Reprezentace už v českém fotbale není nejvíc. Dokazuje to alkoaféra a pád trenéra Šilhavého

24. listopad 2023
Tribuna

Česká fotbalová reprezentace bude mít po pěti letech nového trenéra. Jaroslav Šilhavý u týmu skončil navzdory tomu, že s mužstvem postoupil na mistrovství Evropy. Bylo to překvapení, nebo nutnost? Proč byl v závěru svého působení tolik kritizovaný? A jak to bylo s opileckou aférou trojice reprezentantů?

„Na éru Šilhavého se bude vzpomínat jako na nejúspěšnější od působení Karla Brücknera, říká Martin a odkazuje tak na legendárního trenéra, pod nímž čeští fotbalisté došli až do semifinále Mistrovství Evropy 2004 a zároveň se v roce 2006 kvalifikovali na světový šampionát. Právě pod Brücknerovým vedením působil Šilhavý u reprezentace poprvé.

„V závěrečné fázi jeho působení to už nešlo tak, jako na začátku, poukazuje Martin na kauzy posledních měsíců, kdy se řešila situace okolo vyřazení Antonína Baráka z mužstva a kdy byl realizační tým pod značným tlakem veřejnosti kvůli neuspokojivým výsledkům a výkonům na hřišti.

Nicméně odchází jako trenér, který prodloužil nepřetržitou sérii účastí na evropském šampionátu na osm, což je velká věc. „Také dokázal se svým týmem porazit Anglii, vzpomíná Vojta na vítězství 2:1 nad silným soupeřem z podzimu 2019.

Samotný závěr jeho působení poznamenala aféra trojice fotbalistů, kteří si během reprezentačního srazu „odskočili” do nočního klubu v Olomouci. Hodně mě to osobně zasáhlo, řekl nyní již bývalý trenér.

Co všechno Šilhavý reprezentaci přinesl? Co se mu naopak nepovedlo? A jak téma alkoholu rezonuje ve fotbalových kruzích? Poslechněte si nový díl magazínu Tribuna.

autoři: Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio