Román Kosmonaut z Čech oblétá svět. „Fascinuje mě samota,“ říká jeho autor Jaroslav Kalfař

1. červen 2017
Jaroslav Kalfař

„Je to jako by se epizoda Star Treku potkala s Kunderovým Žertem,“ píše o románu Kosmonaut z Čech recenzent deníku Guardian. O debutu Jaroslava Kalfaře, Čecha usazeného v New Yorku, psal i New York Times nebo NPR, za pár měsíců po americkém vydání vyšel v němčině či španělštině, jednoduše řečeno, Kosmonaut z Čech je na okružní cestě kolem Země. Kalfařova kniha o českém astronautovi, který tráví čas ve vesmíru vzpomínáním na dospívání v porevolučním Česku a konverzacemi s intergalaktickým pavoukem, je v první řadě studií samoty.

„Samota mě fascinovala už od dětství. Samotu cítí každý člověk jinak – někteří jsou moc rádi sami, k životu to potřebují, jiní ji nesnesou ani na den,“ říká Kalfař. „Představoval jsem si, kde člověk může být nejvíce sám – samozřejmě ve vesmíru, kde nejsou žádní další lidé, ale ani komfort základní lidské existence na Zemi.“ Hrdinou Kosmonauta z Čech je Jakub Procházka, mladý astrofyzik, který v roce 2018 vyletí ze státem vlastněného brambořiště poblíž Pražského hradu v modulu Jan Hus 1, aby zkoumal vesmírný fenomén – oblak Chopra. Nikdo neví, proč se v blízkosti Země objevil. Je to Bůh? Znamení blížícího se konce?

I v bezprostřední blízkosti magicky vypadajícího vesmírného jevu ale kosmonaut Jakub myslí na svou rodnou zem. „Svůj první román jsem chtěl napsat o České republice, o naší historii, přítomnosti, chtěl jsem Čechy do světa zase trochu vrhnout,“ vysvětluje Kalfař svoje literární ambice. Do Ameriky odjel před patnácti lety, zpátky se moc často nevrací. Možná i proto mají Kalfař i jeho kosmonaut potřebu zkoumat zemi zabíjaček, tajných estébáků nebo vzpomínat na masivní nástup kapitalismu a pestrobarevných fastfoodů. „Způsob, kterým řešíme přítomnost, má ještě hodně co dělat s naší komunistickou historií. Já ještě slyším, že se o komunismu diskutuje. Mám takové lidi v rodině,“ říká Kalfař, když se ho ptáme, jestli už téma komunismu, kterého se ve vesmírném románu překvapivě také dotýká, není vyčerpané.

Kosmonaut z Čech – Jaroslav Kalfař

Poslechněte si Liberaturu s Jaroslavem Kalfařem, dozvíte se taky o tom, jak se píše kniha se světovými ambicemi nebo jak funguje americký literární trh.

Další články autora