Sousedé v kobkách, designové kelímky a tišší hudba. Co je nového na pražských náplavkách?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Náplavka na Rašínově nábřeží v Praze, rekonstrukce kobek

Proč jsou kobky na pražských nábřežích pořád prázdné a jak dlouho bude trvat jejich rekonstrukce? Vrátí se do nich Bajkazyl a další původní provozovatelé? O současnosti i budoucnosti jednoho z nejpopulárnějších pražských míst mluví kurátor náplavek Jiří Sulženko.

Když nastupoval Jiří Sulženko před rokem do funkce, šířilo se po sociálních sítích, že náplavka bude možná zavřená a že někteří populární provozovatelé, jako Bajkazyl, se do kobek na Rašínově nábřeží nevrátí. Rok poté Sulženko podobné obavy rozptyluje. Rašínovo, Dvořákovo i Hořejší nábřeží prochází architektonickou revitalizací podle návrhu architekta Petra Jandy a na provozovatele kobek bylo vypsáno výběrové řízení. Tým Jiřího Sulženka sice vybral nejvhodnější provozovatele, definitivně ale rozhodne až Rada hl. m. Prahy v červenci. Prostory byly ovšem přednostně nabídnuty provozovatelům, kteří v nich už působili a náplavku před lety oživili, a to včetně Bajkazylu. „Myslím, že se podařilo kritéria výběrového řízení nastavit tak, že rozhodovala kvalita projektů, a nejen třeba cena,“ říká Sulženko.

Uměřený punk, anebo luxus? Rekonstrukce pražských náplavek začíná, jak budou vypadat ve finále?

Vizualizace architektonického řešení náplavky Rašínova nábřeží

Náplavka bude letos zavřená, šířilo se začátkem dubna po Praze. Záhy se ukázalo, že se na léto neotevře „jen“ několik podniků, včetně Bajkazylu, který postem na Facebooku zmatení způsobil. Dočasné zavření kobek, ve kterých podniky sídlí, je každopádně jen začátkem revitalizace. Zůstane zachován DIY charakter náplavky, anebo budou na nábřeží jen předražené kavárny a komerční atrakce?

Soutěžilo se nejen o kobky na nejpopulárnějším Rašínově nábřeží, ale i o ty na protějším smíchovském břehu. „Na Hořejším nábřeží bychom rádi zapojili do dění hlavně místní obyvatele. A podle toho, jak dopadlo výběrové řízení, mám dojem, že se to podařilo,“ říká Sulženko. Jednu z kobek tak obsadí na podzim s největší pravděpodobností Městská knihovna, další provozovatele ale zatím kurátor prozradit nechce. Noví nájemci se do kobek stejně nastěhují nejdříve v září, takže plnohodnotný provoz můžou návštěvníci náplavek očekávat až v příští letní sezoně.

Vratné kelímky s designem od Nikoly Logosové, které by měli používat už takřka všichni provozovatelé jak na trzích, tak na lodích na náplavkách v Praze

Obsazení kobek není jedinou změnou, která na náplavkách probíhá. Magistrát chce omezit hluk a nepořádek, na které si stěžují obyvatelé přilehlých domů. „Od 1. července bude v souladu s vyhláškou o buskingu dovolená jen akustická nebo podkresová hudba. Zavedli jsme také vratné kelímky, které by teď měli používat už takřka všichni provozovatelé jak na trzích, tak na lodích,“ vysvětluje Sulženko. „Hlavně je ale skvělé, že pražské břehy ožívají i mimo náplavky v centru a že existují místa jako Altenburg, Přístav 186 00 a další. Když všichni chodí jen na pár set metrů dlouhé Rašínovo nábřeží, tak to má zbytečně velký dopad na kvalitu života lidí v okolí. Vltava je krásná všude,“ uzavírá rozhovor kurátor pražských náplavek.

Náplavka na Rašínově nábřeží v Praze, rekonstrukce kobek

Podle jakých kritérií se bude rozhodovat, jaké akce se na náplavkách budou konat? Je možné omezovat provoz kotvících lodí a co dalšího můžeme na nábřežích v příštích měsících čekat? Poslechněte si celý rozhovor s kurátorem náplavek Jiřím Sulženkem.