Slovensko je tolerantní, ale ne respektující. Dlouho jsem cítila vinu za to, kým jsem, říká Eva

12. prosinec 2022

Čtyřiatřicetiletá gynekoložka Eva žije v duhové rodině se svojí ženou a synem. Jak sama říká, je jednou z mála lékařek, která Slovensko neopustila kvůli zdravotnictví, ale kvůli tomu, že je queer. V posledním rozhovoru ze série Sdílení hovoří o svém vnitřním i veřejném coming outu nebo o tom, proč bylo snazší svěřit se babičce než rodičům.

„Říká se, že tolerovat dokážeme něco, co nám vadí. Pokud se na to dívám takhle, Slovensko je tolerantní, ale absolutně nerespektuje.“ Eva vyrůstala na menší slovenské vesnici v milující liberální rodině. Její rodiče ji odmalička učili, že ke všem má přistupovat s respektem, ať už se jedná třeba o národnostní nebo etnické menšiny.

Čtěte také

Její vlastní coming out ale rozdýchávali dlouho. „Museli se s tím srovnat. Ale to já přece taky.“ Dokonalého přijetí se dočkala od babičky, což vlastně vůbec nečekala. Říkala si, že už ji v jejím věku nebude zatěžovat tím, jak a s kým žije. „Na jedné návštěvě mě ale hodně překvapila, říkala mi ,Evi, jsem sice stará, ale rozhodně nejsem hloupá. Kdy už konečně přijdeš i s partnerkou?' Tahle reakce mě dostala.“

S tím, jestli naplní očekávání všech okolo – rodiny i společnosti –, se ostatně Eva vyrovnávala dlouho. Do budoucna si přeje, aby dotěrné otázky od blízkých i cizích lidí byly čím dál míň časté a aby do toho, kdo má koho rád nebo jestli rodinu tvoří muž a žena, nebo ne, už nikdo nestrkal nos. „Rodina přece nemusí být máma a táta. Mám spousty přátel, kteří vyrůstali jen s matkou, někteří zase jen s otcem, někteří ještě jinak. Rodina je prostě jen bezpečným místem, kde se mají lidi rádi.“

Jak sebeuvědomění a queerness ovlivnila Evu při výchově syna? A proč se jako „teplá matka“ cítí diskriminovaněji než dříve? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Hana Řičicová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.