Rodina z Oregonu našla tajný vzkaz od Palahniuka s fotkami jeho psů a kurníku

9. srpen 2017

Jolynn Winter koupila dům v Portlandu před 10 lety. Letos se rozhodla rekonstruovat koupelnu, a když dělníci vyrvali strop, vypadla na ně tajemná krabice. V krabici od vrhcábů se nacházel vzkaz od spisovatele Chucka Palahniuka, několik fotek a podepsaný výtisk jeho Klubu rváčů. „Žili jsme v tomto domě od roku 1997 a tuto krabici jsme tu schovali v roce 2002, když jsme přestavovali koupelnu,“ píše Palahniuk ve vzkazu. Na přiložených fotkách Winter našla obrázky Palahniukových psů, rodiny a kurníku, který spisovatel postavil na zahradě. Do krabice přiložil také plánek původní a předělané koupelny a novinové články ze dne, kdy krabici zazdil. Jolynn Winter v postu na Facebooku slibuje, že Palahniuka napodobí a pošle krabici dál.Přečtěte si také náš rozhovor s Chuckem Palahniukem.

Spustit audio
 • 50 nejlepších měst na procházky. Cestovatelský web na seznam zařadil i Prahu

  1. říjen 2020
  Benátky, Itálie

  Pěší turistika je ekologická, zdravá a zdarma. V době globální pandemie koronaviru jde navíc o nejbezpečnější způsob, jak objevovat nová města. Jeden z předních cestovatelských webů Tourlane proto sestavil seznam 50 měst, která jsou k procházkám nejvhodnější. Umístila se mezi nimi i česká metropole.

  Určujícím ukazatelem byla pro redaktory webu pěší vzdálenost mezi pěti nejdůležitějšími atrakcemi ve městě. Ze stovky lokalit po celém světě poté vybrali jen ty, kde jsou památky a zábava koncentrovány na trase o délce maximálně 10 mil (16 kilometrů).  

  Seznamu jasně dominovala evropská města, která obsadila celou první desítku. Na prvních dvou místech se umístily Florencie a Benátky. Za nimi pak v těsném odstupu Riga, Athény, Hamburg, Edinburgh, Madrid, Porto, Tallinn, Stockholm a Řím. Praha se umístila jako dvacátá třetí. Web tam turistům doporučuje projít po svých cestu ze Zoologické zahrady na Pražský hrad a Staroměstské náměstí, která prý vyjde na méně než hodinu a půl.

  Mimo Evropu se v první dvacítce umístil také americký Washington, Chicago, Boston nebo Filadelfie. V žebříčku se překvapivě objevila i dvě z deseti nejlidnatějších měst světa – Mexico City a Šanghaj.

 • Francie vztyčí sochu černošské rebelce proti otrokářství

  1. říjen 2020
  03270797.jpeg

  Město Paříž chce postavit podobiznu ženě, která se v roce 1802 podílela na vzpouře bývalých otroků na ostrově Guadeloupe. Má se stát součástí parku na severozápadě města, který už jméno hrdinky nese.

  O samotné ženě toho není moc známo. Byla mulatkou a jmenovala se Solitude, což se dá přeložit jako „samota“. Tohle smutné jméno bylo i předzvěstí jejího pohnutého osudu. Podle dochovaných dokumentů byla za účast na povstání ve svých 30 letech odsouzena k smrti, ale před popravou ještě mohla porodit. Jestli byla nakonec zabita, nebo vyvázla s bičováním, se neví. Ve Francii každopádně není úplně neznámou, v roce 1972 o ní André Schwarz-Bart napsal román Mulatka Solitude. A jednu sochu už má i v samotném Guadeloupu.

  V kolonii bylo přitom otroctví zrušeno už během Velké francouzské revoluce. Když se ale k moci dostal Napoleon, rozhodl se ho obnovit. Vlastně už bývalí otroci se proto vzbouřili.

  Starostka Paříže Anne Hidalgo se nechala slyšet, že rebelka byla „hrdinkou“ a představuje „výrazný symbol“. Ve Francii se debata o koloniální minulosti zintenzivnila pod vlivem hnutí Black Lives Matter za oceánem, ale není zde novinkou. V zemi se diskuze o otrokářství vede už dlouho.

 • Dvě velké novozélandské firmy začaly používat maorský název země. Je inkluzivnější, tvrdí obhájci

  1. říjen 2020
  Maorský ceremoniál

  Novozélandský mobilní operátor i tamní PR agentura se rozhodly používat maorský název země. V maorštině se Nový Zéland řekne Aotearoa. Podle obhájců kroku se tím myslí na všechny obyvatele země.

  Jak píše britský deník The Guardian, společnosti Vodafone i DDB Group New Zealand vyslyšely volání aktivistů, kteří prosazují užívání předkoloniálního názvu země. Zákazníci operátora tak na svých zařízeních vidí místo původního Vodafone NZ nápis VF Aotearoa. Reklamní agentura se nyní jmenuje DDB Group Aotearoa. Obě se k tomu rozhodly po zmíněné kampani, kterou vede jedno z maorských společenství Ngāti Whātua Ōrākei z Aucklandu, největšího novozélandského města.

  „Název Nový Zéland maže ty, kteří už tu byli. Myslím si, že když používáte termín Aotearoa, zahrnujete více lidí,“ říká aktivistka Tina Ngata. Maorština je vedle angličtiny a novozélandské znakové řeči jedním ze tří oficiálních jazyků země. Premiérka Jacinda Ardern by byla ráda, aby ji za dvacet let ovládalo milion Novozélanďanů.

 • Zápasu NFL přihlíželi obyvatelé městečka South Park. Skoro všichni šli příkladem a měli roušky

  30. září 2020
  Makety postav ze South Parku při zápase NFL

  Coloradský tým nejvyšší soutěže amerického fotbalu NFL měl při svém nedělním zápase zajímavé publikum. Týmu Denver Broncos, který hostil Tampa Bay Buccaneers, dělaly společnost postavy ze seriálu South Park. Nechyběly jak ty známé, tak i ty, které poznají pouze skalní fandové.

  Jak je všeobecně známo, pandemie koronaviru nepřeje velkým událostem. Výjimkou nejsou ani zápasy NFL, které běžně na stadionech sledují desítky tisíc lidí. Aby se fotbalisté, realizační tým i další zaměstnanci klubů necítili v arénách osaměle, rozmístili pořadatelé do publika alespoň papírové diváky. Symbolicky to byli právě obyvatelé fiktivního coloradského městečka South Park, které se má nacházet kousek od Denveru, píše server ComicBook. V hledišti nechyběli hlavní protagonisti Cartman, Kyle, Stan a Kenny, které doplnili další obyvatelé South Parku. Zápasu v Mile High Stadium tak přihlíželi Butters, Mr. Garrison, Randy Marsh, ManBearPig, Chef, Ježíš i Satan nebo Terrance a Phillip. Naprostá většina z nich šla příkladem a měla nasazené roušky.

 • Na YouTube už nejde vytvořit titulky k cizímu videu. Uživatelé musí využít služeb třetích stran

  30. září 2020
  Poškrabané YouTube logo

  Největší a nejznámější videoportál na světě YouTube zrušil takzvané Community Contributions. Mezi ně patřily hlavně titulky od uživatelů. Ty hotové zůstávají, nelze však vytvářet nové.

  „I když jsme věřili, že Community Contributions budou širokým a odspodu živeným zdrojem kvalitních překladů pro tvůrce videí, byly využívány zřídka, vyskytoval se v nich spam a zneužívaly se,“ píše v oznámení na svém webu YouTube. Společnost, která patří do koncernu Google, proto tyto funkce na konci září zrušila.

  Ačkoli YouTube tvrdí, že službu nepoužívalo dost lidí na to, aby se udržela, o pár odstavců dále píše, že „ví, že mnoho z vás spoléhalo na komunitní titulky, a že děkuje za zpětnou vazbu“. Na oplátku proto poskytne šestiměsíční předplatné služby Amara, kde je možné rovněž vytvářet titulky pro videa. Půlrok zdarma dostanou aktivní přispěvatelé. Na rozpor ve vyjádření firmy upozornil technologický magazín Ars TechnicaPetici za zachování Community Contributions zatím podepsalo více než 513 tisíc lidí.

  Podívejte se také na YouTube kanál „Tati, jak na to?“ pro děti vyrůstající bez otců vytvořil muž, který to měl stejně a „Já v zoo“ – před 15 lety se na YouTube objevilo úplně první video.

 • Vrány si uvědomují samy sebe i svoje zkušenosti stejně jako primáti nebo lidi, říkají vědci

  30. září 2020
  Vrána

  Vrány vnímají svět kolem, uvědomují si samy sebe i svoji bezprostřední minulost, zjistili němečtí vědci. Krkavcovití ptáci podle nich mají subjektivní zkušenosti, podle kterých se orientují. Stejně jako primáti a lidé.

  Takzvané primární nebo smyslové vědomí vědci ve zvířecí říši dodnes prokázali jen u primátů. Jejich objev, publikovaný v časopise Science, znamená, že bude třeba přehodnotit fungování ptačího mozku i chápání toho, jak vůbec vědomí vzniká. „Výsledky naší studie otevírají nový pohled na vývoj vědomí a jeho neurobiologická omezení,“ uvedl spoluautor výzkumu Andreas Nieder z univerzity v Tübingenu. Mozky ptáků jsou strukturovány úplně jinak než mozky primátů a v místech, kde mají savčí mozky víc vrstev, jsou ty ptačí hladké. A i když jsou vrány i havrani neuvěřitelně chytří a mají s primáty společné některé kognitivní schopnosti, nečekali vědci, že by dokázali překročit hranici vědomého myšlení.

  Výsledky studie, které jsou založené na jednoduchém světelném testu, potvrzují, že subjektivní zkušenosti nemají jen primáti a také že podmínkou vědomí není složitě vrstvený mozek savců. Němečtí vědci z Vysoké školy v Bochumu popsali pomocí 3D zobrazování světla a trasování nervových obvodů anatomii mozku holubů a sov. Zjistili, že mozková architektura u těchto ptáků je nápadně podobná mozkové stavbě savců. „Poslední společní předkové lidí a vran žili před 320 miliony let,“ řekl webu Science Alert biopsycholog Martin Stacho. „Je možné, že vědomé vnímání vzniklo už tehdy a od té doby se předává dál.“

  Přečtěte si také Ptáci zpívají i ve chvílích, kdy jim to zdánlivě k ničemu není. Jejich mozky je odměňují opioidem a Klidné novozélandské předměstí terorizují divoké slepice. Za pandemie se navíc rozmnožily.

 • Islandský pekař nerad plýtvá, po zavíračce pečivo prodává v samoobslužné telefonní budce

  29. září 2020
  Pekař Helgi Eiríksson

  Obyvatelé městečka Stykkishólmur na severozápadním Islandu si přeměnili starou telefonní budku na samoobslužnou pekárnu, která funguje po zavírací době obchodů.

  Majitel pekárny Nesbakarí Helgi Eiríksson chce samoobslužným prodejem omezit plýtvání potravinami ve svém obchodě. „Na konci pracovní doby vezmeme všechny zbytky, zabalíme je a odneseme do telefonní budky,“ vysvětlil Helgi deníku Iceland Review. Zákazníci můžou v budce za pečivo zaplatit kartou nebo nechat na místě hotovost. „Ráno je rozebráno a my nemusíme nic vyhazovat,“ pochvaluje si pekař. V bývalé telefonní budce jsou k dostání chleby, skořicové buchty, plněné koblihy, croissanty i další pečivo. A na platební morálku zákazníků si prý prodejna vůbec nemůže stěžovat.

 • Náplast na rok 2020 od studia Ghibli – 400 obrázků z jejich filmů zdarma k nekomerčnímu užití

  29. září 2020
  Z filmu Cesta do fantazie

  Kurátorovaná kolekce „políček“ z animovaných filmů slavné japonské tvůrčí dílny je nyní fanouškům k dispozici ve velkém rozlišení. Spoluzakladatel studia Tošio Suzuki si klade jen jednu podmínku: „Prosím užívejte je libovolně, ale s ohledem na zdravý rozum.“

  Poskytnuté obrázky je možné sdílet na sociálních sítích nebo užívat třeba v rámci umělecké tvorby, nesmí ale sloužit k obohacování. V souboru 400 statických záběrů z animovaných filmů je rovnoměrně zastoupeno 50 políček z 8 snímků: Cesta do fantazie (Sen to Čihiro no kamikakuši), Léto s Marnie (Omoide no Marnie), Příběh o princezně Kaguje (Kaguya-hime no monogatari), Zvedá se vítr (Kaze tačinu), Kokuriko-zaka kara, Arrietty ze světa půjčovníčků (Kariguraši no Arrietty), Ponyo z útesu nad mořem (Gake no ue no Ponyo) a Příběhy ze Zeměmoří (Gedo senki). Tošio Suzuki navíc nevylučuje, že by v budoucnu mohly kolekci rozšířit příspěvky z dalších filmů studia.

  Kromě snahy potěšit fanoušky v nelehké době jde zjevně o součást širší marketingové strategie, kdy se po několikaleté odmlce snaží jeden z nejslavnějších světových producentů animovaných filmů upozornit na blížící se novinky. „V procesu“ je i další film samotného velkého Hajaa Mijazakiho, jen si na něj budeme muset nějaký čas počkat. „Stále ještě všechno u nás kreslíme ručně,“ vysvětluje Suzuki, „a trvá to teď i o něco déle, zkompletovat celý film, protože pracujeme s více filmovými políčky. (…) Na nynějším Mijazakiho filmu dělá 60 animátorů, a i tak nejsme schopní vyrobit více než 1 minutu filmu za měsíc. To znamená, že za 12 měsíců vyprodukujeme 12 minut užitých ve filmu. V tento moment máme za sebou už 3 roky práce, což odpovídá 36 minutám hotového filmu. Doufáme, že do 3 let se nám ho podaří dokončit.“

  Kolekci obrázků naleznete zde. Zprávu přinesl web IndieWire.

  Podívejte se také na Japonský pár postavil vnoučatům sochu Totora v životní velikosti, stala se turistickou atrakcí a Puntičkářský ješita studia Ghibli a mystické cartoony. Dokumenty o Hajao Mijazakim a Jimu Woodringovi.

 • Francouzský učitel přišel o práci ve školce, děti měly z jeho tetování noční můry

  29. září 2020
  Potetovaný muž

  35letý Sylvain Helaine, učitel malých dětí na pařížském předměstí, je potetovaný od hlavy až k patě. Svůj vzhled doplňuje obarveným jazykem a začerněnými očními bělmy. Děti mu neřeknou jinak než Freaky Hoody a jejich vzájemný vztah je prý potom, co „překonají počáteční šok“, dobrý.

  „Všechny moje děti i jejich rodiče jsou se mnou v pohodě, protože vědí, jaký jsem,“ řekl Helaine deníku The Independent. „Jen když mě neznáte a vidíte mě z dálky, můžete si myslet to nejhorší,“ dodal. Pedagogovo spokojené angažmá ve školce ukončila stížnost rodičů tříletého dítěte, které sice nechodí do Helaineovy třídy, z jejich náhodného setkání měl prý malý chlapec noční můry. Učitel se se školou Docteur Morere dohodl na kompromisu – přestane učit ve školce a přesune se do tříd základní školy k dětem starším šesti let. Freaky Hoody je z rozhodnutí smutný, svoje zaměstnání měnit ale nehodlá. „Miluju svoji práci,“ řekl zpravodajství CNN muž, který pod tatérskou jehlou strávil asi 460 hodin. Poznamenal, že doufá, že jeho odlišný vzhled naučí děti přijímat lidi, kteří jsou mimo normu. „Možná, že až budou dospělí, budou méně rasističtí, méně homofobní a otevřenější,“ dodal Helaine pro CNN.

  Podívejte se také na Instagramový účet mapuje historii tetování v Rusku, zdobily se jimi už sibiřské kmeny a Více než stoletá paní si zašla na tetování. Na předloktí teď má obrázek milované žáby.