SoundCloud chce zavést službu, která umožní fanouškům posílat peníze přímo hudebníkům

10. únor 2021

Společnost SoundCloud podle serveru Billboard představí nový model streamovací platformy, který fanouškům umožní finančně podporovat umělce bez prostředníka. Systém má být podobný službám jako Patreon nebo Onlyfans.

Podle hudebních serverů představuje plánovaný model hudební platformy SoundCloud významný krok k proměně streamovacích služeb. Produkt internetové společnosti se totiž stane první masově využívanou platformou pro streamování hudby, která začne používat model přímé platby od fanoušků.

Systém podobný tomu, který využívají platformy založené na předplatném jako Patreon nebo OnlyFans, už v současnosti používá čínská streamovací platforma Tencent Music’s QQ Music. Tencet vlastní podíl i ve společnosti Spotify, která loni v dubnu v testovací fázi představila službu pro zanechání „spropitného“ umělcům – tato funkce byla ale hudebníky přijata spíše negativně.

Zatím není jasné, zda SoundCloud postaví celou platformu na jednorázových příspěvcích, nebo bude nová funkce fungovat vedle současného systému. Společnost na konci minulého roku prohlásila, že byla poprvé v historii výdělečná, a to o 37 % oproti roku 2019. Podle zdrojů serveru Billboard by streamovací společnost měla novou službu představit na konci prvního čtvrtletí letošního roku.

Spustit audio
 • Berlínští aktivisté usilují o zákaz aut ve městě. Prosazují o tom referendum

  1. březen 2021
  Berlín

  V německém hlavním městě se aktivisté pokouší prosadit referendum, které by zajistilo úplný zákaz aut v centru města. Jejich návrh počítá s drastickým omezením osobních automobilů uvnitř oblasti o velikosti 88 kilometrů čtverečních, a to během dalších šesti let.

  Do kampaně se v Berlíně zapojili stovky lidí, jak informuje server Politico. Aktivistická skupina Volksentscheid Berlin autofrei chce podle svých slov skoncovat s diktátem automobilů. „Mohla by to být největší městská zóna bez aut na světě,“ říká Manuel Wiemann, jeden ze stovky dobrovolníků ze spolku, který sbírá podpisy pro petici za vyhlášení veřejného referenda.

  Jejich návrh počítá s tím, že místní obyvatelé by mohli svoje osobní auta řídit ve městě jenom dvanáctkrát ročně, a to v souladu s povolovacím systémem, díky němuž by měla být doprava plynulá. Jedinou výjimku pro pohyb ve městě by po schválení měla vozidla záchranářů, auta směřující k pomoci osobám s postižením a auta dodávkových služeb.

  Návrh berlínského spolku navazuje na požadavky klimatických aktivistů ze spolku Fridays for Future, podle kterých by měl Berlín auta ve vnitřním okruhu města zakázat do roku 2025 a provoz osobních aut ve městě pak zakázat úplně od roku 2030.

  Pokud by se referendum příští rok opravdu uskutečnilo a bylo úspěšné, zákaz by začal platit v roce 2027. Momentálně v Berlíně vládne levicová koalice sociálních demokratů, zelených a strany Levice (Die Linke). Během prvních měsíců pandemie tyto strany podpořily masivní dotace pro městskou hromadnou dopravu a prosadily rozšíření počtu cyklistických stezek.

  V září čekají Německo volby do spolkového sněmu, ale žádná z kandidujících stran se i přes tlak berlínského spolku k referendu nestaví příznivě. Podle Franzisky Giffey, političky sociálně-demokratické SPD a kandidátky na berlínskou starostku, je drastické omezení aut uvnitř města „nerealistické“. Jak uvádí server Politico, rezervovaný postoj ostatních stran pramení i z nejasností ohledně případné platnosti navrhovaného nařízení podle federálních zákonů.

  Podívejte se taky na Kdo vydrží v Berlíně? Obyvatelé „chudého, ale sexy města“ se pustili do boje o svoje čtvrtě.

  .

 • Ve Španělsku chtějí využít popadané pomeranče k výrobě energie

  26. únor 2021
  pomeranč, pomeranče, pomerančovník

  Španělská Sevilla má plán, jak se účinně zbavit tun ovoce popadaného v ulicích. Metan z hnijících pomerančů má již brzy generovat energii. O plánu píše server Inhabitat  s odkazem na britský Guardian.

  Sevillská vodárenská společnost Emasesa chce využít 35 tun ovoce a metanem z fermentujících pomerančů pohánět generátory pro zařízení na čištění vody. Pokud bude tento experiment úspěšný, ovoce by jednou mohlo dodávat do sítě přebytečnou energii. Některé pokusy prokázaly, že tisíc kilogramů pomerančů může jeden den napájet pět domů.

  Pomeranče na stromech v sevillských ulicích sice vypadají hezky, jakmile spadnou a auta je rozmačkají, je z nich nepořádek. Město kvůli tomu zaměstnává asi 200 lidí, kteří ovoce sbírají. „Doufáme, že brzy budeme schopni recyklovat všechny pomeranče ve městě,“ řekl Guardianu Benigno López ze společnosti Emasesa. Odhaduje, že takový cíl by si vyžádal investici ve výši 250 tisíc eur.

  Přečtěte si také Čtyři muži snědli za půl hodiny přes 30 kilo pomerančů. Chtěli se vyhnout příplatkům za nadváhu zavazadel.

 • Poslech hudby bez rozptylování. Lidé se vrací ke starým walkmanům a MP3 přehrávačům

  26. únor 2021
  walkman, poslech hudby

  Nejen móda může být vintage. I v oblasti hudebních technologií se někteří lidé v poslední době rádi vrací k osvědčeným možnostem. O trendu píše na svém webu britská stanice BBC.

  Alex Warren je autorem knihy Technoutopia. „Kniha je o tom, jak můžeme omezit naši závislost na technologiích. Takže mě zajímají starší zařízení, u kterých lidé každou chvíli nekontrolují displej kvůli zprávám, které jim chodí,“ vysvětluje Warren BBC.

  On sám používá třináct let starý MP3 přehrávač, na který se vejde 10 až 15 alb. Líbí se mu, že při přehrávání hudby ho nic nerozptyluje a není závislý třeba na telefonu, který je plný aplikací. Starší zařízení jsou taky odolnější – jeho přehrávač funguje i potom, co ho nechal v kapse a vypral v pračce.

  Taky Graeme Patfield je milovníkem starších technologií. Pracuje jako komunikační konzultant a svůj walkman používá už téměř dvacet let. „Hudba z něj zní mnohem čistěji a ostřeji než cokoliv jiného. A na jednu klasickou baterku vydrží hrát neskutečně dlouho,“ vysvětluje. Kouzlo poslouchání hudby z walkmana znovu objevil během pandemie a lockdownu. Připomíná mu staré časy. A taky jemu se líbí, že ho nic neruší a může se soustředit jen na hudbu.

  BBC ještě připomíná, že vintage technologická zařízení můžou svým milovníkům ušetřit peníze, protože stojí výrazně méně než ta nová. Ve Velké Británii se na webu eBay prodávají v průměru za 37 liber.

 • Nick Cave a Warren Ellis pustili do světa společné album, které vzniklo během lockdownu

  26. únor 2021
  Nick Cave a Warren Ellis

  Na streamovacích platformách včetně Spotify si lidé mohou poslechnut nové album Nicka Cavea a Warrena Ellise pod názvem Carnage. Hudebníci ho dali dohromady během lockdownu, informuje americký hudební server Pitchfork. Album zatím vyšlo jen digitálně, na vinylech a CD by mělo být prostřednictvím Goliath Records k dostání od 28. května.

  Muzikanti spolu už dřív spolupracovali na několika soundtracích, vedle toho je ale Carnage jejich první společné album. Najdete na něm osm skladeb v celkové stopáži kolem čtyřiceti minut.

  Nick Cave desku ve svém prohlášení popsal jako „brutální, ale velmi krásnou, vnořenou do společné katastrofy“. Warren Ellis k tomu dodal, že osm písní vzniklo mimořádně rychle, jejich základ prý hudebníci vytvořili během dva a půl dne.

  Nick Cave své fanoušky potěšil už loni online přenosem a záznamem intimního koncertu pod názvem Idiot Prayer. Ten odehrál v prostorách ikonického Alexandra Palace na severu Londýna jen s klavírem.

 • Beran na útěku na sobě nesl přes pětatřicet kilogramů vlny. Překonal tak ovčí rekord

  25. únor 2021
  Beran Baarack

  Na australském venkově našli farmáři dlouho ztraceného berana, kterému během doby, kdy byl na útěku, dorostlo přes 35 kilogramů vlny. Beran, jemuž dali zachránci zábavné jméno Baarack, tak stanovil nový rekord, kterým předčil i slavnou novozélandskou ovci jménem Shrek. Ta byla na útěku šest let.

  Beran plemene merino, které je známé pro svou jemnou vlnu, upoutal pozornost zachránců, když viděli obrovskou kouli připomínající ovci toulající se osamoceně krajinou. „Jedno ucho měl označené, ale vypadalo to, že má štítek se jménem zarostlý do hustého porostu až k očím. Kvůli tomu nemohl skoro nic vidět,“ říká pro Guardian Kyle Behrend z útulku Edgar's Mission Farm Sanctuary, kde se teď beran nachází.

  Z Baarackovy mohutné zásoby vlny lze uplést třeba 61 svetrů nebo 490 teplých ponožek. Deník Guardian připomíná, že nalezený ovčí rekordman předčil i další ovčí celebrity – zmíněnou novozélandskou ovci Shrek nebo Shaun the Sheep (ovečku Shaun), kterou v roce 2014 farmáři našli s 23,5 kilogramu vlny navíc.

  Podle Behrenda si teď Baarack na novou váhu zvyká a pomalu se sžívá s dalšími ovcemi na farmě.

 • Želvy ohrožené ropnou skvrnou u pobřeží Izraele zachraňuje majonéza

  25. únor 2021
  Záchranáři zjistili, že díky majonéze mohou zachránit ohrožené mořské želvy, které by se jinak udusily kvůli dehtu z ropné skvrny. Ta se minulý týden objevila u pobřeží Izraele

  Záchranáři zjistili, že díky majonéze mohou zachránit ohrožené mořské želvy, které by se jinak udusily kvůli dehtu z ropné skvrny. Ta se minulý týden objevila u pobřeží Izraele. Vzácné druhy želv jsou teď kvůli ní na hranici přežití a ekologové hledají způsoby, jak je zachránit.

   

  „Přivezli je k nám plné dehtu. Jejich průdušnice byla zvenku i zevnitř zanesená,“ říká Guy Ivgy, lékařský asistent Národního centra pro záchranu mořských želv v Izraeli, který popisuje i to, jak nyní léčí 11 ohrožených želv. Záchranáři se totiž snaží dostat toxické látky pryč z jejich vnitřností a konečně našli způsob, jak je možné dehet vypláchnout pryč.

  „Krmíme je hmotami, jako je majonéza, což umožní vyčistit jejich tělo a rozbít dehet, který pak živočichové vyloučí,“ dodává zvěrolékař. Proces léčby ohrožených želv by měl trvat jeden až dva týdny a následně je záchranáři vypustí zpět do přírody. Informuje o tom deník Independent.

  Ropná skvrna, která zásadně poškozuje mořské organismy i rostliny, se táhne přes 160 kilometrů na jihu izraelského pobřeží. Tamní média hovoří o nejhorším znečištění moře za několik desítek let, které se z velké části týká právě i ohrožených zelených mořských želv hnízdících na blízkých plážích. Na pomoc s vyčištěním pobřeží se dosud přihlásilo tisíce dobrovolníků. Tento týden také izraelský soud vydal zákaz publikací o vyšetřování úniku z neznámého plavidla.

 • Námořník přežil 14 hodin sám uprostřed Pacifiku. Držel se jen ztracené bójky

  25. únor 2021
  bóje - bójka

  Námořník, který nad ránem spadl z paluby nákladní lodi uprostřed Pacifiku, přežil jenom díky staré rybářské bójce. Lodní inženýr Vidam Perevertilov se jí na otevřeném moři nedaleko Nového Zélandu držel dokonce bez záchranné vesty.

  Lodní inženýr lodi Silver Supporter z paluby spadl 16. února okolo čtvrté hodiny ráno. Úplně sám se tak ocitl na otevřeném moři mezi Severním ostrovem a Pitcairnovým ostrovem u Nového Zélandu. Ztracený uprostřed oceánu se proto při svítání rozhodl plavat směrem k černému bodu, který viděl na obzoru. „Svůj pád do moře si nepamatuje, asi na chvíli omdlel,“ upřesňuje Perevertilovův syn, který také tlumočí slova svého otce, podle něhož právě končil noční směnu ve strojovně, a když se šel projít po palubě, pocítil závrať.

  Dnes si námořník pamatuje už jen to, jak se sám probudil ve vodě a plaval směrem k opuštěné bójce. Posádce lodi trvalo víc než šest hodin, než lodního inženýra začala postrádat. Společně s využitím letadel francouzského námořnictva ale po několikahodinovém pátrání v okruhu 400 námořních mil od Francouzské Polynésie ztraceného muže našli. Informuje o tom deník Guardian.

  Sám uprostřed oceánu udělal během svítání rozhodnutí, které mu zachránilo život. Plaval směrem k černému bodu na obzoru, kterým se ukázala být opuštěná rybářská bójka. „Jeho vůle přežít byla opravdu silná, ale řekl mi, že než vyšlo slunce, měl co dělat, aby vydržel na hladině,“ popisuje jeho syn Marat. Bójky se pak i bez záchranné vesty vydržel držet až do večerních hodin, kdy ho lokalizovala záchranná loď.

  Záchranáři celou akci hodnotí úspěšně a podivují se hlavně nad silou Perevertilova, který ustál sílu pacifických podmořských proudů. „Skutečnost, že ho posádka Silver Supporter našla a on přežil, je opravdu neuvěřitelná,“ uzavírá událost guvernérka Pitcairnových ostrovů Laura Clarke.

 • Probuzení z hudební hibernace. Hudební ceny Vinyla patří kapele Tábor, rapperům 58G a labelu Divnosti

  24. únor 2021
  Tábor

  Desátý ročník hudebních cen Vinyla zná vítěze. Nejlepší deskou roku zvolili kritici album Liebe od skupiny Tábor. Ocenění objev roku pak patří jihlavskému rapovému triu 58G vedenému rapperem a fotbalistou Tomášem Kučerou. Publicisté Miloš Hroch, Karel Veselý a Zdeněk Lichnovský jako zástupci poroty na slavnostním vyhlášení v prázdném Lucerna Music Baru předali také ocenění za počin roku pro label Divnosti, který má na starosti hudebník Tomáš Tkáč.

  „Kapela díky svým kořenům v hardcorové a noise-punkové hudbě dokáže zapůsobit skutečně strhující silou, jaká v českém písničkářství nemá obdoby,“ vysvětluje hudební publicista Miloš Hroch význam oceněné desky roku Liebe od kapely Tábor a jejich hudbu přirovnává k fúzi zvuku dronemetalové skupiny Earth a tvorby českého písničkáře Oldřicha Janoty.

  Podobně jedinečný zvuk podle kritiků loni představilo i rapové trio 58G, které si odneslo cenu za objev roku. „Při sestavování svého specifického zvuku našli inspiraci v syrových odnožích rapu, jako jsou drill, trap či grime, z čehož vyznívá specificky klaustrofobní produkce. Texty jsou plné důmyslných odkazů na fotbal, rap a vše prorůstá výrazný pocit sebevědomého outsiderství,“ upřesňuje dramaturg Zdeněk Lichnovský. U jihlavského tria vyzdvihuje hlavně syrově realistický popis života na maloměstě na debutové nahrávce 58 tape vol.1.

  Vůbec poprvé organizátoři předali i Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku pro nejlepší hudební novináře pod 27 let, kterou si rozdělili Aneta Martínková z časopisu Full Moon a Radim Lisa z blogu Mixtape Spojka. Porota u obou autorů ocenila hlavně jejich schopnost zprostředkovat čtenáři širší souvislosti a kontext.

  Díky tomu podle nich pomáhají vytvářet prostředí otevřené hudební žurnalistiky, která je inspirativní pro posluchače, ale i budování hudební scény. „Chceme zdůraznit, jak důležité je o klubové hudební scéně přemýšlet, protože bez dobré zpětné vazby se jen těžko může posouvat někam dál,“ odůvodňuje smysl novinářské ceny Tomáš Grombíř, jeden z organizátorů výročních cen Vinyla.

  Ocenění za objev roku si pak odnesl hudebník Tomáš Tkáč, který jako hlavní tvář stojí za aktivitou labelu Divnosti. „Pod logem labelu vyšlo sedm zdařilých desek, na nichž se Tkáč navíc podílel i jako producent nebo autor – kromě skupin Pris a Něco něco, v nichž působí, to byly třeba také výrazné objevy Člověk krve, Makak nebo Parta vynikajících lidí. Tkáčovi se pod Divnosti podařilo shromáždit silnou skupinu tvůrců, které nespojuje nějaký žánr, ale spíše hledačské přístupy v tvorbě v duchu do-it-yourself a také důraz na češtinu,“ vysvětluje publicista a spisovatel Karel Veselý.

  Během večera, který pro stream moderoval Saša Michailidis, mluvila porota složená z 26 hudebních novinářů hlavně o vlivu pandemie na podobu současné hudební scény. „Slavnostní předávání alespoň v online podobě vnímáme jako pozitivní poselství ve smyslu, že se na hudebníky nezapomnělo,“ hodnotí tak letošní ročník Vinyly jeden z jejích organizátorů, promotér Pavel Uretšlégr.

  Zároveň ne moc pozitivně dodává, že se teď tvorba české alternativní scény bez živého hraní těžko dostává k širšímu spektru posluchačů. „Hudebníkům sice nikdo nebrání, aby si v ústraní skládali a připravovali velké věci, jenže právě alternativní scéna, kde se netočí velké peníze, svou radost a zadostiučinění čerpá z živého hraní a z kontaktu s fanoušky – nyní je však scéna ve stavu hluboké hibernace,“ uzavírá důvody, proč je podle něj důležité, aby Vinyla svojí aktivitou hudebníky více povzbudila.

  Pusťte si také rozhovor Takhle zní umírající harmonium. Pražská čtveřice Tábor o zkoušení v pokoji a debutové nahrávce.

 • Zalesňování není vždy správné. V Anglii je jím ohroženo mnoho vzácných druhů zvířat i rašelinišť

  24. únor 2021
  les, stromy

  Britská vláda se velmi aktivně snaží navyšovat zalesněná území. Dlouhodobý cíl do roku 2050 je každoročně pokrýt novými stromy prostor o rozloze třiceti tisíc hektarů. Ambiciózní plán tak počítá se zalesněním šestadvaceti procent celé země. Pokud se to povede, měla by Velká Británie dosáhnout nulových emisí, píše deník The Guardian.

  Zalesňování ale není vždy tím správným způsobem, jak přírodě pomoct. Klíčové je, kde se stromy vysazují. Ochránci přírody dlouhodobě vyzývají komisi, která výsadbu nové zeleně zaštiťuje, aby zachovávala původní místa lesů a nezasahovala do oblastí s ohroženým biotopem.

  Jedním takovým ohroženým typem krajiny jsou například rašeliniště. Hned několik jich bylo poškozeno při vzniku nového lesa u farmy na severu Anglie. Tam je v ohrožení až 100 vzácných druhů rostlin. Ohrožená jsou také zvířata, kterým zalesňování narušuje jejich přirozené prostředí. Nejvíce se to týká ptáků, kteří hnízdí na zemi, a tím pádem nemohou hnízdit v lesích. Zároveň se nové stromy stávají domovem predátorů, jako jsou jezevci, lišky nebo káňata.

  Největší spor týkající se problému nových zelených ploch se nyní řeší v hrabství Northumberland, kde je v plánu projekt s názvem Wallshield 2. Proti němu se postavilo mnoho příslušných institucí, není tedy vyloučeno, že bude nutné výrazně upravit jeho parametry, aby mohl být realizován. Podobně tomu bylo u projektu s názvem Wallshield 1, jehož výsadba proběhla před pěti lety – ovšem až poté, co byl zredukován jeho rozsah a došlo k přizpůsobení konkrétním lokálním podmínkám.