„Rozvod tě vrátí o pět let zpátky, ačkoli jsi o pět let starší.“ Básník Těsnohlídek bilancuje prohry i vlastní dílo

18. květen 2017
Jan Těsnohlídek ml.

Básník Jan Těsnohlídek přišel do studia s přeplněným batohem, ve kterém si nejspíš vezl všechny svoje věci. Působí trochu jako nomád, ještě donedávna se ale skoro nemohl hýbat. „Mám v nohách víc šroubů než kostí,“ směje se chvíli před vysíláním. Má za sebou těžkou nehodu i rozvod. A také novou sbírku, Hlavně zachraň sebe, i souborné básnické dílo. Bilancovali jsme životní tragédie i literární úspěchy.

„Rozvod byl rychlejší než svatba. Přijdeš na soud, řekneš, že nechcete být spolu. Okej, nepůjde to nějak opravit? Řekneš, že ne. Dvacet minut a jste rozvedený,“ říká Jan Těsnohlídek o události, která ovlivnila jeho poslední sbírku. „Cítíš se starší. Připadáš si, jak po studiích. Vracíš se o pět let zpátky, ačkoli jsi o pět let starší.“ Hlavně zachraň sebe je kniha, která se vrací zpátky v čase a hledá příčiny zkázy, křižovatky, na kterých se špatně odbočilo. „Pár let zpátky jsme si mysleli, že můžeme bejt, čímkoliv budeme chtít. Ale jestli to tak třeba jen trochu bylo, tak proč jsme se stali přesně tím, čím jsme nikdy nechtěli?“ píše Těsnohlídek v jednom ze svých nových textů.

Právě texty drží Těsnohlídka nad vodou a vypadá to, že je na ně náležitě pyšný, ostatně, který básník ve třiceti letech vydává souborné knížky? „Nedal bych z ruky něco, o čem bych nevěděl, že je stoprocentní,“ říká básník nad knihou se sametovou obálkou a kresbou od Jaromíra 99. V textech pohromadě se dá vystopovat Těsnohlídkův vývoj – sklony k minimalismu, pokornější perspektiva, a taky čím dál silnější skepse.

Poslechněte si rozhovor s Janem Těsnohlídkem a možná se dozvíte i to, v co nejslavnější básník své generace věří nebo na co se těší.

Další články autora