Šimkovičová je ministryní kultury asi proto, že tancovala v Let’s Dance, říká slovenská novinářka

25. leden 2024

Na Slovensku se znovu demonstruje proti kabinetu Roberta Fica. Po boji o speciální prokuraturu je tentokrát ve hře nezávislost kulturních institucí. Kontroverzní ministryně kultury Martina Šimkovičová totiž mimo jiné prosazuje přímý vliv ministerstva na vedení kulturních institucí. Šimkovičová je zároveň známá problematickými výroky na adresu LGBT+ lidí.

V nové epizodě podcastu Vlna přemýšlení i politický background Martiny Šimkovičové přibližuje novinářka Soňa Jánošová ze slovenského deníku SME.

Soňa Jánošová

„Slováci poznali Martinu Šimkovičovou jako moderátorku televize Markíza. Odtamtud ji ale vyhodili za nenávistné vyjadřování na sociálních sítích v době uprchlické krize. Dá se říct, že Šimkovičová od té doby zanevřela na klasická média a plně se přeorientovala na dezinformační scénu. I to možná vysvětluje její hned první výrazný krok v pozici ministryně, kdy zastavila výzvu pro projekty bojující proti dezinformacím,“ vysvětluje Jánošová.

Jak se slovenská kulturní scéna brání útokům ministryně? Poslechněte si celou Vlnu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.