Rozzuřený fotograf: Jeho nejslavnější snímek mu nepatří, opice si nafotila selfies

8. srpen 2014
r_2100x1400_wave.png

Opice nafotila stovky selfies. Ty se staly okamžitě populární po celém světe. Podle Wikimedie jsou to volná díla, dokud je její právní zástupce nebude nárokovat.

Během návštěvy národního parku v Indonésii nechal oceňovaný fotograf David Slater svůj nástroj na chvilku bez dozoru. Jedna mimořádně narcistická samice makaka černého příležitosti využila a fototechniku ukradla.

Na tom by ještě nebylo nic mimořádného. Ovšem dotyčná se rozhodla nafotit si pár selfies. Pravděpodobně ji natolik fascinoval vlastní odraz v objektivu, že se jí podařilo spustit spoušť. Výsledkem jsou stovky selfies. Některé z nich jsou kompozičně i technicky téměř dokonalé portréty.

Fotografie se velmi rychle staly vůbec nejpopulárnějšími kousky ze Slaterova portfolia. Snímky byly také nahrány na Wikimedia Commons, databázi několika milionů volných děl. Fotograf okamžitě požádal o odstranění snímků, ale k jeho překvapení byl jeho požadavek zamítnut.

Důvod je prozaický: Wikimedia tvrdí, že fotograf k fotce nevlastní autorská práva, protože to nebyl on, kdo v danou chvíli mačkal spoušť. Protože opice nemůže vlastnit autorská práva, jsou tyto fotografie svobodným dílem. Jedině v případě, kdy někdo provede na snímku kreativní úpravy, vznikají mu k dílu autorská práva. Ale i v tomto případě se práva vztahují pouze k upravené variantě díla, nikoliv k původní fotce. V odůvodnění zamítnutí požadavku editoři Wikimedie také uvádí, že základní editace, jako je ořez, filtr nebo pootočení snímku, nelze považovat za kreativní editaci.

03181343.jpeg

„Cesta za focením opic mě stála kolem 2 000 britských liber. A to nemluvím o technice v ceně 5 000 liber, kterou jsem měl s sebou, pojistce a softwaru, který jsem použil k editaci obrázků. Fotografie je drahá profese a je takovým přístupem narušována. Berou nám živobytí. Z každých 10 000 nafocených snímků je jeden, který mi vydělá na živobytí. A tohle byl právě jeden z nich. Stálo mě to asi rok práce,“ řekl David Slater britskému deníku The Telegraph.

Teď je na soudu, aby rozhodl, komu autorská práva náleží. Ovšem Wikimedia má v zásobě poměrně dost pádných argumentů. Mezi nimi například tvrdí, že fotka bude volným dílem, „pokud a dokud opice nebo její řádně jmenovaný právní zástupce nepředstoupí s nárokem autorských práv“.

Spustit audio
autor: Blanka Mikulášková