Šaty na více životů. Jak se nosí a upravuje zděděná móda

7. červenec 2015

Ačkoliv se na to v dnešní době levného nekvalitního oblečení na pár použití zapomíná, i oblečení může být hodnotná investice. Alespoň dřív, kdy si lidé nemohli dovolit kupovat nový kabát každý rok, se to tak bralo. V dnešním dílu Modeschau jsem se zaměřila na to, jak se dnes nosí zděděná móda a co obnáší její obnova.

Šaty jako rodinná investice. Co obnáší repasování zděděného oblečení?

Pokud se rozhodnete zhodnotit zděděné oděvní bohatství, budete nejspíš potřebovat staré oblečení repasovat nebo upravit na vlastní velikost. O tom, jak se předělává a aktualizuje staré oblečení, jsem natáčela v krejčovské dílně návrhářky Mirky Horké. Jedno ze základních pravidel je, že zmenšování je vždy snazší než zvětšování. Neplatí to ale bez výjimky. Dříve se totiž oblečení šilo s předpokladem, že se bude v průběhu života upravovat podle měnící se postavy, případně se bude předávat dál. Nechávalo se proto více materiálu na záložkách. Obnova starého kusu často znamená i výměnu podšívky a vnitřních kapes, knoflíků, zipů a podobně. Repasovaný rodinný kabát vás tak vyjde na podobnou cenu, jako kdybyste kupovali nový. Kromě originálního vzhledu a specifické sentimentální hodnoty vám ale přinese i větší trvanlivost. Poslechněte si více v reportáži.

Tereza Schmoranz: Zděděné oblečení mě provází od dětství

03426628.jpeg

„Jestli jsem na něco odborník, tak je to dědění oblečení,“ říká organizátorka Prague Vintage Fair Tereza Schmoranz. Začalo to už v dětství, kdy dostala velký kufr plný prvorepublikového oblečení po tetě: „Tenkrát mi bylo tak sedm let, bylo mi to všechno velké, ale moc se mi to líbilo. Bylo tam oblečení, boty i kabelky, tak jsem to všechno zkoušela a dělala jsem ‚módní přehlídky‘ rodičům.“ Na střední škole pak začala nosit věci po mamince, díky kterým byla jiná než ostatní vrstevníci: „Na gympl jsem chodila v 90. letech a mým cílem bylo hlavně vybočovat. Šlo mi o to, zaujmout, a bylo mi jedno, jestli v pozitivním nebo negativním smyslu. Párkrát se mi myslím povedlo někoho opravdu vytočit.“ V současnosti obléká nejčastěji kousky po babičce svého manžela. Velká část její garderoby byla nakoupená v 60. letech v londýnském obchodě Harrods. „Byla to úžasná dáma se vším všudy, pracovala jako scénografka v Národním divadle a k módě měla silný vztah.“ Poslechněte si více v rozhovoru, v jehož závěru dojde i na pozvání na výstavu prvorepublikové garderoby dámy z Hanspaulky nazvanou (Ne)všední krása, která proběhne od 11. do 19. července v Klášteře Borovany a v obměněné podobě také v Praze ve dnech 26. a 27. září na Novoměstské radnici v rámci Prague Vintage Fair III.

Odkazy:
http://krejcovskadilna.com/
http://www.praguevintagefair.cz/

Playlist:
Abby Jane & Billy Kenny – Come Again (This ain’t Bristol)
Schama Noel – Get Your Paper (uns.)
Donmonique – Pilates (uns.)
Tiber – Fantasy 31 (Wu-Xi Recordings)
Hostage – The Trail of the Lonesome Pineal Gland (uns.)
Leif – My Heart Stopped Beating (Idle Hands)
Leikeli47 – Heard Em Say (RCA Records)

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.