Slova jsou magií a magie slovy. Básnící šamani v Hergot!u

16. prosinec 2018

Na tom, že existuje pouto mezi jazykem a magií, není nic překvapivého – nakonec i z evropských mytologií víme o zaklínadlech, mocných slovech nebo souslovích, jejichž znalost sama o sobě dává člověku nevídanou moc. Ani magie, u které slova nejsou na prvním místě, se bez správného zaklínadla často neobejde. Význam slov a jazyka pro magii je ale u jihoamerických indiánů kmenů Yaminahua a Shipibo-Conibo ještě významnější – sama slova jsou magií a magie slovy.

Antropoložka a cestovatelka Lucie Vinšová popisuje základní princip šamanské magie těchto kmenů tak, že ve své podstatě velmi připomínají klasickou poezii: pro každou živou bytost, respektive kategorii živých bytostí – a živou bytostí dnes z pohledu šamanů může být i počítač nebo auto – existuje metafora, která je buď součástí zavedené tradice, nebo si ji konkrétní šaman sám vymyslí. Ostatní lidé znají jen některé metafory, ty nejčastější. Schopnost někoho či něco metaforicky pojmenovat pak šamanovi dává moc uzdravovat, ale také se například proměnit v určité zvíře.

Základní princip magie slov popisuje Lucie Vinšová tak, že i z naší kultury víme, že určitá slova mohou v příhodné situaci na člověka intenzivně zapůsobit – rozplakat, rozesmát, rozzuřit. Právě to je základ magie slov, který samozřejmě šamani rozpracovávají a nejrůznějšími prostředky zesilují. 

Zajímá vás, co v šamanské metaforice označují tmaví tapíři? Jak souvisí šamanské léčení a humorné písně o zvířátkách? Pusťte si celý pořad!

autoři: Jan Škrob , Dominik Čejka , Petr Wagner
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.