Sladkosti do výživy patří. Pokud je dětem úplně odpíráme, může se stát, že později utrhnou z řetězu

24. srpen 2022

„I běžné, zdravé dítě potřebuje ochutnat potravinu aspoň desetkrát. Hořké a kyselé chutě jsou historicky spojené s nezralostí nebo s jedy a děti si na ně musejí zvyknout. Trpělivě nabízet, třeba dvacetkrát, ale ne nutit,“ říká nutriční terapeutka Dana Hrnčířová. „Podporujme je v ochutnávání. Některé děti ochutnávají nové věci jenom v přítomnosti kamarádů, skvělé jsou na to narozeninové oslavy.“

„Dítě může být mimo normu a být úplně v pořádku. Ale mívám v ordinaci děti, které nemají pocit hladu. Ty se musejí naučit rituál, že ráno se snídá, v poledne obědvá. Je mýtus si myslet, že když děti vyhladovíte, začnou jíst. Nezačnou,“ vysvětluje Hrnčířová.

Sladkosti by měly být podle terapeutky součástí jídelníčku. Úkolem rodičů je naučit děti střídmosti. „Když dětem sladkosti úplně odpíráme v dětství, kdy je máme pod kontrolou, může se stát, že se později takzvaně utrhnou ze řetězu. Lepší je naučit, že sladkosti do výživy patří, ale že je problém, když jich je moc,“ říká Hrnčířová a dodává, že do dvou let nemají děti jednoduché cukry konzumovat vůbec.

„Snídaňové cereálie, ač je na ně velká reklama, bývají pro děti absolutně nevhodné. Ve stogramové porci bývá až třicet gramů cukru, to je šest kostek cukru.“ Poslechněte si Houpačky s nutriční terapeutkou Danou Hrnčířovou.

Spustit audio