Soutěž o nejdrsnější výraz? Špína odhaluje taje New Wave of British Hardcore

Za britským labelem Quality Control HQ stojí Ola Herbich, kytaristka známá například z kapely Arms Race
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Za britským labelem Quality Control HQ stojí Ola Herbich, kytaristka známá například z kapely Arms Race

Za britským labelem Quality Control HQ stojí Ola Herbich, kytaristka známá například z kapely Arms Race. Vydavatelství založila okolo roku 2010 a kapely, které tam začaly vycházet, značně zčeřily vody ostrovního hardcoru. Ve Špíně jsme se tak zaměřili na to, v čem jsou tak unikátní, a pokusili se načrtnout vazby mezi jednotlivými postavami, které se v jednotlivých kapelách objevují.

Výraz New Wave of British Hardcore odkazuje i k tři roky staré stejnojmenné desce Arms Race, která vyšla na labelu La Vida Es Un Mus, jehož šéf Paco byl pro Olu v počátcích Quality Control HQ jedním z mentorů.

Ola Herbich se sice narodila v Anglii, ale má polské kořeny a například ve své kapele Game zpívá právě polsky. Kapely, které začaly na jejím labelu vycházet, se staly zásadní pro nový zvuk britského hardcoru. Je z nich znát inspirace u starých punkových uskupení i klasického oi! Scéna okolo QC HQ v sobě ukrývá hned několik osob, které procházejí většinou kapel, kromě Oly Herbich je to například bubeník Tom Pimlott, který kromě Arm Race hraje například v The Flex nebo Violent Reaction. Naposled zmínění vznikli jako one man projekt u něj v pokoji poté, co si zlomil nohu. Špíně se samozřejmě podařilo zjistit, za jakých okolností se to stalo.

Kromě kapel, které přinesly novou vlnu britského HC v první polovině tohoto desetiletí, jsme se zaměřili i na novější záležitosti, a ve Špíně tak zazněli například v současnosti intenzivně koncertující Big Cheese. Ti sice na QC HQ nevycházejí, ale jsou s labelem neodmyslitelně spjatí. Dohromady se dali díky kytaristce Megan, která dlouho skládala riffy do šuplíku. V nové britské hardcorové vlně je totiž hodně aktivních hudebnic, Ola Herbich i tuto skutečnost často reflektuje – že se situace obrátila k lepšímu.

Jak se může podepsat brexit na podobě DIY a hardcorové scéně ve Velké Británii? Co stojí za genialitou The Flex a jak se do kapely dostal Tom Pimlott? A kdo má v rámci NWBHC nejpřísnější grimasy? Poslechněte si celý díl Špíny o labelu Quality Control HQ a současné ostrovní hardcorové scéně.