S čerty nejsou žerty. Špína buduje rozhlasový pomníček labelu Fallen Empire

19. září 2019

Portlandský label Fallen Empire, vydavatelství zaměřené na experimentální a zajímavé blackmetalové projekty z celého světa, za kterým stál Mike Sepesi, se rozhodl na sklonku loňského roku „dobrovolně vyhynout“ a po necelých 8 letech své existence tak ukončil fungování. A vzhledem k tomu, že jeho katalog byl vždy zárukou kvality a podivnosti, rozhodla se Špína pustit některé z kapel, jejichž nahrávky měl Fallen Empire na svědomí.

Fallen Empire vznikl v červnu roku 2011, Sepesi ho založil především kvůli tomu, že pro něj bylo příliš nákladné neustále platit za poštovné z Evropy, a rozhodl se založit vlastní obchod zaměřený na importované desky. Zároveň začal vydávat kapely, zpočátku nejdřív na kazetách. Vybíral si především z těch, co se mu samy ozvaly, nebo projížděl všemožné obskurní weby a fóra na Redditu a hledal si projekty, které chtěl spojit se svou značkou Fallen Empire sám.

Čtěte také

Za roky fungování se mu tak podařilo dát dohromady zajímavou kolekci kapel z celého světa – ať už se jednalo o Francii, Anglii, USA, Švédsko, či Rusko. Spojovala je především nešablonovitost, originalita a nemocný, dost často neortodoxní zvuk. Jako je tomu například u kapely Axis of Light, dvoučlenného projektu z Manchesteru, který byl s Fallen Empire už od začátku díky splitu s americkými Death Fortress. Axis of Light totiž tvoří chytlavé, až renesanční melodie v blackovém hávu, aniž by k tomu potřebovali basu.

Velké oblibě se u Fallen Empire těšily blackmetalové kapely z Islandu, průlomem bylo určitě vydání desky kapely Misþyrming, která patří v rámci tamější scény mezi ty nejzásadnější. Spolupracoval ovšem i s kapelami, jakou jsou Naðra, jejíž členové stojí za místním vlivným metalovým labelem Vánagandr, nebo Martröð či Wormlust. Poslední zmínění mají na svém kontě split s kapelou Skáphe, která též spadala pod Fallen Empire.

Na Fallen Empire ovšem najdeme i české otisky, postaral se o ně Jan Šincl z Olomoucka, jenž zde vydal nahrávky svého projektu Trist, který se v zahraničí těšil a těší velkému zájmu. Především díky své zasněnosti, monotónnosti, utrápenosti a zároveň i naději, zakukleným do metalových improvizací. Dalším otiskem je kapela Kostnatění, která toho s Českou republikou zas až tak moc společného sice nakonec nemá, ale konečně se nám podařilo rozetnout její mýty opředenou existenci. A zároveň si pustit něco z jejich nové desky Hrůza zvítězí. Ta vyšla na labelu Amor Fati, na který přešlo více kapel dříve vydávajících právě na Fallen Empire.

Kdo stojí za projektem Kostnatění? A jaké všechny členy kapela má? Jak to vypadá, když s texty pomáhá Google? Co je zajímavé na kapele Death Fortress? O čem zpívají kapely spojené s pohrobkem Fallen Empire – Prava Kollektiv? Jak dlouho Jan Šincl nahrával desku Zrcadlení melancholie se svým projektem Trist? Poslechněte si celý díl Špíny o labelu Fallen Empire!

Playlist:

Axis of Light – Eyes Unto The Hills
Death Fortress – Glory to Tyrants
Misþyrming – Söngur Uppljómunar
Witch In Her Tomb – VII
Trist – Nostalgie I
Kostnatění – Únik z existence
Hwwauoch – Spiritual Agony

Spustit audio