Slovenská houseová scéna si zaslouží víc pozornosti. Pomůže jí label House of Unity?

18. leden 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy House of Unity

Košický label House of Unity je jedním z mála slovenských labelů zaměřených na vydávání houseové hudby. V košické Tabačce jsem si povídal s jeho zakladatelem a producentem Davidem Varcholem, známým také pod pseudonymem Paradiso Rhythm.

David svůj label chápe především jako aktivitu, která by měla pomáhat celé scéně a houseovým producentům v jejich další kariéře. „House of Unity vzniknul v květnu 2012 poté, kdy jsem dostal dostatek hudby od zahraničních známých, se kterými jsem se seznámil přes SoundCloud a sociální sítě. Napadlo mě, že by bylo dobré ty věci vydat a podpořit je, protože i moji hudbu někdo vydal a podpořil mě. Vím, že to dokáže producenta posunout dál. Dnes je na internetu těžké prorazit. Vydavatelství, která si všimnou tvého labelu a uvidí tam něčí EP, si řeknou: ‚Wow, super hudba, vydejme to.‘ Možná stačí pět nebo šest malých labelů, jako jsme my, a pak si ho všimne větší label,“ popisuje David smysl svého vydavatelství.

Katalog House of Unity je převážně složený ze zahraničních producentů, ale vydává i Davidův vlastní projekt Paradiso Rhythm. „Když jsem začal v roce 2008 produkovat, ukázala mi má tehdejší přítelkyně program FruityLoops. Zvuky, které mi ten program nabízel, mi moc neumožňovaly tvořit house. Dělal jsem víc experimentální věci a k houseu jsem se dostal až časem. Je to house, který tě donutí tancovat. To by měl být hlavní bod, kterým by se producenti měli řídit. Donutit člověka tančit a bavit se, probudit v něm emoce,“ popisuje svůj tvůrčí proces.

„Podle mě na Slovensku nemá houseová scéna dostatečné pokrytí po stránce labelů a producentů. Máme tu málo producentů, kteří by nějak prorazili do světa a kterých by si všimli redaktoři různých webů a napsali, že na Slovensku to funguje tak, jako v posledním roce nastal boom maďarských producentů. Jména jako Imre Kiss nebo Route 8 jsou jen dva z mnohých, kteří dostali Budapešť na světovou scénu,“ odpovídá David na mé otázky po stavu houseové scény na Slovensku. Sám teď chystá své debutové LP a hudbu labelu House of Unity si můžete poslechnout na jeho bandcampu.

Proč není o slovenských producentech tvořících mimo úplný mainstream takřka vůbec slyšet? Poslechněte si celý díl Východisek!

EN

The Košice-based label House of Unity is one of the few Slovak labels focused on releasing house music. I met its founder and producer David Varchola also known as Paradiso Rhythm in Košice’s Tabačka. David understands House of Unity mostly as a label that is dedicated to helping the scene and other house producers.

“House of Unity was created in May of 2012, after I gathered enough music from my friends I met on Soundcloud or social networks. I thought it might be good to release that music and support them, just like someone released my music and supported me. I know such a thing can help the producer to reach further. Today, it is hard to break through on the Internet. Other labels after they see yours might notice that EP of that artist and think “wow, great music, lets release it too”. Maybe after 5-6 times being released by smaller labels, the artist might be spotted by a bigger one.”

House of Unity’s catalogue is predominantly composed of international producers, however David’s own project Paradiso Rhythm is also included. He started producing in 2008 under the moniker Embryo.

“When I started in 2008, my ex has shown me Fruity Loops. The sounds I could do in that software did not enable me to produce house so I did more experimental stuff. Only after that  got to produce house music. I think house should make you dance. That should be the main point for house producers, to make you dance, have fun and awake people’s senses.”

I was interested about Slovakia’s house music scene. It seems like recently there was not much news about events or producers that would not be primarily mainstream oriented.

“In my opinion the Slovak house music, its labels and producers do not have reach. I think the main problem is we have very few producers which would somehow make it through globally and be noticed by music journalists. Compare Slovakia to Hungary, where in the last year Hungarian or Budapest-based producers have boomed. Names such as Imre Kiss or Route 8 are just two examples of names that have helped put Budapest on the world map.”

David will release his debut record as Paradiso Rhythm this year. You can listen to the music of House of Unity on its Bandcamp.

 

autor: Peter Gonda
Spustit audio