Rakovinu oka můžete odhalit pomocí chytrého telefonu

17. květen 2015

Julie Fitzgeraldová tušila, že s okem jejího dvouletého syna Averyho možná není něco v pořádku. Její obava se naplnila potom, co se na Facebooku dočetla, že poměrně spolehlivou DIY diagnostickou metodou takzvaného retinoblastomu (agresivního zhoubného nádoru oka) je jednoduše to, že oko vyfotíte na telefon s bleskem. V případě, že je napadeno rakovinou, zornice by na takových fotkách měla místo klasické rudé odrážet jasně bílé světlo. Retinoblastom se vyskytuje nejčastěji u mladých dětí, a když je včas diagnostikován, je šance na vyléčení velmi vysoká. Příště až se budete rozčilovat nad rudýma očima na svých fotkách, možná si tedy spíš oddechnete.

Spustit audio
 • Ztracené album Prince vyjde v červenci

  9. duben 2021
  Prince

  Album s názvem Welcome 2 America nahrál Prince v roce 2010 a poprvé bude zveřejněno letos v červenci. Titulní singl desky tematizuje toxickou kulturu celebrit a vzrůstající vliv internetu.

  Správci zpěvákovy pozůstalosti se kvůli vydání archivního materiálu spojili s labelem Legacy Recordings z vydavatelství Sony. V prvním prohlášení uvádějí, že album představuje „silnou kreativní výpověď, která zrcadlí Princovy obavy, naděje a vize měnící se společnosti“.

  Celé album obsahuje celkem 12 písní, které kultovní zpěvák nahrál předtím, než vyrazil na turné. To neslo stejný název jako deska. Nový hudební materiál je malou částí z rozsáhlého utajovaného zpěvákova archivu, ke kterému měl do své smrti přístup pouze on sám.

  Po zpěvákově předčasném úmrtí v roce 2016 správci Princovy pozůstalosti vydávají už jeho třetí posmrtné album. Z archivu vznikla v roce 2018 nahrávka Piano and a Microphone 1983 a demo album Originals, zveřejněné v roce 2019. Informaci o desce, která vychází 30. července, přinesl server Pitchfork.

 • V šedesátých letech sám sebe poslal v krabici přes půlku světa. Teď hledá přátele, kteří mu pomohli

  9. duben 2021
  mapa světa s letadlem

  Příběh Velšana Briana Robsona je po téměř půl století stále neuvěřitelný. Tehdy devatenáctiletý Brian se totiž v roce 1965 rozhodl dostat tajně z Austrálie do Británie uzavřený v dřevěné bedně. O kuriózní cestě, která ho téměř stála život, už stihl pětasedmdesátiletý muž napsat knihu a v současnosti hledá dva staré přátele, kteří ho odeslali přes oceán.

  Robson se z rodného Cardiffu vypravil do australského Melbourne v roce 1964, aby se účastnil stavby železnice. Svého rozhodnutí ale začal po několika týdnech litovat a věděl, že se musí vrátit domů. Cesta zpět by ho ale stála více než 700 liber a jeho měsíční plat činil pouze 40 liber. Současně s tím měl podepsanou pracovní smlouvu na dva roky.

  Se dvěma nejbližšími přáteli z nové práce se proto rozhodl vytvořit propracovaný plán a nechal sám sebe poslat jako zavazadlo zpět do Walesu. Robson si dnes vzpomíná, že jeho irští spolupracovníci, kteří ho v bedně odeslali, se jmenovali Paul a John. Jejich příjmení ale nezná.

  Let z Melbourne do Londýna měl trvat zhruba 36 hodin. Cestovatel ale ve stísněném prostoru nakonec strávil celých pět dní. „Bylo to děsivé. Střídavě jsem omdléval a zase se probouzel. Neměl jsem dostatek kyslíku, bylo to hrozné,“ vzpomíná dnes. V dřevěné bedně, kde musel ležet s koleny skrčenými u krku, měl láhev s vodou, baterku, prázdnou lahev, malý kufřík, polštář a kladivo, aby se mohl dostat ven.

  Při několika přestupech dokonce musel strávit několik dní vzhůru nohama. Zcela vyčerpaného Robsona odhalil až jeden z pracovníků letiště v Los Angeles. Živý balík poštovní služba totiž místo do Londýna omylem poslala do Spojených států.

  Jeho bizarní cesta ve své době vyvolala velký rozruch, sám ale dosud nikdy nezmínil své dva kolegy. U příležitosti plánovaného vydání knihy, ve které na událost vzpomíná, by se ale ještě rád spojil s dvěma Iry, kteří celý plán pomohli uskutečnit. „Byli jsme velmi dobří přátelé, ale znali jsme se jenom zhruba tři měsíce. Moc rád bych je znovu našel,“ uzavírá Robson. Jeho příběh připomíná deník Guardian.

 • Teenager zachránil stovky kilometrů vzdáleného chlapce. Dopravní nehodu viděl živě na TikToku

  9. duben 2021
  TikTok

  Třináctiletý Američan zavolal pomoc pro chlapce, který více než 800 kilometrů daleko havaroval se čtyřkolkou. Svoji jízdu a následnou nehodu totiž celou dobu živě streamoval na TikTok.

  Caden Cotnoir z amerického státu New Hampshire sledoval živě přes TikTok, jak dvanáctiletý Trent Jarrett v Západní Virginii natáčí svou jízdu na motorové čtyřkolce. Uprostřed živého přenosu ale chlapec havaroval a zaklíněný pod masivním dopravním prostředkem se snažil zakřičet telefonní číslo.

  Stovky kilometrů vzdálený Caden na číslo ihned zavolal a spojil se s Trentovou rodinou, která ho přišla vyprostit. Díky rychlému zásahu byl chlapec zhruba po dvaceti minutách zachráněn a ve výsledku utrpěl jen mírné řezné rány a několik podlitin. „Udělal to, co bylo správné, byl to velikonoční zázrak,“ uvádí pro Guardian nevlastní otec třináctiletého Cadena.

  Caden sledoval Trenta na TikToku kvůli tomu, že ho zajímala videa o rybaření a jízdě na čtyřkolkách. Oba chlapci se po nehodě nakonec spojili přes videohovor. „Křičel jsem číslo k dědovi domů, sotva jsem mohl dýchat. Chci Cadenovi poděkovat za všechno, co pro mě udělal,“ uzavírá incident Trent.

   

 • Vědci varují, že kvůli většímu oteplení planety může zmizet třetina ledu kolem Antarktidy

  9. duben 2021
  Ledová kra B-46 na Antarktidě

  Více než třetině ledové plochy obklopující Antarktidu podle britských vědců hrozí zřícení. Pokud se globální průměrná teplota dostane na hranici 4 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí, způsobí tání ledu na jižním pólu uvolnění „nepředstavitelného množství vody“ a vzestup hladiny oceánů.

  Z výsledků nejnovějšího výzkumu publikovaného v časopise Geophysical Research Letters vyplývá, že při zvýšení teploty o 4 °C hrozí kolaps až 34 % antarktického území. „Ledové kry jsou důležitými nárazníky, které zabraňují tomu, aby tající ledovce přímo přispívaly ke zvyšování hladiny oceánů. Pokud ale zmizí, bude to jako odšpuntovat korek z lahve,“ upozorňuje Ella Gilbert, klimatoložka z katedry meteorologie na University of Reading.

  Její tým v nejnovějším výzkumu zdokonalil modely pro dlouhodobé klimatické prognózy. Podle vedoucí výzkumu je v současnosti nejdůležitější podobnému scénáři zabránit a naplnit cíle vymezené Pařížskou klimatickou dohodou. Jejím hlavním bodem je udržení nárůstu globální průměrné teploty výrazně pod hranicí 2 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.

  „Pokud budou teploty stoupat stejně jako dosud, ztratíme v následujících desetiletích ještě víc antarktické ledové plochy, než jsme předpokládali. Zastavit oteplování není důležité jen pro Antarktidu, ale pro nás všechny. Vzestup hladiny oceánů je vážný problém,“ uzavírá Gilbert. O varování odborníků informuje deník Guardian.

 • První kočičí metalová kapela na světě vydala singl

  8. duben 2021
  Kočka

  Vůbec první metalová kapela složená jenom z koček vydala singl. Hudební formace, která si říká Cattera, všechny výtěžky z jeho prodeje věnuje kočičímu útulku v Brooklynu.

  Nečekanou metalovou formaci vede kocour Roope-Shakir, kterého na ulici zachránili dobrovolníci z newyorského útulku Whisker-A-GoGo. „Když přijdete z ulice, tak máte hodně co říct. Mám to štěstí, že mám pár kontaktů z hudebního průmyslu, kteří mi pomohli napsat tvrdý kočičí metal a dál ho propagovat,“ uvádí na svém Instagramu kočičí frontman kapely.

  Charitativní singl Hunger of The Beast je teď k prodeji na Bandcampu. Mimoto ale kočičí kapela, která si slibuje, že vlna kočičího metalu inspiruje další hudebníky, odhalila i zákulisí svého nahrávání. „Doufám, že naše hudba bude inspirací pro všechny pouliční kočky, které mají co říct,“ říká v anotaci singlu frontman kapely Roope-Shakir.

  Propagovat dobrovolníky, kteří se starají o opuštěné kočky, pomocí metalové kapely poprvé napadlo producentku a manažerku Annu Mrzyglockou z newyorského labelu Fearless Records. „Když jsem slyšela emocionální mňoukání Roope-Shakira, věděla jsem, že by měl založit metalovou kapelu. Lidi si můžou myslet, že to je umělý výmysl hudebního průmyslu, ale je to naopak. Našli jsme opravdový talent,“ dodává manažerka. Informuje o tom australské rádio Triple j

  Poslechněte si autorský výběr zpráv Králíci vykopali památku a zloděj chtěl vrátit sladkosti. To jsou zprávy z minulého týdne.

 • Novozélandský osmdesátník ovládl surfařskou soutěž. Organizátoři museli rozšířit věkovou kategorii

  8. duben 2021
  surf

  Pořadatelé závodu v surfování na Novém Zélandu museli letos vytvořit novou kategorii pro surfaře starší 80 let. Vůbec nejstarší účastník, díky kterému se turnaj rozrostl, se velikonočního závodu plánuje účastnit i příští rok.

  Čerstvý osmdesátník Adrian Pickering se letos vůbec poprvé v historii díky svému věku probojoval do nové kategorie, kterou organizátoři nazvali Nepravděpodobní. Rozšířili tak dosavadní kategorii Nesmrtelných pro závodníky mezi 75 a 79 lety.

  Tradičního velikonočního závodu na západním pobřeží novozélandského regionu Taranaki se surfař-rekordman pravidelně účastní už 28 let. „Když jsem začal závodit, bylo mi něco přes padesát. Jak stárnu, tak už se asi moje kariéra blíží ke konci. Mám ale velké štěstí, že pořád ještě můžu dělat to, co miluju,“ dodává optimisticky pro novozélandský veřejnoprávní rozhlas.

  O svých kolezích, kterým je často okolo šedesáti let, mluví Pickering v nadsázce jako o dětech. „Jsou tu závodníci, kterým je přes 70, a vidíte, že jsou stejně nadšení, jako když stáli na surfu poprvé,“ komentuje věk některých účastníků Mark Dwyer, prezident klubu New Plymouth Surfriders Club, který prestižní soutěž pořádá.

  Další účastníci na závodu, kterého se letos účastnilo 80 surfařů všech věkových kategorií, vyzdvihují hlavně kolektivní duch turnaje. „Není moc podobných surfařských akcí, které by byly tak otevřené starším skupinám a zároveň to byly opravdové a podobně náročné závody,“ pochvaluje si jedna ze závodnic, dvaašedesátiletá Linda Stent. Informuje o tom veřejnoprávní stanice Radio New Zealand

 • Otcové v americkém Utahu mají platit polovinu nákladů na péči v těhotenství a při porodu

  8. duben 2021
  dítě, mimino, miminko, novorozenec, novorozeně

  Otcové v americkém státě Utah budou mít ze zákona povinnost platit polovinu nákladů na zdravotní péči matky, která souvisí s těhotenstvím a porodem. Nová pravidla začínají platit 5. května. Jde zřejmě o první podobnou právní úpravu ve Spojených státech.

  Biologičtí otcové mají během těhotenství platit polovinu pojistného matky a taky všechny další související poplatky za lékařskou péči, včetně narození dítěte. Podle studie zveřejněné v časopise Health Affairs stojí ženy s pojištěním v USA porod v průměru čtyři a půl tisíce dolarů. Ty, které nejsou pojištěny, podle neziskové organizace Fair Health zaplatí asi dvakrát tolik.

  Otcové by neměli náklady platit automaticky, ale jen v případě, že je o to žena požádá. V případě sporů rodičů může muž platbu odložit až do doby, kdy bude jeho otcovství potvrzeno. Situace je jiná, pokud bude chtít žena těhotenství ukončit. Na potrat by biologický otec neměl přispívat, pokud o něj žena usiluje bez jeho souhlasu, s výjimkou znásilnění nebo ohrožení života matky. Tématu se věnuje web britské stanice BBC.

  Nevládní organizace Planned Parenthood uvedla, že oceňuje snahu o snížení nákladů na těhotenství, nový zákon ale podle ní není nejlepší cestou. „Rozšíření programu Medicaid (zdravotní systém pro lidi s omezenými příjmy), zlepšení pojistného krytí, spravedlivý přístup k péči o reprodukční zdraví nebo placená rodičovská dovolená. To jsou způsoby, kterými by politici udělali mnohem víc,“ řekla mluvčí organizace Katrina Barker pro NBC News.

 • Skupina Extinction Rebellion plánuje ve Velké Británii další protesty proti bankovnímu sektoru

  7. duben 2021
  extinction-rebellion-5648408_1920.jpg

  Hnutí Extinction Rebellion plánuje v následujících týdnech zintenzivnit svou kampaň proti bankovnímu systému.

  Chce tak upozornit na roli finančního sektoru v eskalaci klimatické krize. Tématu se věnuje britský Guardian.

  Minulý týden se skupina v rámci protestu Money Rebellion zaměřila na ústředí banky Barclays a Bank of England v Londýně, stejně jako na další pobočky v celé Velké Británii. Nedávná zpráva nevládních organizací tvrdí, že šedesátka největších bank na světě poskytla od uzavření Pařížské klimatické dohody v roce 2015 společnostem zabývajícím se fosilními palivy financování ve výši 3,8 miliardy dolarů. Ze všech evropských bank měla největší částku dát právě Barclays.

  Jedna skupina aktivistů si od společnosti Barclays vzala půjčky v celkové výši 4000 liber, které odmítají splácet. Místo toho chtějí peníze darovat skupině pro lidská práva Survival International. V následujících týdnech plánují zástupci Extinction Rebellion i další podobné akce. Mluvčí banky v souvislosti s protesty řekl: „Přijali jsme závazek sladit celé naše finanční portfolio s cíli Pařížské klimatické dohody. (…) Chtěli bychom být bankou, která pomůže urychlit přechod k nízkouhlíkové ekonomice.“

  Přečtěte si taky Podle britské policie může být hnutí Extinction Rebellion bezpečnostní hrozbou.

 • Itálie po sto letech končí s cenzurou filmů

  7. duben 2021
  Z filmu Poslední tango v Paříži

  V Itálii po více než sto letech končí filmová cenzura. Úřady už nebudou mít možnost zakázat distribuci filmu v kinech nebo nařídit vyřazení některých scén.

  Cenzurní zásahy byly v jihoevropské zemi možné od samých počátků kinematografie, konkrétně roku 1914. Zákaz distribuce fungoval jak v období fašistické diktatury, tak po roce 1945 v novém zřízení. „Filmová cenzura byla zrušena,“ uvedl teď italský ministr kultury Dario Franceschini. „Systém, který umožnoval státu zasahovat do tvůrčí svobody umělců, byl definitivně ukončen.“

  Samotní tvůrci by teď měli rozhodovat, pro jakou kategorii je snímek vhodný. Jejich rozhodnutí potom ověří devětačtyřicetičlenná rada. Na rozdíl od svých předchůdců ale už nová ministerská rada nebude mít možnost zakázat distribuci filmu v kinech nebo ji podmínit vyřazením některých záběrů. Změnu přivítali režiséři i filmoví odborníci. „Už bylo načase,“ uvedla filmová a televizní novinářka Elena Boero. „Je to forma samoregulace, už jsme dospěli,“ tvrdí režisér Pupi Avati, jehož film Bordella ze 70. let byl cenzurován.

  Filmová cenzura se za posledních sto letech dotkla děl italských i zahraničních režisérů. Častým důvodem k vyřazením scén, nebo dokonce zákazu distribuce byla urážka dobrých mravů nebo náboženství. To se týkalo například snímku Poslední tango v Paříži od Bernarda Bertolucciho z roku 1972, jehož téměř všechny kopie byly zničeny. Zůstaly jen tři, které byly zachovány jako „důkaz zločinu“. Cenzurní zásahy zažili i Bertolucciho kolegové Pier Paolo Pasolini či Luchino Visconti. Rozhodnutí italského ministerstva kultury zaujalo britský Guardian.

  Podle údajů Cinecensura, online výstavy k cenzuře, bylo v Itálii od roku 1944 zcenzurováno 274 italských, 130 amerických a 321 filmů z jiných zemí. Zákazy a úpravy se týkaly i některých českých a československých filmů, například Extáze režiséra Gustava Machatého.