Slovo roku je "selfie", podívejte se na tu nejstarší na světě

25. listopad 2013
03012615.jpeg

Populární i vysmívaná praxe pořizování vlastních autoportrétů neboli „selfies“ prostřednictvím mobilních telefonů to dotáhla až do oficiálního uznání akademickou obcí. „Selfie“ je dle Oxfordského slovníku slovem roku 2013 a předstihlo tak dosavadního profánního favorita, kterým bylo slovo „twerk,“ sorry, Miley! Nárůst používanosti slova selfie prý za posledních dvanáct měsíců činil 17000% - a jeho první internetem zaznamenaný exemplář pochází z australského internetového fóra, kde se objevilo v jednom lehce přiopilém komentáři v roce 2002. „Selfíčka“ jsou tématem bulvárních periodik i seriózních kulturních studií – z těch vysvítá, že historicky prvním úkazem jevu dnes označovaného coby selfie byl autofotoportrét jistého filadelfského chemika jménem Robert Cornelius z roku 1839. Robert neměl toho času vyplazený jazyk a dokonce ani netwerkoval – a o tom, kolik lajků tehdy jeho selfie dostalo, panují stálé dohady.

03012617.jpeg
Spustit audio
autor: Jan Bárta
 • Prošel jsem si očistcem, říká komik Louis C. K., který se vrátil na pódia

  17. říjen 2018
  Louis C. K.

  Ve středu 10. října se na pódiu opět objevil slavný americký komik Louis C. K., který byl loni vícenásobně obviněný ze sexuálního obtěžování, konkrétně masturbace před svými kolegyněmi. Téma masturbace rád používal během svých výstupů a i tentokrát tematicky vycházel ze svých zkušeností.

  Ve svém vystoupení komentoval, jak šílený pro něj uplynulý rok byl. „Stálo mě to 35 milionů dolarů během jedné hodiny a prošel jsem si očistcem,“ uvádí server IndieWire slova samotného Louise C. K. ohledně jeho roční zkušenosti člověka veřejně odsouzeného za sexuální harašení. Premiéra jeho filmu I Love You, Daddy byla totiž distributorem zrušena a v soukromém životě musel čelit i náhlým výpadům nenávisti kolemjdoucích vůči jeho osobě na ulicích. Pro zábavní portál Laughspin řekla komička AMarie Castillo, která jeho show ve West Side Comedy Club viděla, že byl neuvěřitelně autentický a uvědomělý a že se svoje zážitky snaží reflektovat. Přinášel prý do hry zcela nové, temné náměty a vyvolal tím novou vlnu diskusí na téma etiky a kariérního návratu obviněných osob. Louis C. K. prý svoji situaci uplynulých měsíců přirovnal k setkání se s Hitlerem v pekle. 

  Přečtěte si taky Co je kontroverzní a co jen upřímné? Trůn nejlepšího komika uvolněný Louisem CK chce Dave Chappelle.

 • Muž z New Jersey celý život večeří jedině pizzu, dříve ji i obědval, a přesto je perfektně zdravý

  17. říjen 2018
  Pizza je velmi oblíbený pokrm, zejména u dětí

  Mike Roman, jednačtyřicetiletý muž z New Jersey, nevečeří od doby, kdy mu byly čtyři roky, nic jiného než pizzu. Díky svojí stravovací tradici se nedávno objevil v podcastu New Theory, kde odhalil detaily svého jídelníčku.

  V interview pro New Theory řekl, že na nic jiného chuť nemívá a večeře pro něj prostě není žádná velká věda. Na serveru Thrillist se dále přiznává, že pizzu do svých třiceti let dokonce i obědval, dnes už si ale v polovině dne dopřeje třeba i sendvič s burákovým máslem, k večeři ale musí být opět pizza. Je to purista. Upřednostňuje pouze jednoduchou variantu s rajčatovou omáčkou a sýrem, žádné další přílohy nepotřebuje. Z jedení stejného jídla každý den mu špatně prý nebývá, tvrdí, že je zcela zdravý a obezitou netrpí. Podle Romana prý pizza obsahuje tři ze čtyř základních potravinových skupin a postaral se i o to, aby nechyběla na jeho nedávné svatbě a následných líbánkách. 

 • Maďarská fotografka ukazuje, že ženám kvůli úklidu a péči o děti pracovní doba nikdy nekončí

  17. říjen 2018
  Úklid domácnosti

  Vědci i samotná zkušenost stále prokazují, že ženy úklidem domácnosti tráví mnohem více času než muži bez ohledu na to, že oba mají zaměstnání na plný úvazek. Týdně pracují až o 9 hodin víc než jejich partneři.

  Podle nizozemské studie v domácnostech s dětmi ženy stráví prací a péčí o ně dokonce o 25 hodin týdně navíc. To samozřejmě krátí jejich možnosti odpočinku, relaxace nebo sportovních aktivit. Ženy v těchto podmínkách mají zkrátka méně volného času. Na to s nadsázkou reaguje maďarská fotografka Csilla Klenyanszki ve své sérii s názvem House/hold, ve které ženám ironicky doporučuje, aby spojily libovolný druh úklidu se cviky z jógy. Pro deník Calvert Journal, kde si můžete prohlédnout i výsledné fotografie, říká: „Údržba domácnosti mění svůj charakter z fyzické práce na mentálně-spirituální akt, během kterého dochází ke spojení mezi ženou a objekty v její domácnosti.“

 • Marihuana bude od 17. října v Kanadě legální. Lidé ale zatím neví, kde ji mohou kouřit

  16. říjen 2018
  Marihuana - konopí - tráva

  Kanadská vláda návrh zákona schválila letos v červnu, v platnost vstupuje legalizace tuto středu 17. října 2018. Ačkoliv to může vypadat, že je země na legalizaci připravená, vláda předává odpovědnost jednotlivým provinciím, které si samy určují její hranice. Co se týče míst, kde se marihuana bude moct kouřit, jsou tedy obyvatelé Kanady zatím v nejistotě.

  Například hlasování ve městě Calgary ukázalo, že většina lidí ve svých čtvrtích místa, kde se dá kouřit, nechce. Přesto si několik „green spaces“ v Calgary schválili. Obecně se zatím dá řídit pravidly, která platí i pro alkohol – i po legalizaci se marihuana nesmí užívat na veřejnosti v blízkosti škol, parků nebo hřišť, vyhlášky se pak liší v jednotlivých městech. Pod vlivem se také nesmí řídit nebo pracovat a pokuty za nelegální prodej nebo nabízení nezletilým jsou obrovské. Tráva se nesmí z Kanady odvážet ani přivážet. Všechny legální výrobky, které se budou dát koupit, budou opatřené varováním před zdravotními riziky, které konzumace marihuany může přinášet stejně jako třeba cigarety. Kanaďané jsou známí vysokou spotřebou marihuany, odhadovaný počet lidí, kteří marihuanu konzumují, je podle University of Ottawa kolem 2,3 milionu. Liberální vláda v čele s Justinem Trudeau tvrdí, že legalizace neznamená, že Kanada vzdala válku proti drogám. Peníze určené na boj s návykovými látkami teď prý ale chtějí utrácet jinak než doposud. Na aktuální statistiky o kanadském užívaní marihuany se podívejte tady

 • Země, kde jsou tělesné tresty zakázané, jsou bezpečnější a děti se v nich míň perou

  16. říjen 2018
  bití - bití dětí - domácí násilí - bité děti

  Trestání dětí pohlavky, fackami a dalším bitím může později vést k dalšímu ubližování. Vyplývá to z výzkumu McGillovy univerzity v kanadském Montrealu. Jeho závěry také tvrdí, že země, které takové tresty zakazují, se zdají být pro mladé lidi bezpečnějším prostředím pro vyrůstání. 

  Autoři výzkumu z Kanady, Spojených států a Izraele se zaměřili na školy v 88 zemích, a to mezi lety 2003 a 2014. Více než 400 000 děvčat a chlapců ve věku 11 až 25 let se zeptali, jak často se s ostatními perou. Výzkumníky zároveň zajímalo, zda jsou fyzické tresty ve vybraných zemích legální, nebo ne, případně zda jsou zakázané jen ve školách, nebo i v domácnostech. Jak píše server Independent, v zemích, kde platil úplný zákaz bití dětí, bylo u chlapců případů šarvátek o 69 % méně, u dívek šlo pak o snížení o 42 % oproti zemím, kde žádné omezení neexistovalo. Server Telegraph ještě doplňuje, že v případě zemí s částečným zákazem, jako je například Velká Británie, kde platí pro školy, bylo fyzické násilí méně časté jen u dívek, a to o přibližně 56 %, přičemž na agresi mezi chlapci žádný dopad nemělo. „Nemohu ale říct, že země, která se rozhodne zavést zákaz fyzických trestů, bude hned zítra pozorovat klesající trend v násilí u mladých,“ upozorňuje spoluautor výzkumu Frank Elgar. Přesto tým zároveň vyzval zákonodárce, aby zakázali tělesné tresty doma i ve školách. „Vzrůstající agrese je jedním z nejsilnějších vlivů, které působí na děti – dostat ránu představuje možnost, jak se k ostatním chovat násilně, a to se děti učí,“ vysvětluje Elizabeth Gershoff. Profesorka zaměřující se na lidský rozvoj z Texaské univerzity v Austinu, která nebyla součástí zmíněného výzkumu, říká, že předchozí práce už prokázaly, že tělesné tresty mohou mít vážné důsledky. V současném výzkumu jí ale chybí pohled na to, zda se množství a četnost rvaček mezi dětmi a dospívajícími nějak změnily před a po zavedení zákazu trestů. Úplný zákaz bití dětí platí například ve Švédsku, naopak žádný nemají v Malajsii, Bruneji nebo Singapuru. Česko ve svém právním systému podobný zákaz také nemá.

 • Zchátralá funkcionalistická kavárna na Štvanici se bourat nebude. Má z ní být volnočasové centrum

  16. říjen 2018
  Bývalý klub FaceToFace, dnes opuštěný

  Magistrát hl. města Prahy vypsal zakázku na zpracování projektu opravy Fuchsovy kavárny, která už je od nultých let opuštěná a v současnosti je v dezolátním stavu.

  Vítěze zakázky schválí pražští radní, zakázka by měla být zadána ještě letos. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana by se objekt měl využívat pro volnočasové aktivity Pražanů a návštěvníků města. Památkově chráněnou budovu navrhli ve 30. letech Josef Fuchs a Bohumil Steigenhöfer, sloužila také jako zázemí stadionu a od 90. let jako hudební klub. Magistrát chystá celkovou revitalizaci ostrova, měly by se zde opravit cesty a zřídit pikniková místa. Přes Štvanici by také měla vést lávka, která spojí Holešovice s Karlínem.

 • Archeologové objevili v Norsku vikingskou pohřební loď, speciální radar ji našel jen asi půl metru pod zemí

  16. říjen 2018
  Vikingská loď zobrazená na tapisérii z Bayeux z 11. století

  Archeologové objevili jihovýchodně od Osla pohřbenou vikingskou loď. Použili k tomu speciální radar, podle kterého je přibližně dvacetimetrový kýl lodi dobře zachovaný, stejně jako několik lodních trámů. 

  Podle odborníků je to výjimečný nález, protože je součástí většího pohřebiště s několika pohřebními mohylami. „Loď není izolovaná, hřbitov, do kterého patří, měl jasně ukazovat moc a vliv,“ vysvětluje vedoucí projektu a archeolog Lars Gustavsen z norského Institutu pro výzkum kulturního dědictví. Výzkumníci pracovali se speciálním radarem umístěným na traktoru. Ten, jak je vidět na videu o objevu, projel celé území u přilehlého kopečku Jelle. Ačkoli jsou nálezy jen asi půl metru pod vrchní vrstvou půdy, archeologové je zatím neplánují vykopávat. Chtějí se zaměřit na neinvazivní výzkum, jehož cílem bude zjistit, kolik toho pod zemí vlastně je a v jakém jsou pozůstatky stavu. „Je to vzrušující objev. V Norsku totiž existují jen tři dobře zachované vikingské lodě, které se navíc podařilo vykopat už před delší dobou. Tahle nová loď bude mít určitě obrovský historický význam, protože ji můžeme prozkoumat všemi moderními archeologickými metodami,“ těší se Knut Paasche, vedoucí Oddělení digitální archeologie Institutu pro výzkum kulturního dědictví a odborník na vikingské lodě. 
  Server Guardian připomíná, že podobné lodě byly velice cenné a že taková pohřební místa byla vyhrazena pro vysoce postavené jedince.

 • Vědci navrhují nechat kolem domů vzniknout louky spíše než pěstovat trávníky

  15. říjen 2018
  Louka - muž se psem

  Pěstěné plochy zeleného trávníku rozléhající se kolem domů, firem a v parcích už podle australské vědkyně Marie Ignatievy a švédského vědce Marcuse Hedbloma nejsou tím nejvhodnějším způsobem, jak pěstovat zeleň v prostředí kolem nás. 

  Podle jejich studie publikované v časopise Science bychom se měli zamyslet nad udržitelnější variantou zeleného pokryvu půdy. Způsob pěstování takového trávníku totiž škodí životnímu prostředí víc, než mu samotný trávník prospívá. Na jeho udržování se spotřebuje velké množství vody, hnojiv a přístroje pro jeho sekání a kosení bývají často motorové, takže znečišťují ovzduší. Na stránkách serveru Inhabitat dále tito městští ekologové upozorňují, že travní plochy pokrývají na Zemi plochu o velikosti srovnatelné s rozlohou Anglie a Španělska dohromady. A varují, že na zalévání trávníků se použije 75 % spotřeby vody při udržování domácnosti. Ignatieva a Hedblom doporučují například místo toho nechat plochu volně zarůst a dát vzniknout přirozeným loukám. Například v Berlíně je taková možnost již povolená. Ekologové uvažují také o vyvinutí nového druhu krátké traviny, která pro své přežití nebude vyžadovat tolik vody.

 • Film, který polské duchovní označuje za zkorumpované, opilé smilníky a pedofily, trhá rekordy

  15. říjen 2018
  Z filmu Klér

  Kontroverzní polský film Klér vyobrazuje duchovní činitele jako zkorumpované smilníky a upozorňuje na celou řadu příkladů nepřípustného chování v celé katolické obci. Satira založená na skutečných událostech, přecházející v hořké svědectví hlavně o sexuálním zneužívání dětí v historii i současnosti v Polsku, trhá rekordy ve sledovanosti. 

  Během prvních deseti dní od uvedení do kin ho vidělo podle deníku The Guardian přes tři miliony lidí. Jeho vlivem se teď začínají dostávat ve známost skutečné konkrétní skandály. V souvislosti s filmem se píše hlavně o případu z Poznaně, kde místní soud potvrdil přelomový rozsudek. Jak uvádí server Aktualne.sk, církev musí ženě, kterou jako třináctiletou dlouhodobě zneužíval kněz, doživotně platit rentu a navíc zaplatit jednorázové odškodné v přepočtu téměř šest milionů korun. Polská církev samotný film režiséra Wojciecha Smarzowskiho rozhořčeně odsoudila a označila ho za produkt vulgární klergyfobie.