Se zavedením příkrmů po šestém měsíci neotálejme, dětem klesá zásoba železa, říká odbornice
„V prvním roce života nejde o to, kolik toho dítě sní. Naší úlohou je nabízet pestrost a ochutnávání různých konzistencí, barev i teplot. Množství můžeme nechat na dítěti,“ říká Lucie Zátopková, zakladatelka a autorka blogu detskeprikrmy.cz.
Lucie reflektuje, že začít zavádět dětem příkrmy se obecně doporučuje mezi čtvrtým a šestým měsícem. „Se zavedením po šestém měsíci neotálejme. Dětem klesá zásoba železa, kterou si s sebou nesou z dělohy. Miminko potřebuje devětkrát víc železa než dospělý člověk.“
Zhruba v desátém měsíci života by se děti měly podle Lucie Zátopkové potkat i s kousky v jídle. „To je důležité kvůli dalšímu vývoji svalů v obličeji, například kvůli pozdější výslovnosti,“ dodává. Podle čeho se rozhodnout, jestli už je na příkrmy čas? „Můžeme sledovat různé signály. Že dítě udrží vzpřímeně hlavičku, dokáže koordinovat oči, ruce a ústa nebo že dokáže posunout sousto v ústech a spolknout je. A velikým signálem je samozřejmě zájem o jídlo,“ pokračuje Lucie Zátopková.
„Na večeři bych rozhodně kaši nedoporučovala.“ Poslechněte si Houpačky o příkrmech a prvních jídlech malých dětí.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.