Skromnost a tvarování tradic po svém. Co chtějí dětem o Vánocích předat mladí rodiče?

22. prosinec 2022

Další díl ze série Minivánoce, ve které řešíme svátky z hlediska udržitelnosti, neplýtvání a šetření, se věnuje mladým rodičům do třiceti let. Proč? Vánoční svátky v sobě propojují dvě diskutovaná společenská témata – tradice a rodinu. V současnosti se o jejich významu vedou společenské pranice. A podívat se na tato témata pohledem mladých rodin není od věci.

Jaké hodnoty se snaží skrz tyto svátky mladí rodiče předat svým dětem? Jsou pro ně Vánoce v době energetické krize nějakou výraznou finanční zátěží? A koho všeho o svátcích berou jako rodinu? Odpovídala pětadvacetiletá máma dvou dětí Marie, šestadvacetiletí rodiče malé Ronji Káča a Johny a osmadvacetiletá máma tříleté Hedviky Tereza.

Marie se svými dětmi

Pro všechny z respondentů a respondentek mají Vánoce opravdu velký spirituální význam a berou je hodně vážně. Všichni je považují za nejslavnostnější svátky v roce, jak vystihuje Tereza, která pracuje v hudebním průmyslu: „Jsem opravdu adventní typ, je to pro mě nejdůležitější svátek v roce, dává mi pocit, že můžu zažít něco krásného,“ popisuje.

Tereza

Jak moc lpí mladí rodiče na dodržování tradic? Z výzkumů lidé pod třicet vychází především jako vyznavači rozmanitosti a taky jako ti, kterým hodně záleží na vyjádření vlastní identity. Jak s tím jdou Vánoce dohromady? To mi vysvětluje šestadvacetiletý sochař Johny: „My se snažíme si vymyslet vlastní tradice, chodíme sbírat přírodniny, pak si pouštíme desky na gramofonu,“ líčí plány své rodiny.

Tereza si zase letos našla cestu ke křesťanství a tohle jsou její první Vánoce, které vnímá jeho pohledem: „Líbí se mi to takhle a chtěla bych to předat Hedvice,“ říká.

Co pro respondenty a respondentky znamená rodina a jak to reflektují o Vánocích? Poslechněte si celý příspěvek.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.