S komiksem od puberty až po dospělost. Nová encyklopedie není nudná učebnice
Kdy se zrodil komiks? Byly to nástěnné malby starověkých Egypťanů, tapisérie z 11. století nebo stripy na stránkách bulvárního penny pressu? Tyto otázky, známé z diskuzí historiků a komiksových teoretiků, si publikace Komiks od roku 1968 do současnosti nepokládá ani v náznacích. Kniha, nyní vycházející v českém překladu, se zaměřuje na něco mnohem důležitějšího – kdy se z komiksu stalo dospělé médium. Tato encyklopedie novodobých dějin komiksu nás provede jeho pubertou od dob, kdy ho pedagogové zakazovali, až po moment, kdy si našel své místo ve společnosti i v knihovnách vzdělávacích institucí.
Koncem 60. let se zároveň v Americe, Japonsku i ve Francii nebo třeba v Itálii začat rodit komiksový underground, který měl později zbavit „sekvenční umění“ nálepky laciné zábavy pro děti. Po téměř dvaceti letech autocenzury sanfranciský kreslíř Robert Crumb řekl dost a vzepřel se firemnímu stylu velkých nakladatelství. Při procházkách s kočárkem rozdával po městě výtisky svého časopisu ZAP, na jehož stránkách měla být zlomena všechna dosavadní tabu – ukazoval nahotu, násilí i radikální politiku. To vše komiksu americký samoregulační orgán Comics Code Authority, vzniklý v roce 1954, zakazoval.
Kniha s nadšením popisuje příběhy malých komiksových nakladatelství a kreslířů sdružených v redakcích časopisů nebo v kruzích uměleckých skupin, díky kterým se komiksům začalo říkat grafické romány. Ukazuje, jak se do okének a bublin vkrádaly prvky literatury faktu a vyvíjela se komiksová žurnalistika nebo jak najednou komiksy zobrazovaly superhrdiny jako lidi, chybující a zranitelné. Pravděpodobně nejvýznamnějším dílem takzvaného revizionistického komiksu byli Strážci Alana Moorea, ale tuto deziluzi možná nejlépe vystihl daleko později Chris Ware v díle Jimmy Corrigan: Nejchytřejší kluk na světě, kde malý kluk zjistí, že jeho oblíbený superhrdina je jenom plešatějící chlápek, který se nakonec vyspí s jeho matkou. Podobně vás zbaví předsudků, pokud ještě nějaké máte, publikace Komiks od roku 1968 do současnosti.
Na víc než tři sta stranách sledujeme, jak byl komiks najednou tak dospělý, že zoufale scházely kreslené příběhy pro děti, a alternativní tvorba prorostla do mainstreamu, až se hranice mezi oběma světy smazaly. Autoři Dan Mazur a Alexander Danner jsou při této exkurzi poutavými průvodci, ale nejdůležitější je si uvědomit, že na vás opravdové dobrodružství teprve čeká. S tou kupou komiksů, ke kterým jste se ještě nestihli dostat. Jenom je škoda, že domácí nakladatel tuto výpravu čtenáři přece jenom trochu neusnadnil seznamem českých překladů.
Dan Mazur, Alexander Danner: Komiks od roku 1968 do současnosti
Přeložil Richard Podaný, Universum, 320 stran
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.