Revoluce nebyla raz dva tři kazačok, jak si mnozí myslí, vzpomíná Petr Fiala z Mňágy a Žďorp

21. říjen 2019

Mňága a Žďorp působí na scéně už třicet let. Kapela z Valašského Meziříčí zahrála v našem studiu nejen v souvislosti s vydáním čtrnácté řadové desky Třecí plochy, ale i kvůli blížícímu se výročí 17. listopadu. Během sametové revoluce totiž skupina patřila k těm, které se k situaci nebály aktivně vyjádřit. „Na Moravě, obzvlášť v malých městech, to bylo těžší, rozhodně to nebyl raz dva tri kazačok, jak si lidé často myslí, chvíli to trvalo,“ říká k průběhu revoluce Petr Fiala.

V revolučních dnech hrála Mňága a Žďorp mimo jiné na velkém koncertu v olomoucké sportovní hale. „Pamatuju si, že tam bylo šest tisíc studentů a dostali jsme honorář tři tisíce korun,“ vzpomíná s nadsázkou leader kapely Petr Fiala. „Ptal jsem se tenkrát Hutky, proč se ještě nevrátil Třešňák, a on mi řekl, že to bude ještě chvíli trvat,“ naráží Fiala na emigraci Vlastimila Třešňáka a jeho následný porevoluční návrat zpátky do Československa. Rok po revoluci Mňága vydala svou debutovou desku Made in Valmez. „Ostatní undergroundové kapely na nás měly náskok, protože už tou dobou vydávaly své druhé desky, a u nás tak ještě několik měsíců trvalo, než si našeho debutu někdo všimnul.“

Aktuálně už Mňága a Žďorp vydává v pořadí čtrnáctou studiovou nahrávku a stejně jako většina předchozích od poloviny devadesátých let vznikala na chatě v Olešnici. „Bydlíme tam po dvou ve třech pokojíčkách, vyházíme nábytek do sklepa a uděláme zkušebnu velikou zhruba jako studio Radia Wave. Přijedeme tam a nemáme desku a za pět dnů odjedeme a deska je z osmdesáti procent hotová,“ shrnuje Fiala tvůrčí proces. „Petr je autor většiny písní, takže nám před tím pošle demosnímky domů a my se to naučíme, abychom na místo nejeli nepřipravení. Spousta toho pak ale samozřejmě vznikne taky na chatě,“ dodává basák Petr Nekuža.

Jak do kapely zapadl nejmladší člen, bubeník Marcel Gabriel? Kdo řídí facebookový profil Mňágy a jak se Petru Fialovi daří plnit zásadu odpovídat na všechny komentáře? Poslechněte si celý rozhovor i dvě staré a dvě nové písně, které kapela zahrála v našem studiu!