V čele horské chaty třicet sedm let. Historická bouda Paprsek přitahuje turisty i vlivné hosty

12. srpen 2020

Miloslav Mika pracuje v horském byznysu od roku 1968. Šéfovat horským chatám začal koncem sedmdesátých let a chatě Paprsek od roku 1983. Po převratu zotavovnu podniku TOS Olomouc koupil a od té doby své rekreační centrum rozvíjí. Na Paprsku bývá během zimy v restauraci v jednu chvíli i tři sta lidí, protože leží na oblíbené běžkařské hřebenovce. Rozhovorem s vedoucím exponované horské chaty v Rychlebských horách končí série Pohory.

Pan Mika působí jako zkušený horský harcovník, co se nehodlá zbytečně dojímat a ztrácet čas sentimentem. Muž činu, který prožil naprostou většinu svého aktivního života v provozech horských chalup a velkou část na své chatě Paprsek, doporučuje všem začínajícím zapomenout na sako, ohrnout rukávy a nečekat rychlé zbohatnutí. Areál Paprsku ale na nedostatek financí rozhodně nevypadá. Kromě hotelu s wellness, sjezdovek s jedním z nejrozvinutějších snowparků v Čechách a na Moravě, udržovaných běžeckých tras a roubené kapličky patří do gesce rodiny Miků i farma na chov skotu.

Syn Dalimil, který se v regionu také podnikatelsky angažuje – třeba stavbou repliky historické rozhledny z Králického Sněžníku na vrchu Větrově –, je třetím největším exekutorem v zemi. Server iHNed.cz letos v dubnu napsal: „V malebném areálu Mikových v jesenickém podhůří jsou častými hosty vlivní politici. Nejčastěji druhý muž ANO a šéf zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jaroslav Faltýnek, který má poblíž chatu. Přijíždí za nimi ale i Radim Fiala z SPD…“ Podobných odkazů ke klientelismu a získávání dotací třeba přes bývalého šéfa sněmovny Miloslava Vlčka za ČSSD vede k Paprsku víc.

Do areálu Paprsku patří kromě hotelu s wellness třeba i sjezdovky s jedním z nejrozvinutějších snowparků v Čechách a na Moravě, udržované běžecké trasy a roubená kaplička

To se ale nevylučuje s vysokou oblíbeností Paprsku u turistů. Ostatně nejde o nijak výjimečnou tuzemskou praxi. „Lidé nám říkají, že jsou spokojení, proto sem jezdí. To nás dál posouvá a chceme dělat tuhle práci kvalitně, říká vedoucí hotelu. Ptal jsem se taky, jak se změnila okolní příroda za dobu, co v místě působí. „Je podstatně víc lesních porostů. Tady na Staroměstsku je zhruba o 30 % víc lesů. Byly tu louky, pole, to zaniklo a příroda se vrací zpátky tam, kde možná kdysi byla. Příroda má trochu jiný charakter taky proto, že bylo odsunuto sudetské obyvatelstvo, které tu hospodařilo,“ uzavírá Miloslav Mika.

Jaké to je, vést historickou chatu na úpatí Rychlebských hor? Jak se rodil největší snowpark v Česku? A jak se změnila příroda v okolí horského hotelu? Pusťte si poslední Pohory.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.