Smích je nejlepší lékař

22. září 2010

Zdravotní klaun pravidelně přináší smích a radost hospitalizovaným dětem. V současné době je o.s. Zdravotní klaun v České republice široce uznávané pro svoji odbornost v oblasti využívání humoru ve zdravotnictví. UVNITŘ: Rozhovor se Zdravotním klaunem

Dnes navštěvují zdravotní klauni pravidelně 38 nemocnic v Čechách a na Moravě. 44 profesionálních zdravotních klaunů rozesměje ročně více než 35.000 malých pacientů. Tzn. Cca 120 zdravotních klauniád měsíčně.
POSLECHNĚTE SI: Rozhovor se zakladatelem organizace Zdravotní klaun Garry Edwardsem a klaunkou Janou Epikaridis

Na návštěvu za dětmi chodí vždy sehraná klaunská dvojice. Zdravotní klauni mají legrační jména, veselé doktorské kostýmy, hudební nástroje, drobné dárky pro děti a nezbytné rekvizity. Na dětských lůžkových odděleních zdravotní klauni pracují individuálně s cca 30ti dětmi při každé návštěvě. Pro každé dítě vymyslí překvapení, které pomůže pacientovi zapomenout na bolest, úzkost a strach z neznámého prostředí. Zdravotní klauniády jsou vždy příjemným odreagováním také pro rodiče a zdravotní personál. Cílem zdravotních klaunů je myšlenkově oddělit malého pacienta od jeho nemoci a psychické nepohody, zaujmout ho hrou, zapojit ho do ní a vykouzlit tak na dětské tváři úsměv.

Zdravotní klauniáda trvá cca 3 - 4 hodiny. Vždy začíná konzultací se zdravotním personálem o psychickém a zdravotní stavu pacientů, dezinfekcí rekvizit a rukou. Pak už zdravotní klauni zaťukají na dveře pokoje a zeptají se, jestli mohou dál. Zdravotní klauniáda může začít, nezáleží na věku pacientů, pro každého mají zdravotní klauni připraveno množství kouzel, písniček, zajímavých "léčebných metod" a nečekaných legračních situací.

Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví byly realizovány pilotní projekty a studie, které potvrzují pozitivní vliv programů zdravotních klaunů. Aktivitou od roku 2001 si Zdravotní klaun vybudoval stabilní postavení, dobré jméno a velmi sympatickou tvář, která má podporou široké veřejnosti. Sdružení Zdravotní klaun je členem mezinárodní sítě RED NOSES INTERNATIONAL. Většina nákladů je hrazena z darů firemních a individuálních dárců.

00830959.jpeg

I VY MŮŽETE POMÁHAT!

autor: Press kit
Spustit audio