Rentgen o Lékařích bez hranic

00676804.jpeg

I publicistický pořad Rentgen se zapojí do prosincového projektu „Radio Wave: budeme tam, kde je třeba“. Celou hodinu jsme proto věnovali práci organizace Lékaři bez hranic. Do studia přijaly pozvání MUDr. Radka Onderková a také zdravotní sestra Petra Růžičková.

Médecins Sans Frontières/Lékaři bez hranic jsou mezinárodní humanitární organizace, která poskytuje odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení a v případě krizí. Organizace byla založena v roce 1971 skupinou francouzských lékařů a novinářů, kteří měli přímou zkušenost s hladomorem v Biafře. Poskytuje zdravotnickou pomoc ve více než 60 zemích světa s více než 2 500 mezinárodních a 23 000 místních spolupracovníků.

Z rozhovoru, který vedl Ondřej Píša, se dozvíte, proč je „doba reakce“ této organizace až neuvěřitelně krátká. Mluvili jsme také o tom, jak se vůbec stát spolupracovníkem Lékařů bez hranic. Stranou nezůstaly otázky o fungování organizace, ale samozřejmě i o osobních zkušenostech. Radka Onderková se zúčastnila misí v Arménii, Keni a na Srí Lance. Petra Růžičková pak pomáhala v Čadu, Demokratické republice Kongo, Jemenu a na Haiti.