Rozhovor s Alex Wortex: Díky odvážnému oblečení jsem začala vnímat sama sebe

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alex Wortex

Alex Wortex je alternativní instagramová diva. Nebojí se být jiná a porušovat stereotypy spojené se ženským tělem, krásou a sexualitou. V rozhovoru Modeschau jsme se ptali na její módní i životní styl, na neholení chlupů a vyrovnávání se s hatery.

Ke svému současnému, výrazně individuálnímu stylu došla Alex postupně. Začínala posíláním poměrně konformních a snadno líbivých fotek na weby, kde si lidé porovnávají a hodnotí své outfity. Cílem bylo podpořit vlastní online byznys s módními doplňky. V komentářích pod fotkami se ale často objevovaly narážky na anorexii a do inboxu jí chodily fotografie mužských penisů. To jí přišlo bizarní, a protože ji baví rebelovat a provokovat, začala se vymezovat. Její instagram přestal být o propagaci e-shopu a stal se prostorem ke svobodnému experimentování a vyjadřování sebe sama.

Když začala revoltovat proti konvenčnímu stylu oblékání a sebeprezentace, který následuje většina módních bloggerek a influencerek, přestaly jí chodit penisy. Místo nich ale nastoupily agresivní hejty. Na sexuálně provokativní fotky, kde není pasivní objekt, ale aktivní, vtipná, ironická a praštěná aktérka, jí začaly přicházet reakce typu upalte ji, nebo zabijte tu Godzillu, než naklade vajíčka

Alex Wortex se už několikrát představila jako modelka, mimo jiné na pražském týdnu módy MBPFW nebo na bratislavském festivalu Fashion Live. Žije v Bratislavě a živí se podnikáním. Vlastní a provozuje e-shop s kabelkami, který ji živí. Instagram původně rozjela jako stylingovou podporu podnikání, ale po čase svůj přístup zásadně proměnila. Sociální sítě používá jako prostředek k vyjádření svých názorů a alternativního životního stylu. Baví ji provokovat a porušovat stereotypní očekávání a představy o ženské kráse, ženské roli ve společnosti a sexualitě.

Původně jsem měla převážně hatery, postupem času se ale z řady z nich stali přátelští followeři, protože poznali, jaká skutečně jsem, vysvětluje v rozhovoru Alex, která se se stovkami nenávistných komentářů vyrovnává díky silnému sebevědomí a spokojenosti sama se sebou, se svým vzhledem a životem. Důležité pro ni je také dobré rodinné zázemí, které ji povzbuzuje. Jak ale říká v rozhovoru, je pro ni těžké si na Slovensku najít partnera, který by ji přijal takovou, jaká je.

Díky tomu, že jsem se odhodlala být kreativnější a fotit odvážnější outfity, jsem začala více vnímat sama sebe. To pro mě byla největší výhra, díky které jsem se odhodlala třeba i k neholení chlupů. Rozhodla jsem se, že už nechci být ten klasický standard ženy, který muži na Slovensku preferují. Když jsem Alex Wortex, muži mě nebalí a cítím, že se mě bojí. Když běžím narychlo na poštu v obyčejných džínách a tričku, je to naopak, oslovují mě na ulici a chtějí můj kontakt. Líbí se jim nenápadnost a obyčejnost, popisuje v rozhovoru Modeschau Alex.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

MUŽI a VZŤAHY! V mojom prípade skôr niečo, o čom ste niekedy v živote počuli, že to existuje, ale nemáte reálne dôkazy. Napr. niečo ako v dnešnej dobe mainstreamový jednorožec, ale to bol blbý príklad, ten je v poslednom období aj spolu s plameniakmi už asi aj na toaletnom papieri Ja a muži, to bola vždy kapitola sama o sebe, ale odkedy je tu AlexWortex69, vyzerá to reálne skôr na spermobanku! Sme na Slovensku, som realista. Chápem, že ma nezačne baliť konzervatívny bratislavský týpeček v rade na fresh, keď mám na sebe negližé, tangáče a striptérske štekle, nesúď knihu podľa obalu, ale zas chápem, že matku svojich detí si predstavuje asi máličko decentnejšie Čo ale taký tinder, tam to slušne fejkujem, profilovka komplet zahalená, kvetované šatičky, milý úsmev, proste frajerka ktorú predstavíš svojim rodičom. Ale! Mám k Tindru pripojený instagram... Zo slušnosti, nemôžem zas potenciálneho trtkača až tak odrbkávať, to nie je môj štýl. Tým pádom, každá správa, začína vetou: Si mladá, krásna, bláznivá, ale asi každý hľadáme niečo iné. Wtf, ešte som ťa ani nepozdravila, tak ako vieš čo vlastne hľadám (hlavne, keď ja sama to neviem ) Naposledy som sa od jedného umelca dozvedela, že každý žijeme v inom vesmíre. Ok, možno že trávime piatky večere každý trošilinku odlišne, ja na raw koláčiku v mondieu a on koksovanim v klubových záchodoch, ale bol fakt sexy, to sa mu musí uznať. Ešte v ten deň, ako prídem o lásku z bohémskeho prostredia, píšem typkovi s brutálnymi modrými očami, ktorý sa na mňa pýtal ocina. Hovoril, že odniekiaľ ma určite pozná. Ocino sa silno zamýšľa, odpovedá mu že nemá ani poňatia odkiaľ by ma tak mohol poznat. Nie môj instafejm mu nezisiel ani náhodou na um. Následne mu nenápadne posielam sms, priložený môj nick, že asi odtiaľto ma poznáš :) Číslo, na ktoré zúfalo trápne posielam sms je zrejme nakoniec jeho frajerky, čo neskôr zisťujem. Prišla mi odpoveď. Michal ale nemá instagram, podpis Božena. Okej, celé zlé, končím, snaha bola Fotky mi nespravil nik iný, ako najväčší mapovatel streetoveho bratislavského podsvatia @murkezzi! #dnesnosim #slovakgirl #slovakboy #czechboy #czechgirl #dziewczyna #modeloffduty #feminist #punkgirl

Příspěvek sdílený Alexandra (@alexwortex69),

Proč na svém instagramu nevydělává, ačkoliv má desítky tisíc followerů? Jak zpracovává nenávistné komentáře? Kdo a co ovlivňuje její módní styl, jak rozsáhlý je její šatník a jaká móda ji oslovuje? Jak se odhodlala k neholení chlupů na těle a s jakými reakcemi se setkává na sociálních sítích a ve všedním životě offline?

Playlist:

Bad Gyal – Yo Sigo Iual
Leikeli 47 – Money (Ballo edit)
Singularis x Omar Duro – Hi Bitch
El irreal Veintiuno – 01  800
Bjork – Pagan poetry (El irreal Veintiuno  Remix) VFS
Kelman Duran – Time and Place
Wulffluw XCIV & Nahshi – Terra (rapala700 Remix)
20 YMA – Actual Water Dark Jinja compilation