Smršť neuvěřitelných emocí! Zpěvačka Viah ovládla letošní ročník Czechingu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Viah na Radio Wave New Stagei na Metronome Festivalu

I tento rok pošle Radio Wave nadějné české hudebníky na největší festival Eurosonic a v rámci projektu Czeching 2019 je podpoří na cestě do zahraničí. Letos poprvé ale Czeching Showcase proběhl netradičně na festivalu Metronome. Finalisty Nylon Jail, Margo, Branko’s Bridge i kapelu Market před festivalovým publikem nakonec porazila electropopová zpěvačka a performerka Viah.

„Tak moc jsme celý týden zkoušeli, že jsem snad ještě dneska byla trochu jako robot. Právě se tu ale odehrála smršť emocí. Strašně dlouho věci zpracovávám a bude mi asi chvíli trvat uvědomit si, že se to stalo,“ řekla po oznámení výsledků dojatá Vi Huyen Tran alias Viah. Česko-vietnamská zpěvačka na Radio Wave New Stagei oslovila přítomné porotce v soutěži kombinací minimalistické elektroniky a silných hudebních výpovědí, a ze všeho nejvíc až divadelní performancí.

Více o projektu Czeching zde.

Viah, vítězka Czechingu na Radio Wave New Stagei na Metronome Festivalu

„Spousta kapel by neměla možnost vyzkoušet si hrát na tak velkém pódiu, je to výzva i příležitost otestovat, jak to může fungovat a kam až se dá jít,“ komentuje specifika letošního ročníku moderátorka showcaseu Mary C. Už od začátku dne, který zahájili Nylon Jail, bylo zřejmé, že oproti minulým ročníkům Czechingu bude publikum různorodější. „Těším se na Branko’s Bridge, to člověk prostě musí cítit,“ říká jeden z návštěvníků festivalu. „Viah byla úplně úžasná a taky kapela, co byla před ní. Nevím, jak se jmenuje, ale hned si ji najdu, protože byla super,“ doplňuje ho další, který svým novým objevem myslel pražské Market. V rámci Radio Wave New Stage na Metronome festivalu pak diváky uklidnil civilní projev projektu Margo, uskupeného kolem Anety Martínkové, a těsně před vyhlášením výsledků Czechingu kapela Branko’s Bridge předvedla zaplněnému sálu strhující set jejich cheeseburger rocku.

„Jejich vlivy vypramenily v něco, co by mohlo být jejich a unikátní. Není to nic jako ‚česká odpověď na něco‘ a to za mě docela funguje,“ hodnotí Ondřej Holý alias producent dné kapelu Market po skončení jejich koncertu. Právě osobitá pražská kapela byla do poslední chvíle favoritem na vítězství. Celý večer ale nakonec ovládla zpěvačka Viah, která přicházející návštěvníky stačila mimo jiné uhranout i promyšlenou taneční performancí a speciálními kostýmy od mladé návrhářky Anny Vácové. A právě speciální důraz kladený na pódiovou prezentaci byl jedním z hlavních důvodů, který Viah přinesl vítězství v letošním Czechingu.

Závěr druhého dne na Metronome festivalu pak už nesoutěžně patřil koncertu osmi islandských rapperek z volného kolektivu Reykjavíkurdætur. Když se ve tři ráno přiřítily z pódia a začaly s otevřeným šampaňským rtěnkami podepisovat nejbližší zrcadla, bylo jasné, že pro ně ani vítěze Czechingu party ještě nekončí.

Komu návštěvníci festivalu v Czechingu nejvíce fandili a proč? V čem nominovaní nejvíce překvapili po svých koncertech zahraniční porotu? Jaká byla reakce Viah po vítězství? Poslechněte si celou reportáž Jiřího Kordíka.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související