Rizikem psychofarmak je vytváření dojmu, že můj život je v pořádku a nemusím nic měnit

24. březen 2023

Psychiatrů je málo a pacientů hodně. Času na povídání nad rámec příznaků a diagnostiky mnoho nezbývá a psychofarmaka fungují. Z dálky to může vypadat jako funkční a efektivní systém, někdy se v něm ale zapomíná na člověka a jeho příběh.

Vedle léků je nejčastěji doporučovanou metodou léčby psychiatrických potíží psychoterapie. Na tu ale psychiatři často nemají prostor, stejně jako na podrobnější povídání o životním stylu pacienta, respektive na doporučení případných změn v této oblasti.

„Velké riziko psychofarmak je, že fungují. Mnoho lidí je užívá roky, někdy i desetiletí, aby mohli fungovat ve svém životě. Je to fajn, že léky nám pomáhají a umí zmírnit příznaky, ale taky zároveň vytváří falešný dojem, že ten můj život je v pořádku a že v něm nemusím nic měnit,“ říká psychiatrička Michaela Krtičková, která pracuje v Liberci a stojí mimo jiné za instagramovým profilem Psychiatrie v zahradě.

Změnu systému podle Krtičkové přináší jednak reforma psychiatrické péče a také přístup psychiatrů, kteří se snaží pacienta vnímat v celém jeho kontextu. Do psychiatrické ordinace tak patří i témata týkající se tělesného pohybu, jídelníčku a běžného fungování v životě.

Co všechno může psychiatr v rámci péče o pacienta stihnout a kam nedosáhne? Jak můžou bylinky proměnit vztah pacienta k lékům? A proč Michaela Krtičková dávkuje léky tak, aby pacientům část příznaků zůstala? Poslechněte si Diagnózu F.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.