský rozvoj z Texaské univerzity v Austinu, která nebyla součástí zmíněného výzkumu, říká, že předchozí práce už prokázaly, že tělesné tresty mohou mít vážné důsledky. V současném výzkumu jí ale chybí pohled na to, zda se množství a četnost rvaček mezi dětmi a dospívajícími nějak změnily před a po zavedení zákazu trestů. Úplný zákaz bití dětí platí například ve Švédsku, naopak žádný nemají v Malajsii, Bruneji nebo Singapuru. Česko ve svém právním systému podobný zákaz také nemá.

 • Zchátralá funkcionalistická kavárna na Štvanici se bourat nebude. Má z ní být volnočasové centrum

  16. říjen 2018
  Bývalý klub FaceToFace, dnes opuštěný

  Magistrát hl. města Prahy vypsal zakázku na zpracování projektu opravy Fuchsovy kavárny, která už je od nultých let opuštěná a v současnosti je v dezolátním stavu.

  Vítěze zakázky schválí pražští radní, zakázka by měla být zadána ještě letos. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana by se objekt měl využívat pro volnočasové aktivity Pražanů a návštěvníků města. Památkově chráněnou budovu navrhli ve 30. letech Josef Fuchs a Bohumil Steigenhöfer, sloužila také jako zázemí stadionu a od 90. let jako hudební klub. Magistrát chystá celkovou revitalizaci ostrova, měly by se zde opravit cesty a zřídit pikniková místa. Přes Štvanici by také měla vést lávka, která spojí Holešovice s Karlínem.

 • Archeologové objevili v Norsku vikingskou pohřební loď, speciální radar ji našel jen asi půl metru pod zemí

  16. říjen 2018
  Vikingská loď zobrazená na tapisérii z Bayeux z 11. století

  Archeologové objevili jihovýchodně od Osla pohřbenou vikingskou loď. Použili k tomu speciální radar, podle kterého je přibližně dvacetimetrový kýl lodi dobře zachovaný, stejně jako několik lodních trámů. 

  Podle odborníků je to výjimečný nález, protože je součástí většího pohřebiště s několika pohřebními mohylami. „Loď není izolovaná, hřbitov, do kterého patří, měl jasně ukazovat moc a vliv,“ vysvětluje vedoucí projektu a archeolog Lars Gustavsen z norského Institutu pro výzkum kulturního dědictví. Výzkumníci pracovali se speciálním radarem umístěným na traktoru. Ten, jak je vidět na videu o objevu, projel celé území u přilehlého kopečku Jelle. Ačkoli jsou nálezy jen asi půl metru pod vrchní vrstvou půdy, archeologové je zatím neplánují vykopávat. Chtějí se zaměřit na neinvazivní výzkum, jehož cílem bude zjistit, kolik toho pod zemí vlastně je a v jakém jsou pozůstatky stavu. „Je to vzrušující objev. V Norsku totiž existují jen tři dobře zachované vikingské lodě, které se navíc podařilo vykopat už před delší dobou. Tahle nová loď bude mít určitě obrovský historický význam, protože ji můžeme prozkoumat všemi moderními archeologickými metodami,“ těší se Knut Paasche, vedoucí Oddělení digitální archeologie Institutu pro výzkum kulturního dědictví a odborník na vikingské lodě. 
  Server Guardian připomíná, že podobné lodě byly velice cenné a že taková pohřební místa byla vyhrazena pro vysoce postavené jedince.