Skejťáci nejsou feťáci. Co všechno musí vysvětlovat architekti skateparků z U/U Studia?

7. duben 2022

Martin Hrouda a Jiří Kotal jsou architekti a taky skejťáci. Když své aktivity spojili, vzniklo U/U Studio, které se specializuje na projektování skateparků. V Praze je nejnovější na Vltavské, budují se ale po celé republice. „Tomu bych nikdy nevěřil,“ říká Hrouda.

Podle architektů z U/U Studia je skejtování nejlepší způsob, jak poznávat město. „Když je hezký počasí a jede to, trávíme venku spoustu času. Máme město navnímané,“ říká Martin. Skejťák ví, co funguje, kde je příjemné trávit čas i kde jsou jak velké spáry mezi dlaždicemi. K čemu ještě je dobré, když architekt sám skejtuje?

Mluvili jsme taky o skateparcích dobrých, špatných, plechových, krytých a betonových a o rampě za samoobsluhou na vsi. Podle architektů to není téma jenom pro skejťáky, dobrý park baví i ostatní lidi a mohou si tam klidně jít sednout na lavičku. „Snažíme se nad těmi místy přemýšlet tak, že tam budou chodit i kolemjdoucí,“ říká Jiří. Prý to jde a mají příklady z Prahy, Barcelony i Kodaně.

Obecně ve městě není moc míst určených teenagerům. Mluvili jsme tedy také o tom, jak má vypadat místo pro patnáctileté, proč nemá být za plotem nebo na kraji města. A taky, že skejťáci nejsou feťáci. To vše architekti musí vysvětlovat. A většinou se jim to podaří, takže momentálně projektují skateparky po celé České republice.

Změnou prošlo i blízké okolí podchodu, přibyl například basketbalový koš

Nejnovější realizací studia, o které se asi nejvíc mluví, je Vltavská – zanedbaný betonový podchod na stanici metra se proměnil v krytý skatepark. Vyrazili jsme i tam a probrali, jak se z počůraného podchodu stala oranžovo-růžovo-červená městská oáza a taky proč se o téhle proměně tolik mluví.

„Takové zásahy do veřejného prostoru vídáme hlavně v západních zemích. U nás najdeme spíš místa, která nežijí, i když mají potenciál. Tady lidi konečně viděli, že to jde i u nás a že se to podařilo,“ popisuje Martin. Jejich ateliér je kousek, často sem chodí a až tu vybudují i stánek, bude to ještě častěji: „Těším se na letní večery,“ dodává.

Poslechněte si celý rozhovor s architekty Martinem Hroudou a Jiřím Kotalem.

Přijďte na rozlučku s pražským Edenem! (Zřejmě) poslední šance navštívit kulturní dům z roku 1980 předtím, než se zbourá. A (skoro) první možnost seznámit se s projektem nové budovy –⁠ v soutěži vyhráli architekti ze studia Ohboi. Co získáme a co ztratíme? To se dozvíte na procházce s architekty a moderátorkou Bourání Karolínou Vránkovou. Sraz v pondělí 11. dubna v 18 hodin před KD Eden. Místa si můžete rezervovat zde.

Spustit audio

Související