Soudci v Alabamě nesouhlasí se sňatky homosexuálů, znemožnili všechny svatby

30. červen 2015

To, že americký nejvyšší soud minulý pátek rozhodl, že gayové a lesby mají ve všech 50 státech USA právo uzavírat sňatky, vědí už asi všichni. Co však možná překvapí, je, že některé oblasti se rozhodly svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím vyřešit zákazem veškerých sňatků. Konkrétně se jedná třeba o oblast Geneva ve státě Alabama, kde se tamější soudce Fred Hamic rozhodl využít svého práva a nevydávat nová povolení k uzavření manželství. Od pondělí tak do manželství v dané oblasti nevstoupí nejen homosexuálové, ale vůbec nikdo. Podle hlavy organizace Human Rights Campaign – Alabama Patricie Todd však „situace může trvat pouze do doby, než bude tato praxe napadena u předem prakticky vyhraného soudu, přičemž se akorát zbytečně utratí tisíce dolarů z peněz daňových poplatníků“. Čtěte také: Sdružení PROUD chystá LGBT osvětu na školách

autor: Radio Wave
Spustit audio
 • Podcasty Radia Wave Buchty a Neklid bodovaly v anketě Křišťálová Lupa

  25. listopad 2022
  Buchty (Ivana Veselková a Zuzana Fuksová)
  Buchty se dostaly mezi deset nejlepších podcastů v letošní anketě Křišťálová Lupa. Talkshow o všem a o ničem Ivany Veselkové a Zuzany Fuksové obsadila v kategorii Podcast roku osmé místo. Za Český rozhlas ji předběhla jen Vinohradská 12, která skončila na čtvrtém místě. První cenu v kategorii získaly Lucie Bechynková a Bára Krčmová za Opravdové zločiny. V anketě bodoval i podcastový seriál Radia Wave Neklid, který se umístil v kategorii Obsahová inspirace.

  Neklid, seriál o vztahu, který zašel příliš daleko, se ve své kategorii dělí o deváté místo s Digitálním spisovatelem Českého rozhlasu. První cenu získal rozhlasový projekt Česko 2022: Život k nezaplacení. Cenu v pražském Divadle pod Palmovkou převzal šéfredaktor serveru iROZHLAS.cz Martin Samek.

  Anketa Křišťálová Lupa oceňuje nejlepší projekty a osobnosti na českém internetu. Veřejnost letos rozhodovala v osmi kategoriích a odborníci v devíti. Do hlasování se zapojilo více než 120 tisíc lidí.

  Kompletní přehled výsledků najdete tady.

 • „Evita na LSD“. Bývalý italský premiér Berlusconi bude mít svůj muzikál

  25. listopad 2022
  Vizuál k muzikálu Berlusconi

  V Británii vzniká muzikál o bývalém italském premiérovi Silviu Berlusconim. Děj představení s podtitulem „téměř pravdivý příběh“ zachycuje politika v předvečer vynesení rozsudku v procesu za daňové podvody, kdy se ohlíží za svými vzestupy a pády. Na divadelní prkna muzikál dorazí příští rok na jaře, píše britský list The Guardian.

  Příběh je vyprávěn očima tří žen, z nichž dvě hrály zásadní roli v Berlusconiho skutečném životě. První z nich je milánská soudkyně Ilda Boccassini, která měla případ nejznámějšího italského politika na starosti. Druhou je herečka Veronica Lario, která ho opustila v roce 2009 po téměř 20 letech manželství. Další úhel pohledu na mediálního magnáta se slabostí pro ženy dodá příběhu postava novinářky, která je kombinací zážitků různých skutečných osob.

  Mezi tvůrci muzikálu je i Francesca Moody. Uznávaná britská producentka stojí třeba za divadelním představením Fleabag, které se stalo předlohou pro úspěšný stejnojmenný seriál s Phoebe Waller-Bridge. Divákům slibuje „vzletnou popovou hudbu, beaty a písně v eurotrashovém stylu“, muzikál o Berlusconim popisuje jako „Evitu na LSD“.

  Představení bude mít premiéru v novém divadle Southwark Playhouse v Elephant and Castle v jižním Londýně. Diváci uslyší hudební čísla jako For Italy, Bunga Bunga, Thank Goodness for Silvio nebo My Weekend with Vladimir.

 • Soudkyně při přelíčení ležela v posteli a kouřila. Dostala dočasný zákaz výkonu funkce

  25. listopad 2022
  Soudkyně Vivian Polanía na záběru z online přelíčení

  V kolumbijské Cúcutě dočasně suspendovali soudkyni, která rozhodovala o zrušení vazby obžalovaného. Při soudním líčení totiž ležela v posteli a kouřila cigaretu. Prozradila ji zapnutá webkamera, píše deník El País.

  Přelíčení se konalo minulý týden prostřednictvím videokonference a soudkyně Vivian Polanía během něj měla rozhodnout o pokračování vazby muže obviněného z umístění bomby v kasárnách. Už od samého začátku se příliš nesoustředila, odpovídala zmateně a po delších odmlkách, kameru ale měla vypnutou.

  „V 57. minutě aktivovala kameru a naskytl se nám žalostný obrázek: byla ospalá, rozcuchaná, ležela v posteli a byla polonahá,“ cituje El País ze zdůvodnění pozastavení výkonu funkce soudkyně.

  Po asi 20 vteřinách prokurátor soudkyni upozornil, že má zapnutou kameru, a ona ji vypnula. Následující den advokát obžalovaného podal stížnost na její chování. Disciplinární komise zatím tříměsíční suspendování soudkyně zdůvodnila mimo jiné neúctou k účastníkům řízení a porušením soudcovského kodexu oblékání –⁠ chyběl jí totiž talár.

  Na soudkyni se snesla vlna kritiky za její neprofesionální přístup, ale také velká dávka machismu. Žena je velmi aktivní na sociálních sítích, kde se vyjadřuje a prezentuje značně neformálně. Některá média a uživatelé sociálních sítí toho využívají a zpochybňují její způsobilost pro funkci, kterou vykonává.

 • V podchodech pod pražským Hlávkovým mostem vznikl skatepark a galerie

  24. listopad 2022
  Skatepark v podchodu Hlávkova mostu u metra Vltavská.

  Městská část Praha 7 pokračuje v proměně podchodů a zanedbaných zákoutí pod Hlávkovým mostem. Navázala tak na loňskou opravu podchodů u stanice metra Vltavská. Za návrhem stojí U/U Studio, které se specializuje na projektování skateparků.

  Práce v podchodu probíhaly od června do listopadu tohoto roku a jejich výsledkem je multifunkční sportoviště, které může fungovat nezávisle na ročním období, počasí či denní době. Prostory jsou kompletně osvětlené a zdarma.

  „Máme zde překážky a terénní prvky pro skateboarding, BMX a důraz tentokrát klademe také na koloběžkáře, na něž se v podobných spotech občas trochu zapomíná. V další části podchodu je pak klidová zóna se závěsnými lavičkami k odpočinku a společnému sdílení místa a vyosené panely u výhledů z podchodu poskytují zajímavý prostor pro kurátorovanou street art galerii,“ vysvětlují autoři konceptu Richard Preisler a Martin Kontra.

  Prostor je zároveň navržen tak, že i za plného provozu umožňuje zachovat původní funkci podchodu pro chodce a cyklisty. Patronem podchodu je betonové prasátko Ollie - to je instalované u jednoho ze vstupů. Odkazuje na klasické spořící prasátko a má na sobě QR kód. Uživatelé podchodů tak můžou přispět na transparentní účet Prahy 7, který pomáhá lidem v obtížných životních situacích.

  Detailněji jsme se proměně podchodů v okolí metra Vltavská věnovali v dubnové epizodě pořadu Bourání. Poslechněte si taky rozhovor s Martinem Hroudou z U/U Studia.

 • Přes 45 tisíc žen loni zavraždili jejich partneři nebo blízcí příbuzní, uvádí nová zpráva OSN

  24. listopad 2022
  žena, domácí násilí, oběť, týrání

  V loňském roce bylo na celém světě zavražděno 81 000 tisíc žen a více než polovinu z nich zabil manžel, partner nebo jiný blízký příbuzný. Vyplývá to ze zprávy OSN. Skutečný počet femicid – tedy vražd, kdy jsou ženy zabity pouze na základě svého pohlaví – ale bude pravděpodobně mnohem vyšší.

  Podle OSN bylo loni členem rodiny zabito každou hodinu zhruba pět žen nebo dívek  celkem jde o 45 000 obětí. Nejvíc femicid bylo podle deníku The Guardian spácháno v Asii, nejméně naopak v Evropě.

  „Žádná žena nebo dívka by se neměla bát o svůj život kvůli tomu, kým je,“ uvedla Ghada Waly, výkonná ředitelka Úřadu OSN pro kriminalitu. Doplnila, že je nutné započítat opravdu každou oběť a výrazně zlepšit legislativu v oblasti trestního soudnictví.

  Právnička Bárbara Jiménez-Santiago z mezinárodní organizace pro práva žen Equality Now zdůraznila, že je třeba zpřístupnit komplexní údaje o vraždách žen a do statistik zahrnout i úmrtí v důsledku jiných forem násilí. Například ženy, které spáchají sebevraždu po znásilnění nebo dívky, které po znásilnění otěhotní a při porodu zemřou.

  „Domácí násilí je v některých částech světa stále běžně považováno za soukromou záležitost. Policie často případy nebere vážně a naopak obviňuje samotné oběti. To odrazuje ženy a dívky od ohlašování násilí. Pachatelé zůstávají nepotrestáni a to podporuje kulturu beztrestnosti, která vede k dalšímu zneužívání,“ vysvětlila právnička.

  Ze všech mužských obětí vražd v roce 2021 bylo pouze 11 % zabito partnerem nebo příbuzným.

  Tématu násilí na ženách se věnovala i novinářka Táňa Zabloudilová v podcastové sérii natočené pro Radio Wave Hranice násilí. Poslechněte si ji celou tady.

 • Do kosmického programu byl poprvé vybrán astronaut s postižením

  24. listopad 2022
  Para-astronaut John McFall

  Evropská kosmická agentura po více než deseti letech vybrala záložní tým astronautů - mezi nimi je i britský paralympijský sprinter John McFall nebo český pilot Aleš Svoboda. Zatím není jasné, jestli se do vesmíru opravdu podívají, na jaře je čeká základní roční výcvik. Celkem se přihlásilo 22 tisíc uchazečů - z toho téměr 5 500 žen. To je o 10 % víc než při posledním náboru v roce 2009.

  Náhradní tým tvoří dvanáct lidí, kteří splňují všechny podmínky pro let do kosmu. Pokud se vybraný astronaut z nějakého důvodu mise nemůže zúčastnit, náhrada pochází právě z této rezervy. Tito lidé, na rozdíl od astronautů, ale dál vykonávají svá zaměstnání a jen čekají na případné povolání.

  John McFall bude během svého výcviku jako první „para-astronaut“ zkoumat podmínky, které jsou potřebné pro účast lidí se zdravotním postižením v dalších vesmírných misích. „Když mi v devatenácti letech po nehodě amputovali nohu, nikdy jsem si nemyslel, že bych se mohl stát astronautem. Měl jsem obrovskou radost,“ řekl v rozhovoru na serveru BBC McFall.

  Evropská kosmická agentura uvedla (ESA), že chce rozšířit definici toho, co znamená mít ty správné předpoklady pro cestu do vesmíru. Na studii proveditelnosti bude spolupracovat s agenturou NASA. „Je pro nás důležité, abychom zapojili opravdu každého, kdo má o vesmír zájem. Tuto výzvu otevřeli lidem, kteří mají určitý typ tělesného postižení, a doufáme, že s nimi poletíme na misi na Mezinárodní vesmírnou stanici,“ doplňuje David Parker z ESA.

  Do záložního týmu se dostal i český pilot Aleš Svoboda. Aktuálně působí na základně v Čáslavi, několik měsíců ale strávil v USA, Švédsku nebo Pobaltí, kde byl nasazen k ochraně vzdušného prostoru. Česko má tak po čtyřiceti letech svého kandidáta na cestu do vesmíru.

 • Saúdská Arábie kvůli vítězství nad Argentinou vyhlásila státní svátek. Ženy i muži slaví pohromadě

  23. listopad 2022
  Fotbalové fanynky ze Saúdské Arábie slaví vítězství nad Argentinou

  Saúdská Arábie vyhlásila na středu státní svátek, protože celá země oslavuje překvapivé vítězství 2:1 nad Argentinou na fotbalovém mistrovství světa v Kataru. Podle britského serveru Guardian je to pro obyvatelé velká událost, protože se země snaží dlouho dostat na sportovní výsluní.

  Státní svátek se vztahuje na všechny státní zaměstnance, privátní sektor a studenty na všech vzdělávacích úrovních. Vláda to oznámila v úterý večer poté, co saúdskoarabský fotbalový tým porazil favorizovanou Argentinu. Fanoušci se po zápase vydali do ulic, v autech objížděli náměstí, mávali zelenou vlajkou země a pokřikovali hesla o nové éře fotbalu.

  „Neuvěřitelné, obrovské, úžasné, fantastické,“ popsal utkání sportovní redaktor Abdulrahman Abed. „Pro každého Saúda to hodně znamená, pro naše fotbalisty je to obrovská vzpruha,“ dodal Abed.

  Ulice měst byly téměř opuštěné a ženy a muži sledovali zápas společně v mnoha kavárnách a restauracích. Podle Guardianu to je v pouštním království nový fenomén. Vítězství ale přivítali i v pořadatelské zemi mistrovství. Katarský šejk Tamim bin Hamad al-Thani se dokonce zahalil do saúdské vlajky, což podle Guardianu ukazuje na ukončení pětiletého nepřátelství mezi oběma zeměmi, které spustil diplomatický bojkot Saúdské Arábie a jejích spojenců vůči Kataru.

  Byl to právě britský server Guardian, který upozornil na porušování lidských práv v Kataru v souvislosti s přípravami mistrovství světa ve fotbale. Podle deníku zemřelo v zemi při stavbách stadionů a dalšího zázemí více než 6 500 dělníků z Indie, Pákistánu, Nepálu, Bangladéše a Srí Lanky.

  V posledních dnech zase vyvolalo kritiku rozhodnutí organizace FIFA, která vyzvala fotbalové týmy, aby se zdržely politických protestů a soustředily se na fotbal. Za podporu LGBTQ+ komunity duhovým páskem organizace pohrozila žlutou kartou. Britská stanice BBC připomíná, že Katar porušuje lidská práva a diskriminuje příslušníky sexuálních menšin.

  Přečtěte si také Fotbalové kartičky připomínají oběti výstavby katarského fotbalového areálu nebo si poslechněte díl sportovního magazínu Tribuna Katar je vzorovou zemí, kde by se mistrovství světa konat nemělo. A přesto se už v neděli začne hrát.

 • Nizozemští squatteři obsadili nemovitost ruského miliardáře. Soud je nechal dům obývat

  23. listopad 2022
  Arkadij Volož

  Rozhodnutí by mohlo podle britského serveru Guardian u evropských soudů nastavit precedent pro bohaté Rusy, na které se vztahují sankce. Pětipatrový dům z 19. století stojící v Amsterdamu koupil roce 2019 ruský miliardář Arkadij Volož.

  Na zakladatele ruského internetového vyhledávače Yandex se od června vztahují unijní sankce kvůli válce na Ukrajině. Podle evropských institucí má Volož vazby na Kreml a finančně podporuje Rusko.

  V říjnu proto luxusní amsterdamský dům obsadili squatteři, kteří tím protestují proti Voložovi a jeho napojení na ruský režim. Jedním z cílů protestní akce je také upozornit na prohlubující se bytovou krizi v nizozemské metropoli.

  Dům prochází rekonstrukcí a podle squatterů je možné, že Volož chtěl dům rozdělit na víc bytů a ty následně pronajmout. To ale rozporuje právník ruského miliardáře John Wolfs, podle kterého se jeho klient chtěl do domu nastěhovat se svojí rodinou.

  Nizozemský soud teď dal za pravdu squatterům a rozhodl, že se Volož do domu kvůli sankcím pravděpodobně nenastěhuje. Soudce také připomněl, že podnikatel rezignoval na svou pozici ve společnosti Yandex, která sídlí v Amsterdamu.

  Britský server Guardian uvádí, že se Volož odstřihl proto, aby evropské instituce vyhledávač nedaly na seznam sankcí. Podle ruských opozičních politiků Yandex využívá mnoho Rusů jako zdroj informací. Vyhledávač ale cenzuruje články kritické k vládě a podporuje prokremelské zdroje.

  Nizozemská právnička Heleen over de Linden, která v případu zastupovala squattery, uvedla, že v zemi tradičně platí přísná vlastnická práva, která zvýhodňují vlastníky. Rozhodnutí soudu by tak mohlo být zajímavým precedentem v dalších podobných případech, uzavírá téma Guardian.

 • Neandrtálci podle nových nálezů zřejmě zvládli vařit složitější pokrmy

  23. listopad 2022
  Model neandrtálce zrekonstruovaný podle ostatků nalezených v jeskyni v Šánidaru

  Archeologové objevili v jeskynním komplexu na severu Iráku zuhelnatělé zbytky zřejmě nejstaršího vařeného jídla na světě. Podle nich mohlo jít o placku podobnou palačince s ořechovou příchutí. Na to, že byli neandrtálci zřejmě jedlíci, upozorňuje britský server Guardian.

  „Naše nálezy jsou prvním opravdovým důkazem složitějšího a komplexnějšího vaření, tím pádem i kultury stravování, u neandrtálců,“ říká Chris Hunt, profesor kulturní paleoekologie na Liverpool John Moores University a koordinátor vykopávek.

  Ten se s kolegy dokonce pokoušel jedno z jídel napodobit. Použili k tomu semena, která nasbírali nedaleko jeskyní. „Vznikla nám z toho taková placka, byla opravdu dobrá a chutnala po oříšcích,“ popsal jídlo Hunt.

  Vědci výzkum publikovali v časopise Antiquity. Podle Guardianu jeho výsledky ukazují, že raní moderní lidé i neandrtálci konzumovali kromě masa také rostlinnou stravu. Divoké ořechy a různé druhy trav často kombinovali s luštěninami nebo například divokou hořčicí.

  Zbytky jídla, které archeologové našli v jednom ze starobylých ohnišť v jeskyni v Šánidaru v severním Iráku, patří mezi nejstarší nálezy svého druhu. Podle odhadů by mohly být staré asi 70 tisíc let.