Samotná literatura svět nezachrání, říká Laurent Binet, autor, který zničil evropské dějiny

30. září 2021
Liberatura

Na veletrhu Svět knihy letos vystoupil francouzský spisovatel Laurent Binet, autor románů HHhH, Sedmá funkce jazyka i letošní novinky Civilizace, která obrací naruby zásadní okamžik evropské historie. Starý kontinent v Binetově románu obsadí Inkové, přinesou s sebou nové pojetí náboženství i hospodářství. V čem Bineta fascinuje alternativní historie, kdy bude psát o budoucnosti a jaké má vize? To jsme probírali ve speciálním vydání Liberatury s Laurentem Binetem.

K čemu je vlastně přepsat události přes pět set let staré? Co to s člověkem udělá? Jeden z nejzajímavějších spisovatelů současné Evropy Laurent Binet tvrdí, že mu to pomůže zpochybnit věci, které považuje za zcela nezpochybnitelné. Co kdyby se z Evropy nikdy nestala velmoc, kdyby lidé přestali věřit v Boha? To všechno Binet zkoumá v Civilizacích, nutno podotknout, že to dělá dost vynalézavým způsobem. Část knihy komponuje jako deník Kryštofa Kolumba, část píše jako ironickou učebnici dějepisu.

„Vede nás k nim strach z fatálnosti,“ říká Binet o alternativních historiích. „Víme, že to, co se stalo, je minulost a už se to nedá změnit. Vidíme to jako určitou tragédii a z ní můžeme vyjít pouze imaginací. Alternativní historie je do určité míry naše uklidnění.“

S Binetem jsme na veletrhu Svět knihy stačili probrat kromě alternativních historií i vztah k budoucnosti nebo roli literatury v současné společnosti. „Po spisovateli by se měla chtít originální vize,“ myslí si Binet. „Nemá cenu, aby říkal totéž co všichni ostatní. Jestli bude aplikovaná, to je jiná otázka. Je to jako s tvrdou vědou. Nikdy se neví, jestli to bude mít nějaký užitek. Pokud máte umělce, který je dobrý, měl by nabídnout něco původního, nehledě na užití. Víc by se toho od spisovatele ale čekat nemělo.“ 

Když dostává otázku na své vize, viditelně se ošívá. Tvrdí, že je pro tento rozhovor musí zjednodušit. „Za všechno může kapitalismus,“ říká Binet a naráží tím nepochybně na svou poslední knihu, v níž Inkové v Evropě zavádí bezprecedentní zemědělské a hospodářské reformy. „A když byste se mě ptal na uměleckou vizi, tak já myslím, že je to ještě těžší shrnout do jedné věty. Všichni jsme dědicové Dona Quijota. Teď si hezky rozmyslete, jakou hloubku tato odpověď měla.“

Poslechněte si rozhovor s největší hvězdou letošního ročníku veletrhu Svět knihy Laurentem Binetem a dozvíte se, jaká věta ho inspirovala k napsání Civilizací. 

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.