RIP, Smíšku. Zemřel majitel nejnakažlivějšího smíchu z populárního virálu

3. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy El Risitas meme

Španělský komik Juan Joya Borja přezdívaný El Risitas – Smíšek – se proslavil v roce 2014 virálním videem, kde zní jeho explozivní smích. Teď je čas složit mu poklonu – minulou středu El Risitas zemřel. Majiteli toho nejnakažlivějšího smíchu bylo 65 let.

Komik byl dlouhé roky známý jen ve své domovské Seville, kde bavil návštěvníky v tavernách. V roce 2000 si ho pozvali do španělské televize do pořadu El Vagabundo, kde El Risitas vyprávěl svoje absurdní historky ze života. Vtipnou pointu v nich obvykle nahrazoval jeho výbušný smích, trochu připomínající delfíní skřeky.

Záznam z roku 2007, na kterém vypráví jednu takovou historku, se o sedm let později stal virálem. Fanoušci do něj umísťovali falešné titulky, v nichž se vysmívá různým nešvarům.

Důkazem Smíškovy popularity je to, že má vlastní emoji na Twichi, nebo taneční tracky, které samplovaly jeho hlášky. O své popularitě na internetu věděl a rád se fotil s fanoušky. Když se mu vloni zhoršila cukrovka a v nemocnici mu amputovali jednu nohu, fanoušci z internetu mu vybrali peníze na elektrovozík. Ve videu z letošního března děkuje dárcům, byť je vidět, že mu do smíchu už moc není. Komik El Risitas zemřel poslední dubnovou středu. Jeho smích s námi ale zůstává.

Poslechněte si aktuální vydání rubriky Fenomem a zjistíte, jak se španělský komiks Smíšek stal hrdinou virálu. Byla mu internetová sláva k něčemu? Co je subtitle swap a kde se zrodil? Co ve skutečnosti El Risitas v televizi vyprávěl? A vážně to bylo tak vtipné?

El Risitas meme
autor: Karel Veselý
Spustit audio