Romantická láska je passé. Jak vypadají milostné romány pro 21. století a proč nám zpackaly vztahy?

20. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zuzana Kultánová a Ondřej Lipár

„Neznáš nějaké dobré milostné romány?“ ptala se nedávno spisovatelka Zuzana Kultánová svých známých. Znělo to jako jednoduchý dotaz, ale ukázalo se, že tak snadné to s kvalitní literaturou o vztazích nebude. Nakonec musel na toto téma vzniknout díl Liberatury. V něm spolu se Zuzanou a básníkem Ondřejem Lipárem řešíme, že z milostných románů se pomalu, ale jistě vytrácí romantika. Možná i proto, že se vytrácí ze vztahů.

„V současné době je ideál romantické lásky podlomený,“ tvrdí spisovatelka Zuzana Kultánová, která před pár lety debutovala s prózou Augustin Zimmermann, za niž získala Cenu Jiřího Ortena. „Co si myslím, že se bude do budoucna řešit, je polyamorie, jiná forma soužití. Ten ideál monogamie a romantické lásky se dostává jinam, často se řeší, že to je společenský konstrukt. Celá představa lásky na celý život údajně vznikla četbou románů.“

Ondřej Lipár se Zuzanou souhlasí a vzpomíná na myšlenku Alaina De Bottona: „Velký problém našich vztahů je četba romantických příběhů nebo jejich sledování. Vytváříme si nenaplněné ideály toho, jak mají vypadat vztahy dospělých lidí. Nepomáhá nám to s realitou, jak ji známe z opravdových vztahů.“

Čtěte také

Podle Ondřeje a Zuzany se změnily milostné romány, protože se změnila láska. Jako příklad, kterých mimochodem ve vysílání zazní mnoho, uvádí loňský bestseller Jana Němce Možnosti milostného románu.

„Je to příběh dvou lidí, kteří chtějí najít naplnění a životní štěstí. Kdežto dřív často v milostných románech došlo k naplnění tím, že se žena oddala tomu muži anebo opačně. Teď si vydobývá právo na štěstí jak muž, tak žena a ta láska se odvíjí od toho, jak jsou oba spokojeni, tak z toho plynou problémy,“ popisuje román Zuzana. 

Jak se tedy změnila láska od dob Austenové? Proč je Michel Houellebecq romantik a proč Sally Rooney chybí nadhled? Kdo z českých spisovatelů nejlépe píše o lásce? Poslechněte si Liberaturu o milostných románech s Ondřejem Lipárem a Zuzanou Kultánovou.  

Spustit audio

Související