Rap, který tě vezme po hlavě zmrzlým tuřínem. Startér hostil duo MATKA

12. srpen 2019

Před pár lety se dobré české kapely formovaly na katedrách výtvarného umění. V poslední době přichází z DAMU. A baví je hlavně rap. Ve Startéru představujeme MATKU, součást drtivého triumvirátu, který tvoří také kapely P/\ST a Mutanti hledají východisko.

Adam a Honza se potkali na pódiu – ale ne koncertním, nýbrž divadelním. Adam studoval činohru, Honza alternu. Oba si chtěli od mantinelů rolí a scénářů odpočinout skrz hudbu, kterou nikdo ničím nespoutává. Tak vznikla MATKA. Adam píše texty, Honza dělá produkci. Jeho první songy prý zněly, jako když Ben Cristovao zvrací. Vlastně proč ne. Zkraje loňské hitparády jsme ve Startéru pouštěli matčí singl Virust, který se od rapu pozvolna přesouval k velkolepému refrénu se špinavým soundem. Ben by se za to nestyděl. 

Jsou to právě popové elementy, kterými MATKA skvěle doplňuje divadelně-rapovou trojici, v níž Mutanti hloubí podzemní avantgardu, P/\ST tepe verše v temných, tanečních rytmech. MATKA zřejmě vyroste na angažovaných hymnách, které se jednou budou sborově zpívat na demoškách. Jen by to ještě chtělo trochu větší aktivitu, ostatně by si to přáli i Adam s Honzou. Potřebují sladit fermany, což se vytíženým hercům nedělá snadno. Až se to podaří, chystají se natočit EP pojmenované po nositeli Darwinovy ceny z roku 1996 Krystofu Azninskim. Polský farmář hrál s kamarády hru o to, kdo se ukáže jako větší chlap. Nejdřív se všichni mlátili po hlavě zmrzlými tuříny. Pak přišel Azninski s motorovou pilou. „Sledujte tohle!“ řekl, než si uřízl hlavu a zemřel jako správný muž. 

Jak se dělá hudba, co mlátí jako zmrzlý tuřín? A jak tomu pomáhá poslouchání Michala Tučného? A proč se vyplatí mít manažera s bazénem? Poslechněte si Startér s kapelou MATKA!

autoři: Jonáš Zbořil , Jakub Kaifosz
Spustit audio