Slané boty z Plzně, módní design na Scholastice, pracovní oděvy z Otavanu

4. únor 2014

Scholastika otevírá nový Ateliér módního designu, podrobnosti nám řekla designérka Alice Klouzková, která ho povede. Ukážeme vám pravidelné projekce v showroomu a kavárně návrhářky Natálie Steklové a pozveme vás za českým oděvním průmyslem do jižních Čech. Natáčeli jsme také se studentkami plzeňské FUD, Terezou Puchnarovou a Monikou Lepschy.

Módní design na Scholastice
Mladá škola současného umění, která funguje od ledna 2012, otevírá nové ateliéry. Je mezi nimi i Ateliér módního designu, který povede návrhářka Sistersconspiracy a doktorandka UMPRUM Alice Klouzková. Scholastika funguje v Orcu na Bubenské 1, kde má své ateliéry řada mladých umělců a designérů. Školu založili Evžen Šimera a Ondřej Brody a přednáší na ní řada respektovaných současných umělců, mimo jiné Michal Thýn, Michal Pěchouček, Robert Šalanda nebo Adam Štěch.

Kromě Ateliéru módního designu aktuálně startuje i Ateliér designu interiérů, který povedou respektovaní designéři Vrtiška a Žák, a Ateliér produktového designu s Janem Čapkem. Jak se bude na Scholastice učit móda, si poslechněte v rozhovoru s Alicí Klouzkovou:

03057144.jpeg

Teflon a sůl v botách z FUD
Na klauzurách plzeňské FUD nás zaujalo hned několik prací. Některé z nich jsme vám představili minule a dnes pokračujeme rozhovory s Terezou Puchnarovou a Monikou Lepschy. Tereza vytvořila kožené boty na dřevěné platformě, které zdobí krystaly soli. Monika dříve zkoušela vyrobit odolnou obuv s použitím teflonu a s ruční technikou drhání. Vyhrála s ní soutěž v San Francisku a díky tomu letos v létě zamíří na měsíční stáž do pařížského Louvru. Na aktuálních klauzurách měla Monika Lepschy set kožených dírkovaných rukavic a bot, které jsou ručně proplétané jemnými řetízky. Poslechněte si rozhovory s oběma designérkami:

Domácí kino, domácí koláče a lokální ekologická móda
V showroomu a kavárně návrhářky Natálie Steklové se každou středu promítají krásné filmy. Podkrovní prostor s terasou a krásným výhledem se otevřel vloni a od začátku se počítalo s občasnými projekcemi. Chyběl ale legální rámec, který přišel jako na zavolanou díky iniciativě Dělám kino. Distribuční společnost Artcam si všimla, že zatímco z kin zajímavé artové filmy mizí, lidé si je čím dál tím častěji promítají načerno doma. Pozve se pár přátel, uvaří něco dobrého a promítá se na zahradě, v kuchyni, na půdě, prostě kdekoliv, kde to jde. Projekt Dělám kino momentálně umožňuje legální promítání osmi filmů mimo tradiční prostory kina, mimo jiné Post Tenebras Lux, Kuře na švestkách, Mizející vlny, nebo český film Vězení umění. Další filmy budou postupně přibývat.

Pracovní oděvy z Otavanu Třeboň
Otavan Třeboň funguje od roku 1951, kdy vznikl odloučením z tehdy národního podniku Tonak Nový Jičín. Víc než šedesátiletá historie se točí hlavně kolem výroby pracovního oblečení. Otavan šil nejdříve uniformy pro armádu, oblékal české lesníky, železničáře nebo autobusáky. V 70. letech přibyla i vycházková konfekce, pláště, kabáty, obleky i kostýmky.

V 90. letech se podnik úspěšně transformoval, výroba jela ve čtyřech závodech a zakázky přicházely z Německa, Rakouska i od českých návrhářů, mimo jiné od Tatiany Kovaříkové. Začátek druhého tisíciletí ale přinesl negativní zlom, Otavan se jako řada dalších českých výrobců těžce vyrovnával s přílivem levného dovozu z Číny a přesunem výroby řady podniků do rozvojových zemí nebo dále na východ Evropy, do Rumunska nebo Bulharska. Svou roli sehrála i finanční krize a proměny kurzu koruny. Musela se redukovat výroba, prodávaly se stroje, přišlo propouštění. V posledních několika letech se ale podařilo situaci stabilizovat.

03057146.jpeg

Otavan má momentálně dvě výrobny, jednu ve Slavonicích, hned u hranic s Rakouskem a druhou v Bulharsku, sídlo firmy zůstává v Třeboni. Vyrábí se už jen pracovní oděvy v sériích obvykle kolem 100 až 150 kusů, nejmenší zakázky čítají 10 až 20 kusů. Oděvy Otavanu momentálně nosí třeba čeští policisté, lesníci a dřevorubci v Česku, Německu a Rakousku. Velká zakázka speciálních ochranných oděvů pro hasiče v těchto dnech putuje do Kuvajtu. Poslechněte si reportáž ze slavonické výrobny a nahlédnout do ní můžete tu.

Playlist:
Beat Culture – Drifter, Saint Pepsi Remix (uns.)
Disclosure – Voices ft. Sasha Keable (PMR)
Band of Horses – The Great Salt Lake (Sub Pop)
Chains of Love – Breaking My Heart (Manimal Vinyl)
Hot Chip – And I Was A Boy From School (EMI)
Lisa Alma – Spaced Out (Ikaros)
St. Vincent – Digital Witness (Loma Vista Recordings)
Missy Elliott – Work It (Goldmind)
Angel Olsen – Hi-Five (Jagjaguwar)
Xiu Xiu – Stupid in the Dark (Polyvinyl)

Spustit audio