Rýmičky, kašlíky, malé úrazy a děti u lékaře. Jak uklidnit sebe i dítě? S praxí přijde jistota

4. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy dítě - mimino - u doktora - očkování

Martina Poliaková si s maminkami Míšou a Marií povídala o tom, jaké to je, když jsou děti nemocné. Jak prožívají rýmy, kašle a vysoké teploty? Co ze způsobů, kterými je léčili jejich rodiče nebo prarodiče, používají i u svých dětí? Jak se jim rozhoduje ve vypjatých situacích nebo při úrazech, když hledají pomoc u lékařů nebo na pohotovosti? A kdo je u nich doma větší hrdina, jakmile dojde na návštěvu lékaře s dítětem?

Marie má ročního Edu a i ve studiu klepe pro jistotu na desku stolu, že ještě nebyl vážněji nemocný. Vzpomíná ale na to, jak se vyděsila, když tehdy ještě několikaměsíční miminko dostalo v létě úpornou rotavirovou infekci a nakonec skončili na týden v nemocnici. „Nemoci u Edy mě nestresují, aspoň ne v počátku, vysoké horečky pak už ano. Ale spíš na mě vždy padne otrava, že budeme zase několik týdnů doma,“ přiznává i negativní pocity z častých dětských onemocnění Marie. Míšu naopak choroby u dětí trápí, protože má pocit bezmoci, že se děti musí se vším poprat samy a nemůže to za ně v posteli odležet ona sama.

Čtěte také

Stres přiznává i Martina, která špatně snáší, když se setká s nemocí, jejíž průběh ještě s dítětem nezažila. S chorobami a návštěvami u lékaře se také pojí nutnost přimět dítě k nepříjemné věci  odběru krve, studenému zábalu nebo třeba ke spolknutí nechutného léku. Houpačky radí upřímnost a pravdu, připravit dítě na to, co se bude opravdu dít. Stejně tak je nutné připravit i sebe a najít pro svou ratolest takového dětského lékaře, ke kterému máme důvěru.

Všechny tři mámy se snaží čerpat inspiraci u svých rodičů nebo prarodičů a na boj s příznaky nemocí například používají bylinky, zábaly, inhalace minerálních vod nebo různé sirupy. „Ale vždycky se snažím, aby to chutnalo lépe. Z dětství si pamatuju hořké kapky a sirupy, já do nich klukům přidávám med,“ říká Míša.

Jak řešit zánět středního ucha u dítěte na zahraniční dovolené u moře? A kdo je větší hrdina, když dojde na návštěvu lékaře s dítětem? Poslechněte si nový díl Houpaček o boji s nemocemi a úrazech u dětí.

Spustit audio