Rychlé šípy v nových příbězích potkávají Harry Pottera a bojují s Goebbelsem

Z knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství
Z knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství

K osmdesátému výročí prvního komiksového příběhu o Rychlých šípech dostávají fanoušci trochu nečekaný dárek – několik desítek nových dobrodružství, o jejichž autorství se podělila prakticky celá česká komiksová scéna. Můžou nové komiksy opravdu přilákat mladší publikum? Nebo cílí spíš na staré a poučené fanoušky?

Následovníci Jaroslava Foglara mají v posledních dnech zvláštní kratochvíli. Nadšeně sdílejí fotky jeho žižkovského bytu, který byl po dvaceti letech průtahů konečně otevřený a na krátkou dobu přístupný veřejnosti. Jestřábovo sídlo je tak nadité foglarovskými artefakty, že připomíná spíš kůlnu Jana Tleskače nebo půdní úkryt Maxmiliána Drápa. Odpečetěný Foglarův byt, ze kterého chce Skautská nadace udělat spisovatelskou rezidenci, má pro většinu starých fanoušků bezmála mytologické rozměry. Komiksová kniha Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství ale cílí úplně jiným směrem – chce na svou stranu přetáhnout mladé čtenáře, kteří se doposud místo po Stínadlech procházeli spíš po Instagramu.

Editor Tomáš Prokůpek na konci předmluvy obsáhlé knihy doufá, že kolekce nových příběhů poslouží mladším čtenářům jako most ke klasickým starým dobrodružstvím. Nemůžeme samozřejmě pár dní po vydání knížky odhadovat, jestli se mu to povedlo. Sám ale musí tušit, že po knize sáhnou spíš oddaní foglarovští fanoušci. Zároveň je ale užitečná pro všechny zájemce o současný český komiks. Ještě nikdy se totiž nepovedlo v jednom svazku shromáždit tolik současných českých autorů a autorek. Dobře zvolený je i poměr zavedených jmen a nováčků. Veterány scény, jako je Lucie Lomová, Jiří Grus nebo Tomáš Kučerovský, totiž doplňuje celá řada autorů narozených až po revoluci.

Dobře využitý potenciál knihy ale rozkvétá před očima až lidem, kteří mají v malíku všechna stará dobrodružství – poučený fanoušek se může orientovat ve všech paralelních realitách, časových smyčkách a dalších paradoxech. Symbolicky hned na začátku kolekce vidíme, co by se stalo, kdyby se Mirek místo záchrany Jarky Metelky před Černými jezdci zapovídal na rohu ulice s kamarádkou Vlastou – klub by vůbec nevznikl a celý kolotoč stovek příběhů by se ani nestihl rozjet. V jiných příbězích už se gejzír absurdit dává do pohybu naplno. Říšský ministr propagandy Goebbels chce z Rychlých šípů udělat vzor nacistické mládeže a zabrání mu v tom až ozbrojený odbojář Širokko. Maskovaný Velký Vont pak o pár příběhů dál pózuje na střeše v jasném odkazu na klasický batmanovský postoj. Odkazů na západní popkulturu je samozřejmě v komiksech víc. Hoši se potkávají nejenom s rodinkou Simpsonových, ale třeba i s Terminátorem, Harry Potterem nebo Jamesem Bondem.

Hergot!: Evangelium podle Jaroslava Foglara

Z přebalu knihy Chata v jezerní kotlině Jaroslava Foglara, 1. knižní vydání

Zatím poslední kniha teologa a religionisty Pavla Hoška nese název Evangelium podle Jaroslava Foglara a zabývá se náboženským rozměrem Foglarova díla a tzv. „foglaringu“, tedy způsobu života ovlivněného knihami a působením slavného spisovatele, redaktora a skautského vedoucího.

Autoři občas samozřejmě ustřelí. Nápad Lucie Lomové ukázat Rychlé šípy jako staré pány v domově důchodců je hodně laciný a očekávatelný. Z každého panelu ale prýští entuziasmus, poučenost historií příběhů a hlavně láska k oblíbeným postavám. Soubor tak vlastně můžeme považovat za fanfikci, což ve světě Rychlých šípů není nic nového – jak zmiňuje editor Tomáš Prokůpek v podrobném doslovu, první příběh o pětici hochů napsaný rukou fanouška ostatně vznikl už v roce 1941. Pokud tak nese aktuální kolekce nějaký vzkaz, je celkem jednoduchý: Rychlé šípy nezemřou do té doby, dokud budou mít tak oddané fanoušky. Takže nejspíš nikdy.

Tomáš Prokůpek (ed.) Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (Akropolis, 2018)

Umře v nových příbězích pes Bublina? A co rodiče Tlouštíka servírují za trest místo hrachové polévky? Pusťte si rozhovor dvou velkých fanoušků Rychlých šípů – Bětky Medkové a Jiřího Špičáka.

Z knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství