S Universem na vodu v betonové kánoi a do Indonésie

18. únor 2011

Dvěma velmi netradičním studijním odvětvím se v pátek večer věnovalo Universum Radia Wave. Pavel Cyprich ve studiu přivítal doc. Petra Štemberka a Ing. Jana Kratochvíla, kteří jsou vedoucími a autory projektu ČVUT, ve kterém studenti stavěli betonovou kánoi. Zbytek pořadu byl věnován studijnímu oboru indonesistika.

Jezdíte rádi na vodu? A přemýšleli jste někdy nad tím, jak to, že se loď s vámi a vaším nákladem dokáže bez problémů pohybovat po hladině řeky? Poměrně jednoduchý fyzikální výpočet, řeknete si, ale co když laminát ze standardní kánoe vyměníte, řekněme, za beton. Bude plavat i pak? Poměrně bláznivý nápad, viďte? Proč stavět betonovou kánoi, že? Přesto se najde každý rok nespočet nadšenců, kteří se do tohoto nelehkého úkolu opakovaně pouští. V loňském roce se k nim připojil i tým mladých akademiků z ČVUT, který se zúčastnil také soutěže v nizozemském Utrechtu.
O tom, jak se vůbec taková betonová kánoe buduje, proč plave a jak si na mezinárodní soutěži mladí Češi vedli, si Pavel Cyprich v Universu povídal s vedoucím projektu doc. Petrem Štemberkem a lídrem tvůrčího týmu, dnes už absolventem ČVUT Ing. Janem Kratochvílem.

Ani ve druhé části pořadu se Universum nevěnovalo standardnímu oboru. Na Filozofické fakultě UK se letos po dlouhých čtrnácti letech opět otevírá obor indonesistika. Informace o něm vám v rozhovoru s autorkou jeho nově akreditované podoby Michaelou Budiman přinesla kolegyně Veronika Dospělová.

autor: Pavel Cyprich
Spustit audio