Restartovat vesmír. Hergot! ordinuje rituální know-how do nového roku

31. prosinec 2017

Uzavíráme letošek a vcházíme do roku 2018. Do přechodového dílu Hergot!u jsme si pozvali Jana Kozáka z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK, abychom si popovídali o novoročních rituálech napříč tradicemi a časem. Nepůjde ale pouze o výlet do historie. Rituály nás provázejí neustále. Můžeme být dokonce jejich účastníky, aniž bychom si toho byli vědomi.

Navzdory široké pestrosti všech možných novoročních rituálů existují společné principy, kterými se tyto rituály řídí. Mladší rituály jsou totiž podle Jana Kozáka často převlečené obřady těch historicky starších. Tento předpoklad vede k překvapivým paralelám.

 „Můžeme sledovat konstanty, které vidíme už ve staré Mezopotámii a starém Římu a které jsou přítomné i dnes. Je to zaprvé nějaký druh rozpuštění v chaosu, ztráta pevných rolí, pevné struktury,“ vysvětluje Kozák a jako příklad dává silvestrovské juchání, kdy lidé pijí mnohem více než obvykle.

„Alkohol je sociální rozpouštědlo. Lidé ztrácejí pevné hranice, chovají se otevřeněji… Je hezké, že alkohol je tekutina. Voda, kapalina má ve všech náboženstvích symbolický potenciál jako reprezentant chaosu,“ nabízí výklad prvního principu religionista Jan Kozák.

alkohol

 Ve svém srovnávání pokračuje nečekaným směrem. „Další element je opakování stvoření světa. To se objevuje v řadě kultur, krásně například v kultuře babylonské. Vesmír byl stvořen podle určitého receptu a zjevně byl funkční, protože ho tady máme. Rituál nového roku je příležitostí zopakovat tento recept, občerstvit ho, restartovat vesmír,“ říká Kozák. Podle jeho slov restart sami často děláme, byť záhadně a tajuplně. „Naším nenáboženským mýtem, jak byl stvořen svět, je Velký třesk. A co všichni spontánně dělají? Zapalují dělbuchy, střílejí rachejtle – spontánně opakují Velký třesk, který byl na počátku všeho, jak pevně věříme.“

Zajímá vás víc o restartování vesmíru, sociálních rozpouštědlech a teoriích chaosu? Pusťte si celý pořad! Dostane se vám i pár rad, jak nejlépe rituálně vstoupit do nového roku.

autoři: Petr Wagner , Jakub Ort , Dominik Čejka , Jan Škrob , Fatima Rahimi
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.